۵۰ درصد دانش آموزانی که وارد سمپاد می شوند از مدارس دولتی هستند


الهام یاوری

تهران (پانا) – الهام یاوری، سمباد را مصداق عدالت تربیتی دانست و گفت: شاهد بودیم که در بین رتبه های برتر کنکور، دانش آموزان سمبادی از شهرهای کوچک و کم اقبال موفق به نظر می رسیدند.

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل اداره کل ملی پرورش استعدادهای درخشان، الهام یاوری در نشست خبری با اصحاب رسانه با بیان اینکه سیمباد ۴۰ ساله است، گفت: مدارس سیمباد با هدف شکل گیری راه اندازی شد. یک انسان شبکه ای هم افزا و باید از این طریق برخی مسائل کشور حل شود. اکنون آن تلاش به ثمر نشسته است و ستارگانی داریم که در گوشه و کنار این مرز و بوم موفقیتی را برای جامعه به ارمغان آورده اند و به رشد و شکوفایی کشور کمک کرده اند.

وی ادامه داد: البته متأسفانه زمانی سمباد دچار ضعف اساسی شد اما در سال ۱۳۹۷ با دستور مقام معظم رهبری احیا شد و قانون اساسی جدید به تصویب شورای عالی انقلاب فرهنگی رسید. .

رئیس اداره ملی پرورش استعدادهای درخشان با اشاره به اینکه این سازمان سه هدف اصلی را در دستور کار خود دارد که عبارتند از: این اهداف شامل آموزش متوازن و باکیفیت است که در سند تحول بنیادین به آموزش چند رشته ای معروف است. . گسترش چتر خدمات به استعدادهای درخشان در حوزه های کوچکتر و بهبود شیوه های پرورش استعدادهای دانش آموزان از جمله اهداف بزرگ است.

یاوری اضافه کرد: اهداف بلندمدت به دو قسمت اول مهر ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۱ تقسیم می شود و قرار بود روی این سه هدف کوتاه مدت تمرکز کنیم. از این رو مقررات و چهره‌برندسازی SAMPD، توانمندسازی و قانون‌گذاری منابع انسانی مورد توجه قرار گرفت.

وی ادامه داد: برای برنامه های کوتاه مدت دوم نیز روی سه حوزه دیگر تمرکز داریم که اولین آن ارزیابی مدارس و مدیران آنهاست. بر این اساس، هدف‌گیری خوبی داشته‌ایم و مدل‌های مفهومی، شفاف‌سازی فعالیت‌های مالی مدارس سمپد و توانمندسازی نیروهای خط مقدم با سایر موضوعات در دست اقدام داشته‌ایم.

سمپاد فرصتی برای جمع آوری افراد مستعد و علاقه مند است

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: سمپاد محلی برای گردهمایی افراد مستعد و علاقه مند برای تأثیرگذاری بر مسائل کشور است و سمپاد با همکاری، شبکه سازی، آمادگی های لازم را برای حل این هدف فراهم می کند. دسترسی به مشکل. ما همچنین شعار مدارس سامبد را در نظر گرفتیم: “هر میهنی نیاز دارد، سمباد آماده تأثیرگذاری است.”

یاوری تصریح کرد: برای ایجاد آموزش باکیفیت و چندوجهی برنامه هایی از جمله پژوهش در زمینه ژنتیک، زبان فارسی، بوم شناسی و… را داریم. در این راستا برای هر درس کارنامه های مشخصی داریم و هدف ما این است که رقابت را به سطح مدرسه و ناحیه وارد کنیم و به جای فشار بر مدارس و مناطق، بر اساس نتایج، نقاط قوت و ضعف خود را پیدا کنند.

وی افزود: از نظر گسترش چتر علمی، شهرهای کوچک در دو سال گذشته پیشرفت خوبی داشته اند و این امر در مسابقات کنکور و المپیاد مشهود است. به این ترتیب سمپاد همیشه بیش از ۷۰ درصد رتبه های برتر کنکور را در اختیار داشت، البته اکثر رتبه های برتر از مناطق بهره می بردند، اما امسال شاهد چنین دستاوردهایی از شهرهای کوچک بودیم.

یاوری به اقدامات این سازمان در حوزه بیولوژیکی و فیزیکی نیز اشاره کرد و گفت: با بیش از ۵ هزار دانش آموز المپیادهای ورزشی داشتیم و در حوزه زیبایی شناسی نیز برنامه های زیادی از جمله عکاسی، ساخت و ساز و انیمیشن در دستور کار قرار گرفت. همچنین جشنواره فردوسی با هدف ترویج هویت ملی و با همکاری فرهنگستان زبان و ادب فارسی برگزار شد.

وی افزود: در حوزه دینی و اخلاقی طرح روشنا همایش سراسری قرآن کریم، سمپد و… و در حوزه سیاسی مسابقه کتابخوانی در نظر گرفته شد.

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان به دیگر فعالیت های سمپاد اشاره و بیان کرد: کلاس های سمپاد دوره اول متوسطه را ثبت نام کرده و در اختیار همه دانش آموزان قرار داده ایم و رایگان است. یک دوره آموزشی کامل برای تمامی شاخه های علمی المپیاد نیز در برنامه تلویزیونی «دانشمندان» توسط بهترین اساتید المپیاد کشور در نظر گرفته شد. الاغ های سامبد نیز از دیگر اقداماتی بود که در دوران کرونا موثر بود و دانش آموزانی که توانایی های علمی بالایی داشتند معلم خصوصی همکلاسی های خود شدند.

وی از همکاری با کمیته امداد خمین خبر داد و گفت: با این همکاری حدود ۸۰ درصد پذیرش دانش آموزان تحت پوشش کمیته امداد در مدارس سمباد برای برگزاری دوره های آمادگی افزایش یافت و هزینه ثبت نام نیز پرداخت شد. توسط سازمان و کمیته امداد

برگزاری دوره تلویزیونی آمادگی برای ورود به SAMBD

یاوری بیان کرد: برای کنکور سال آینده برنامه تلویزیونی در نظر گرفته ایم تا داوطلبانی که وارد این مدارس می شوند با چارچوب آزمون آشنا شوند و کلاس های جانبی مدعی قبولی نادرست در آزمون رقیب پیدا کنند.

رئیس اداره ملی پرورش استعدادهای درخشان افزود: علاوه بر کنکور، سایر دانش آموزان موفق را از طریق جشنواره جوان خوارزمی، المپیاد و طرح شهاب شناسایی می کنیم.

یاوری درباره تعداد دانش آموزان سمپاد که در کنکور سراسری امسال جزو رتبه های برتر بودند، گفت: از ۴۰ دانش آموز برتر، ۲۹ نفر یعنی حدود ۷۵ درصد از سمپاد بودند و این درصد تقریباً با رتبه های زیر ۱۰۰ برابر است. .

روند رو به رشد مدال آوری در المپیک جهانی

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان درباره روند کسب مدال دانش آموزان در المپیاد علمی اظهار کرد: در مجموع در این زمینه پیشرفت کرده ایم؛ در این زمینه به طور کلی در این زمینه پیشرفت کرده ایم. ۳ طلا و ۳ نقره در ریاضی، ۴ طلا در زیست شناسی، ۲ نقره و ۳ برنز در فیزیک، ۲ طلا و ۲ نقره در رشته شیمی، ۲ طلا و ۱ نقره در کامپیوتر کسب شده است و المپیاد نجوم نیز در حال آزمایش است. المپیادهای جغرافیا و علوم زمین هم داریم، اما چون جزو المپیادهای شورای عالی انقلاب فرهنگی نیست، در تعداد مدال ها حساب نمی شود.

یاوری با بیان اینکه ۷۰۰ مدرسه سمباد داریم که نیمی از آن ها پسر و نیمی دخترانه پذیرش می کنند، تصریح کرد: ۳۰۰ هزار نفر برای پذیرش در این مدارس با هم رقابت می کنند که از این تعداد حدود ۱۰ درصد پذیرفته می شوند و تعداد کل دانش آموزان حدود ۱۲۰ هزار نفر است. یک شخص است

وی در خصوص شهریه این مدارس که به شهریه ثبت نام معروف است، گفت: این رقم طبق قانون نیمی از شهریه مدارس غیردولتی است که البته از این رقم کمتری به دست می آید. مثلاً در تهران زیر ۱۰ میلیون شهریه ثبت نام داریم در حالی که شهریه مدارس غیردولتی چندین برابر این رقم است. همچنین درصد زیادی از شهریه ها کسر می شود که البته از منابع دولتی نیست و شهریه هایی که دیگران پرداخت می کنند صرف تحصیل و پرورش استعدادهای فردی می شود که نیاز به تخفیف دارند به این ترتیب حدود یک سوم دانش آموزان استفاده می کنند. تخفیف

رئیس اداره ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: در خصوص وضعیت مالی، شعار و رویکرد مهم این است که هیچ استعدادی به دلیل مشکلات اقتصادی از تحصیل در مدارس سمباد محروم نمی شود.

سمباد یک مدرسه دولتی است

یاوری درباره برخی ابهامات مبنی بر دولتی نبودن مدارس سمباد گفت: مدرسه دولتی تعریف مشخصی دارد و سمباد در بین مدارس دولتی تابع قوانین و مقررات است.

وی ادامه داد: ۷۴ درصد دانش آموزان در سال های ۹۸ و ۱۳۹۸ کمتر از ۳ میلیون شهریه پرداخت کردند همچنین شاهد هستیم که مدارس سمباد در شهرهای کوچک دستاوردهای بزرگی دارند. به عنوان مثال دانش آموزان سراب در رشته تجربی در امتحانات نهایی رتبه دوم را کسب کردند.

یاوری با تاکید بر اینکه عدالت آموزشی جزو وظایف سمباد است، گفت: در صورت حذف سمباد، رتبه های بالای کنکور از مدارس دولتی نبوده و مدارس غیردولتی جایگزین آن می شوند، در حالی که علیرغم وجود مدارس سمباد. این موفقیت ها نصیب دانش آموزان مناطق پایین تر خواهد شد.

وی افزود: دوره های توانمندسازی را بررسی کرده ایم و همه مدیران سمپاد را آموزش داده ایم. لذا معلمان مشترک سمپاد و غیر سمپاد در زمینه روش تدریس آموزش می بینند.

یاوری درباره مهاجرت دانش آموزان سامباد در دوران تحصیل و یا بعد از آن گفت: ما وظیفه داریم دانش آموزان را بشناسیم و در دوران تحصیل از آنها مراقبت کنیم، پس از این مدت شرایط اقتصادی، اجتماعی و شغلی کشور بر روند مهاجرت تاثیرگذار است. ، اما در این مدت. دوره تحصیل مشکلی به نام مهاجرت نداریم.

۵۸ درصد والدین دانش آموزان سامبادی کارمند هستند

رئیس سازمان ملی پرورش استعدادهای درخشان تصریح کرد: ۵۰ درصد دانش آموزان ثبت نام شده در سمباد از مدارس دولتی هستند، همچنین ۳۰ درصد والدین آنها فرهنگی و به طور کلی ۵۸ درصد والدین دانش آموزان سمباد شاغل هستند و میانگین تحصیلات آنها لیسانس است. و کارشناسی ارشد.

یاوری درباره راه های پرداخت هزینه ثبت نام دانشجویان گفت: خیریه ای با مشارکت دانش آموختگان سابق سمپد راه اندازی شد و همچنین رایزنی هایی را با برخی شرکت ها برای پرداخت هزینه ثبت نام به عنوان مسئولیت اجتماعی انجام دادیم، علاوه بر این، دکتر آقای نوری وزیر آموزش و پرورش با آقای میرکاظمی در سازمان مذاکره کردند. آنها برنامه و بودجه ای برای ارائه آموزش رایگان به پنج دانش آموز برتر دارند.

وی در خصوص تصویب اساسنامه باشگاه دانش پژوهان گفت: این اساسنامه در سال ۱۳۷۳ به تصویب رسید که متاسفانه در اواسط دهه هشتاد و اوایل دهه ۹۰ تضعیف شد و وظایف آن به سمپد منتقل شد اما در نهایت اساسنامه باشگاه ترسیم شد. اخیراً توسط رئیس جمهور تصویب و ابلاغ شد، امیدوارم مؤثر واقع شود.