۵ درصد جمعیت کشور درگیر «اعتیاد» هستند – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; دکتر فرهاد اکتر امروز (۲۲ تیرماه) در حاشیه نشست مشترک معاونان پیشگیری و دبیران شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در مناطق غرب و جنوب غرب کشور (خوزستان، لرستان، همدان، ایلام، کردستان) ، و کرمانشاه). ) که به میزبانی کرمانشاه برگزار شد، در جمع خبرنگاران به معضل اعتیاد اشاره کرد و افزود: در حال حاضر پنج درصد جمعیت کشور درگیر این معضل هستند.

وی افزود: این آمار نشان می دهد که ۹۵ درصد جمعیت کشور از این نظر سالم هستند و اینکه بتوانیم سلامت آنها را حفظ کنیم و پیشگیری مناسب از اعتیاد را برای آنها فراهم کنیم بسیار مهم است.

رئیس سازمان پیشگیری و درمان اعتیاد مرکز توسعه پیشگیری و درمان اعتیاد سازمان بهداشت و درمان کشور با بیان اینکه روند درمان اعتیاد، ترک و بازگشت معتاد به جامعه کار بسیار سختی است، اظهار داشت: در حال حاضر در این زمینه باید توجه داشت که این روند در حال انجام است. بهترین راه حل این است که در دام اعتیاد نیفتیم.. می خواهیم او را رها کنیم و به جامعه برگردانیم.

اکتر بیان کرد: در این راستا سیاست سازمان بهزیستی در سال جاری به سمت پیشگیری است و اولویت جلوگیری از افتادن جوانان در دام اعتیاد و جلوگیری از افتادن سن اعتیاد است.

وی افزود: بر این اساس بودجه سازمان بهزیستی با اولویت پیشگیری خواهد بود و برنامه ها نیز بر این اساس در سال جاری تنظیم شده است.

این مسئول با اشاره به فعالیت خط ملی ترک اعتیاد به شماره ۰۹۶۲۸ گفت: در نظر داریم خدمات این خط را از طریق پیامک، اینترنت و اپلیکیشن گسترش دهیم.

اکتر اضافه کرد: همچنین برنامه داریم در فضای مجازی با موضوع پیشگیری فعالیت بیشتری انجام دهیم و در این راستا تولید محتوا در این حوزه در دستور کار قرار دارد.

دکتر فرحانز محمدی مدیرکل بهزیستی استان کرمانشاه در حاشیه این مراسم در جمع خبرنگاران با بیان اینکه این اولین نشست مشترک معاونان پیشگیری از سازمان بهزیستی و معتمدین شورای هماهنگی مبارزه با مواد مخدر در استان ها است، اظهار داشت: این اولین نشست مشترک معاونان پیشگیری از سازمان بهزیستی کشور است. مناطق غرب و جنوب غرب کشور، مروری بر برنامه های پیشگیری از اعتیاد اجرا شده در سال های گذشته.

وی افزود: در این جلسه طرح های موفق در حوزه پیشگیری از اعتیاد انتخاب و اجرا شد و برخی از برنامه های پیشگیری بررسی و بومی سازی در دستور کار قرار گرفت.