۱.۴ میلیون کارتخوان را در ماه آینده غیرفعال کنید


دیوید منظور

تهران (پانا) – رئیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارتخوان مردد تاکنون به پرونده مالیاتی لینک نشده و غیرفعال نشده اند و بانک مرکزی تا یک ماه آینده آنها را غیرفعال خواهد کرد.

داود منظور در سخنرانی پیش از خطبه نماز جمعه امروز (۲۶ تیر ۱۴۰۱) گزارشی از رویکرد، رویه ها و نتایج فعالیت های سازمان امور مالیاتی در دولت سیزدهم ارائه کرد.

وی درباره رویکرد نظام مالیاتی در دولت سیزدهم گفت: رویکرد مدیریت مالیاتی در این دولت مبتنی بر دو انقلاب تحول آفرین است که اولین تحول این است که فشار مالیاتی از بخش رسمی و مودیان مسئول به سمت فراریان مالیاتی سوق پیدا کند. اجتناب کنندگان. رویکرد دوم تمرکز مالیات بر بخش غیررسمی و غیرشفاف است تا کسانی که درآمد بالایی دارند و مالیات نمی پردازند بتوانند مالیات بپردازند.

رئیس سازمان مالیاتی افزود: در این راستا سامانه انتقال وجه در سال گذشته شفاف‌سازی شد، درگاه‌های پرداخت و دستگاه‌های کارتخوان به پرونده مالیاتی متصل شدند و بالغ بر ۷.۲ میلیون دستگاه کارتخوان به مالیات متصل شدند. یک فایل. حدود ۳ میلیون دستگاه کارتخوان غیرفعال شده است اما یک میلیون و ۴۰۰ هزار دستگاه کارتخوان تردید دارند که بانک مرکزی ظرف یک ماه آینده آنها را غیرفعال کند.

مهمترین اقدام برای جلوگیری از فرار مالیاتی

منصور ادامه داد: با ساماندهی دستگاه های کارت خوان و درگاه های پرداخت، یک میلیون و ۲۰۰ هزار مودیان جدید شناسایی و از بررسی و تحلیل اطلاعات فعالان اقتصادی، یک میلیون مؤدی دیگر شناسایی شدند که در مجموع ۲ میلیون و ۲۰۰ هزار مؤدی جدید شناسایی شدند. انتخاب شده است. مهمترین اقدام مالیاتی برای جلوگیری از فرار مالیاتی است.

افزایش تعداد اظهارنامه های دریافتی از شرکت ها

وی با اشاره به اینکه حدود ۴ میلیون اظهارنامه مالیاتی از بازرگانان و شرکت ها دریافت شد که نسبت به سال گذشته یک میلیون و ۲۰۰ هزار اظهارنامه دریافت کرده است، گفت: رویکرد ما این است که از کسانی که هنوز مالیات پرداخت نکرده اند مالیات بگیریم و بخش اقتصاد را رسمی کنیم. مشمول مالیات است که در بودجه امسال نرخ مالیات بر بنگاه های صنعتی ۵ واحد درصد کاهش یافته است، دستور سازمان مالیاتی کاهش هر چه بیشتر این نرخ است.

صدور آیین نامه تفکیک حساب های تجاری از ماه آینده

رئیس سازمان امور مالیاتی کشور گفت: پس از تنظیم دستگاه های کارتخوان، نگاهی به تفکیک حساب های تجاری و شخصی داشتیم زیرا با اتصال دستگاه های کارتخوان به پرونده مالیاتی، برخی شرکت ها شروع به پرداخت هزینه با کارت یا حساب با حساب کردند. بانک مرکزی ماه آینده آیین نامه تفکیک حساب های تجاری را منتشر خواهد کرد. بر اساس این آیین نامه، حساب های بانکی و کارت های دارای بیش از یک تراکنش و مبالغ ماهانه به عنوان حساب تجاری شناسایی و مشمول پرداخت مالیات خواهند بود.

مالیات ۱.۴ میلیون تراکنش اکنون صفر است

منصور با بیان اینکه مالیات مشاغل را با مبالغ بیشتر و انصاف وصول کردیم، تصریح کرد: اظهارنامه های مالیاتی دریافتی از شرکت ها نسبت به سال گذشته ۲.۵ برابر شده و از بین ۴ میلیون مودیان، یک میلیون و ۴۰۰ هزار شرکت مالیاتی دریافت نشده است. مالیات ۸۰۰۰۰۰ مجوز کمتر از ۵ میلیون تومان.

وی افزود: ۵۰ درصد مالیات کار را اقشار پردرآمد مانند پزشکان، دندانپزشکان، طلافروشان، وکلا و … پرداخت می کنند. رویکرد دیگر سازمان امور مالیاتی این است که به سمت هوشمندسازی مالیاتی بروند تا مودیان برای انجام امور مالیاتی خود به ادارات مالیاتی مراجعه نکنند.