یادداشت ها نشان می دهد که جو بایدن برای تخلیه افغانستان آماده نبود


اسناد فاش شده ظاهراً نشان می‌دهد که کاخ سفید تنها چند ساعت قبل از تسلط طالبان بر پایتخت این کشور، آماده تخلیه شهروندان افغانستان نبوده است.

یادداشت های یک جلسه اتاق وضعیت که توسط Axios به دست آمده است نشان می دهد که مقامات دولت بایدن در آخرین لحظه تلاش کردند تا یک طرح را تحکیم بخشند زیرا نیروهای طالبان به سرعت قدرت را در کشور در جریان عقب نشینی ایالات متحده به دست گرفتند.

خلاصه نتیجه گیری شورای امنیت ملی در مورد “جابه جایی به خارج از افغانستان” نتیجه یک آگوست را نشان می دهد. آکسیوس گزارش داد که در ۱۴، ۲۰۲۱، نشست دستیاران با مقامات ارشد دولت در حالی که آنها تلاش می کردند جزئیات کلیدی طرح خروج را یک روز قبل از کنترل کابل توسط طالبان بیان کنند.

«دولت برای شناسایی هر چه بیشتر کشورها برای خدمت به عنوان نقاط ترانزیتی تلاش خواهد کرد. بر اساس گزارش Axios، در این خلاصه آمده است که طبق Axios، نقاط ترانزیت باید بتوانند شهروندان ایالات متحده، اتباع افغانستان، اتباع کشورهای ثالث و سایر افراد تخلیه شده را در خود جای دهند.(اقدام: ایالت، فورا)”

در خلاصه این سایت آمده است که سفارت کابل به کارمندان محلی می گوید که علاقه خود را برای نقل مکان به ایالات متحده «ثبت نام کنند و فوراً» برای عزیمت آماده شوند.

رئیس جمهور جو بایدن
پرزیدنت بایدن پیشتر مدعی شده بود که خروج نظامی آمریکا از افغانستان یک “موفقیت فوق العاده” بوده است.
AP Photo/Evan Vucci
مبارزان طالبان زنان را در حمایت از دولت طالبان در خارج از دانشگاه کابل افغانستان در روز شنبه، سپتمبر، همراهی می‌کنند.  11، 2021.
شورشیان طالبان کابل را تصرف کردند و کاخ ریاست جمهوری را تصرف کردند.
AP Photo/برنات آرمانگوئه

این جلسه به ریاست لیز شروود راندال، رئیس شورای امنیت ملی و همچنین معاون رئیس ستاد مشترک، ژنرال ژنرال، برگزار شد. جان هایتن به نقل از Axios.

سخنگوی شورای امنیت ملی، امیلی هورنای به این نشریه گفت که در مورد اسناد فاش شده اظهار نظر نخواهد کرد، اما گفت: “یادداشت های انتخاب شده از یک جلسه منعکس کننده ماه های کار در آن زمان نیست”.

هورنای به آکسیوس گفت: «اوایل آن تابستان، ما عملیات پناهگاه متحدین را راه‌اندازی کردیم و با کنگره برای تصویب قانونی کار کردیم که به ما انعطاف‌پذیری بیشتری برای جابجایی سریع شرکای افغان داد.

ژنرال نیروی هوایی  جان هایتن، فرمانده مستعفی فرماندهی استراتژیک ایالات متحده، در جریان مراسم تغییر فرماندهی در Offutt AFB در نبراسکا، دوشنبه، نوامبر صحبت می کند.  18، 2019.
اسناد فاش شده نشان می دهد که ژنرال. جان هایتن نیز در جلسه مورد بحث شرکت داشت.
AP Photo/Nati Harnik، فایل

“به دلیل این نوع برنامه ریزی و تلاش های دیگر بود که ما توانستیم تخلیه بیش از ۱۲۰۰۰۰ آمریکایی، مقیم دائم قانونی، افغان های آسیب پذیر و سایر شرکا را تسهیل کنیم.”

عملیات خروج گسترده از آگوست انجام شد. ۱۴ تا آگوست ۳۱ در حالی که نیروها پس از ۲۰ سال جنگ جای پای خود را در سراسر کشور به دست آوردند.

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر