گوش انسان در سطح مریخ دیده شده است


دوشنبه ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ – ۰۵:۴۸

            y

تهران (پانا) – مدارگرد شناسایی مریخ ناسا تصویری خیره کننده به ثبت رسانده است که دهانه عجیبی را در سیاره سرخ به شکل گوش انسان نشان می دهد.

به گزارش ثریا، تاکنون تصاویری از نقاط مختلف مریخ به اشتراک گذاشته شده است که شگفتی های بسیاری را به همراه داشته است. این بار تصویر جدیدی از سطح سیاره سرخ نشان داده شده است که حفره ای به شکل گوش انسان را نشان می دهد.

ویژگی های دهانه مرموز مریخ

این دهانه کمی بیش از ۱۸۰۰ متر عرض دارد و در منطقه ساده ای به نام Chryse Planitia در نیمکره شمالی مریخ قرار دارد. همانطور که در تصاویر تا کنون نشان داده شده است، همه دهانه های مریخ کاملا گرد نیستند. در سال های گذشته عکس هایی از گودال هایی به اشکال مختلف منتشر شده که در گوشه و کنار فرو ریخته است.

تیم تحقیقاتی HiRise در بیانیه خود از این پدیده به عنوان Pareidolia یاد کرده اند که به معنای دیدن چیزهای خیالی و غیر واقعی در چیزهایی مانند ابرها و در این مورد روی صخره های مریخ است. در زیر می توانید این تصویر را مشاهده کنید:

این تیم در توضیح عکس خود نوشتند:

در این مورد، ما به یک دهانه عجیب نگاه می کنیم که بسیار شبیه به یک گوش است و زمانی که برای اولین بار آن را ببینید، تقریبا غیرممکن است که دفعه بعد متوجه آن نشوید.»

به تازگی تصاویر خیره کننده دیگری از مریخ توسط کاوشگران ناسا منتشر شده است. از آن جمله می توان به صخره ای شبیه به ایموجی معروف «پو» اشاره کرد. علاوه بر این، مریخ نورد Endurance ماه گذشته تصویری از یک بشقاب پرنده اسپاگتی مانند منتشر کرد که در نهایت مشخص شد که بخشی از مریخ نورد است. پیش از این در مقاله «همه چیز درباره سیاره سرخ: مریخ، همسایه مرموز ما» اطلاعات بیشتری درباره این سیاره ارائه کرده بودیم.