گلاباف بر جایگاه ائمه جمعه نخبه در فرآیند قانونگذاری مؤثر تمرکز می کند


مجلس شورای اسلامی

تهران (پانا) – رئیس مجلس نمایندگان بر استفاده از نظرات نخبگان و ائمه جمعه در تصویب قوانین شورای اسلامی تاکید کرد و گفت: ائمه جمعه از طریق اتاق فکر به خوبی از مشکلات این امر آگاه هستند. شورای اسلامی بررسی نظام پرونده، اتاق فکر حکمرانی در استان ها با استفاده از دیدگاه نخبگان و مردم ایجاد شد تا از این طریق بتوانند از دیدگاه نخبگان در روش بهره مند شوند. استان.

به گزارش مرکز ارتباطات و اطلاع رسانی ستاد اقامه نماز جمعه، محمدباقر قالیباف رئیس شورای اسلامی شهر در دومین روز از بیست و پنجمین اجلاسیه ائمه جمعه سراسر کشور که شامگاه سه شنبه در تهران برگزار شد، با اشاره به اینکه . ائمه جمعه از حریم مکتب اهل بیت و قرآن کریم محافظت می کنند.

وی به برخی از گلایه های نمایندگان ولی فقیه و ائمه جماعات کشور از دخالت نمایندگان در مراحل عزل و تحلیف در استان ها و شهرستان ها اشاره کرد و تصریح کرد: همانطور که رهبر معظم انقلاب اسلامی در این دیدار اشاره کردند. با نمایندگان مجلس، هرگز در عزل و تحلیف نمایندگان دخالت نکنید. قانونی نیست؛ البته این مداخلات کاهش یافته و قابل مقایسه با گذشته نیست.

رئیس شورای اسلامی به برخی از ریشه‌های عزل و نصب نمایندگان در استان‌ها و شهرستان‌ها اشاره کرد و خاطرنشان کرد: ضعف عملکرد و مدیریت برخی وزرا، نقض قوانین نظارتی از سوی اعضای مجلس شورای اسلامی. نمایندگان و نبود منشور اخلاقی در نظام حکومتی کشور و ضعف در برخی قوانین شورای اسلامی یکی از ریشه های این مشکل است. البته باید اجازه دهیم وزیر در حوزه اجرایی خود تصمیم بگیرد و بر اساس آن عمل کند تا پاسخگوی عملکرد خود باشد.

وی همچنین به مشکل رعایت قوانین در تایید و حذف نامزدهای انتخابات شورای اسلامی شهر و روستا اشاره کرد و گفت: بیش از ۵ ماه است که برای حل این مشکلات با شورای نگهبان مذاکره کرده ایم و خوشبختانه مجلس نیز قانون انتخابات به توافق نهایی رسید تا مغایرتی با قانون نداشته باشد، «ضروری نیست و امیدواریم شورای اسلامی به زودی آن را تصویب کند.

قالیباف دلایل عدم اعمال سیاست های کلی قانون انتخابات در قوانین جاری کشور را تشریح کرد و گفت: عدم اجرای سیاست های کلی قانون انتخابات در این حوزه بحث درستی در حوزه شورای شهر است چرا که سیستم نظارتی شوراهای شهر مستلزم انضباط و دقت است و مسیر درستی ندارد و تحت تاثیر بحث های حاشیه ای و قومیتی و قبیله گرایی قرار گرفته است. به همین دلیل قاطعانه می گویم که تایید و رد صلاحیت افراد در این زمینه بر اساس اصول قانون صورت می گیرد.

وی بر استفاده از دیدگاه نخبگان و ائمه جمعه در تصویب قوانین شورای اسلامی تاکید کرد و افزود: ائمه جمعه از نزدیک در جریان مشکلات هستند، به همین منظور از طریق مرکز پژوهش های شورای اسلامی، نسبت به بررسی نظام پرونده، که یک نهاد فکری برای حکومت داری است می توانند از دیدگاه نخبگان به صورت منطقه ای بهره ببرند.

رئیس قوه مقننه وجود منشور اخلاقی در شورای اسلامی را ضروری دانست و تصریح کرد: بر این اساس و بر اساس رهنمودهای رهبر انقلاب اسلامی در خصوص شورای اسلامی، همه این موارد را گردآوری و منتشر کردیم. فرمول. از اساسنامه شورای اسلامی.

وی نظارت بر اجرای قانون و ترک تشریفات را از برنامه های مهم شورای اسلامی برشمرد و تاکید کرد: در این زمینه سیاست هایی را تدوین کرده ایم و در مرحله نهایی سازی این سیاست ها هستیم.

قالیباف با بیان اینکه ترکیب این مجلس ترکیبی بی نظیر از جوانان انقلابی، متعهد، مجرب و پیشکسوت است، ادامه داد: این مجلس دارای مدیران شایسته ای است که در وزارتخانه ها و استان ها در حوزه های مختلف تجربیات موفقی دارند و امروز شورا تشکیل شده است. پارلمان شامل دانش، بلوغ و تجربه است. نعمت بزرگی در این مجلس وجود دارد که قبلاً ندیده بودیم، اینکه بیش از ۲۲۰ رأی در تصمیمات حیاتی و مهم ثبت شده است.

لغو و خنثی سازی تحریم ها در اولویت مجلس است

وی به اولویت های مجلس در حوزه های مختلف اشاره کرد و گفت: امروز شورای اسلامی نظارت بین موازی کاری و نظارت را در اولویت قرار داده است. چون تورم در حوزه قانونگذاری زیاد است، این قوانین در حوزه نظارتی به خوبی اجرا نمی شوند. البته مجلس هرگز به دنبال مچ بند برای تماشا نخواهد بود، اما به تسهیل مدیریت اجرایی ادامه خواهد داد.

رئیس مجلس، حمایت از مدیران قوی، شجاع و شایسته را اصل مهم مدیریتی دانست و ادامه داد: در مجلس به دنبال برنامه ریزی دقیق در استان ها هستیم و اگر تخلفی در دولت صورت گیرد، این کار را انجام می دهیم. قاطعانه اخطار لازم را صادر کنید.

وی به بسیاری از مشکلات کشور در ساختار اداری جامعه اشاره کرد و بر حل و اصلاح آنها تاکید کرد.

قالیباف درباره لغو مضاعف تحریم ها و خنثی شدن تحریم ها گفت: مجلس رفع تحریم ها را مهم ترین موضوع می داند زیرا بیست سال است که درگیر بحث هسته ای هستیم. امروز باید به زبان بین المللی صحبت کنیم و انقلاب و اراده ملت ایران با مترجم بین المللی در چارچوب قوانین بین المللی بیان شود تا بتوانیم از حقوق اساسی خود به خوبی دفاع کنیم. لذا حفظ عزت، اقتدار و مصلحت میهن و ملت را در تصویب قانون به عنوان اقدام راهبردی رفع تحریم ها ضروری دانستیم که با دقت، کارشناسانه و کارشناسی انجام شد.

ما از تمام توان خود برای خنثی کردن تحریم ها استفاده می کنیم

وی به معضل دیگری در شورای اسلامی اشاره کرد و افزود: یکی از معضلات ما در این معاونت این است که در این مجلس چه اولویت هایی دارد؟ به نظر ما برگرفته از محوریت مجلس نمایندگان یکی از موضوعات بحث فرهنگی و دیگری بحث اقتصادی است. برای اجرای این موضوعات باید راه حل های دقیقی را انتخاب کنیم که شامل چهار نکته هوشمندی، شفاف سازی، تعمیم و کارایی است.

رئیس شورای اسلامی با بیان اینکه تلاش های زیادی در دولت و مجلس برای رفع مشکلات مردم انجام شد اما این تلاش ها را کافی ندانست، تصریح کرد: با وجود این همه تلاش هنوز مردم کفایت نمی کنند. از ما راضی است، در بسیاری از آنها پاسخ قانع کننده ای به مردم نداریم. لذا برخی در این زمینه احساس رکود و ناامیدی می کنند در حالی که این سناریو توسط دشمنان بیرونی و درونی طراحی و دنبال می شود.

وی به برخی از اقدامات شورای اسلامی شهر اشاره کرد و گفت: از جمله این اقدامات، اولویت دادن به محرومیت زدایی و ایجاد فرصت های شغلی است. توسعه راه های روستایی، رفع مشکل کمبود آب شرب و کشاورزی در روستاهای محروم، رسیدگی به خانه های سالم، بیمه رایگان سه دهه اول، رسیدگی به مستمری بگیران، طبقه بندی معلمان، تصویب قانون جهش تولید مسکن، تصویب مالیات خانه های خالی تصویب قانون ساخت و ساز مسکن، نظارت بر اجاره بها، و علاقه به تولید دانش که برخی تصویب شده و برخی دیگر در حال پیگیری است.

قالیباف درباره اهمیت تبیین جهاد گفت: در حوزه تبیین جهاد باید مردم را آگاه کرد و مردم را از اهمیت بالایی آگاه کرد. در قدم اول باید مردم را از حقوق خود آگاه کنیم. وقتی با حقوق آشنا شوند استراحت می کنند و وظایف خود را به خوبی انجام می دهند.
وی اعتماد مردم را بزرگترین سرمایه اجتماعی دانست و گفت: زمانی که اعتماد ایجاد شود مردم به مشارکت حداکثری در همه عرصه ها دست خواهند یافت. بنابراین کارها روی زمین نمی ماند و مردم برای حل مشکلات خودشان به میدان می آیند. از سوی دیگر مشکل نظام اداری و بوروکراسی حل خواهد شد.

رئیس شورای اسلامی مردم را رکن مهم نظام و انقلاب دانست و ادامه داد: باید در همه زمینه ها از مردم کمک بگیریم و مردم در کارهای موثر حضور داشته باشند. وقتی مشارکت مردم اتفاق بیفتد مطمئن باشید پیشرفت و توسعه هم اتفاق خواهد افتاد.