گفتگوی طالبان با روسیه برای خرید بنزین – پایگاه خبری مدیریت


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا;حبیب رحمان حبیب، سخنگوی وزارت اقتصاد افغانستان تایید کرد که هیئتی از مقامات به ریاست وزارت تجارت در پایتخت روسیه حضور دارند و قرارداد خرید گندم، گاز و نفت را فسخ خواهند کرد. وی در پیامی به رویترز گفت: مقامات افغانستان در حال مذاکره با طرف روسی هستند و به محض تکمیل قراردادها جزئیات را اعلام خواهند کرد.

یک منبع آگاه در وزارت تجارت و صنایع افغانستان به رویترز گفت: «پس از سفر ماه جاری مقامات این وزارت، مقامات فنی این وزارت و وزارت دارایی برای کار روی قراردادها در مسکو ماندند. وی گفت: در حال کار بر روی متن قرارداد هستیم و تقریبا برای خرید بنزین و بنزین به توافق رسیده ایم و انتظار داریم این توافق به زودی تکمیل شود.

اگر این توافقنامه نهایی شود، نشانه افزایش همکاری کشورهای خارجی با طالبان خواهد بود که پس از خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان از یک سال پیش، هیچ دولت بین المللی آن را به رسمیت نمی شناسد.

این قرارداد همچنین در شرایطی منعقد می شود که ایالات متحده در تلاش برای ترغیب سایر کشورها به کاهش خرید نفت روسیه است و هدف از این اقدام را کاهش درآمد نفتی روسیه می داند که برای تأمین مالی جنگ در اوکراین استفاده می شود.

روسیه و دولت حامی دولت با تحریم های اقتصادی دولت های بین المللی از جمله ایالات متحده روبرو هستند.

هیچ دولت خارجی، از جمله روسیه، دولت طالبان را به رسمیت نشناخت و بانک‌های افغانستان به دلیل تحریم‌ها با مشکلاتی مواجه شدند که اکثر بانک‌های بین‌المللی را تمایلی به همکاری با آنها نداشت.

یک منبع آگاه به رویترز گفت که دو طرف برنامه ای برای نحوه پرداخت دارند، اما او جزئیات بیشتری در مورد استفاده از کانال های بانکی رسمی ارائه نکرد.

بر اساس گزارش رویترز، دولت پاکستان روزانه هزاران تن زغال سنگ از افغانستان وارد می کند که به کاهش بحران انرژی این کشور کمک کرده است. مبادلات توسط شرکت های خصوصی از هر یک از دو کشور همسایه انجام می شود و دولت طالبان میلیون ها دالر تعرفه بر صادرات زغال سنگ به دست می آورد.