گزارش نظارتی شورای شهر از وضعیت پروژه های عمرانی پایتخت


آش شوری ماه تهران

تهران (پانا) – گزارش پایش ۶ ماهه پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران در سال جاری در دستور کار یکصد و هفتاد و هفتمین جلسه شورای شهر و اعضای شهر تهران قرار گرفت. شورا ضمن استماع این گزارش نظرات و پیشنهادات خود را بیان کرد.

در ابتدا محمد آخوندی، عضو شورای اسلامی شهر تهران، موضوعات مطروحه در کمیسیون برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران را در اتاق قرائت مورد بررسی قرار داد و سپس سایر لوایح در این خصوص را از دیدگاه شورای اسلامی شهر تهران بررسی کرد. نماینده مردم پایتخت در شورای اسلامی شهر تهران

رئیس شورای شهر تهران در خصوص اهمیت این گزارش برای مراجع نظارتی مانند شورای شهر گفت: کار شهرداری در ارائه گزارش نظارتی ۶ ماهه از پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرداری تهران امری پسندیده است. یک طرح این اقدام می تواند منبع اطلاعاتی برای افراد و اعضا باشد. برای ارائه هیئت مدیره، با بررسی این گزارش ها، می توانید در مورد پیاده سازی های دقیق تر اطلاعات کسب کنید و به سرعت چالش ها را در این زمینه ها حل کنید.

مهدی چمران تاکید کرد: با توجه به مشارکت موضوعاتی که شهرداری تهران می تواند در برخی کمیته های تخصصی بررسی کند، این موضوع نیازمند همکاری کمیته های شورا است تا نظرات سایر کمیته های مربوطه در شورا نیز اخذ و در بررسی این گونه رویه ها اعمال شود. برای شهر

مهندس جعفر تشری هاشمی با قدردانی از زحمات معاون فنی و عمرانی شهرداری برای اجرای پروژه های عمرانی گفت: این گزارش مربوط به شش ماهه اول سال بوده و ممکن است با دو ماه گذشته متفاوت باشد.

رئیس کمیته عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه در مجموع ۴۱ پروژه اولویت دار در سطح شهر شناسایی شده است، گفت: پیشرفت مادی از صفر تا پنج است. چهار پروژه پنج تا ۱۰ درصد و بقیه بیش از ۱۰ درصد پیشرفت مادی داشتند که در مجموع میانگین پیشرفت این پروژه ها هفت درصد بود. من درک می کنم که شهرداری به طور جدی به دنبال رفع موانع این پروژه ها است.

وی با اعلام اینکه اعتبار برخی از طرح ها بیش از سقف مصوب است، یادآور شد: قطعاً حسن نیت در این زمینه وجود دارد، اما با توجه به رعایت چارچوب ها، مجوز از شورا درخواست می شود.

الهاشمی تاکید کرد: باید بر اساس اولویت های ترافیکی برنامه ها مشخص شود و پیشنهاد می کند نمایندگان فنی، عمرانی، حمل و نقل و ترافیک با یکدیگر جلساتی داشته باشند تا پروژه های اولویت دار مشخص شود.

رئیس کمیته عمران و حمل و نقل شورای اسلامی شهر تهران با بیان اینکه بزرگراه شهید ششتری دارای کارکرد راهبردی است، گفت: می دانیم که در این زمینه پیگیری هایی انجام شده است اما باید به قطعیت رسید.

وی تاکید کرد: وضعیت اداره فنی و عمران نسبت به مناطق بسیار بهتر است. به طوری که تمامی پروژه های عمرانی منطقه هیچ پیشرفت فیزیکی ندارند و در ناحیه دو از پنج پروژه فقط یک پروژه پنج درصد پیشرفت مادی دارد. البته منطقه ۸ یکی از بهترین مناطق در اجرای پروژه های عمرانی محسوب می شود و عملیات عمرانی ۱۴ پروژه در این منطقه طی ۶ ماهه نخست سال آغاز شد. به طور کلی منطقه اول بدترین و منطقه هشتم بهترین وضعیت را دارد.

در ادامه مهدی چمران با ارائه پیشنهادی خطاب به محمد آخوندی، رئیس کمیته برنامه و بودجه شورای اسلامی شهر تهران، اعلام کرد: بهتر است این اقدامات عمرانی در شهرداری تهران با توجه به محدوده شهرداری در محدوده شهرداری تهران اجرا شود. گزارش های بعدی به منظور بهبود وضعیت مهندسی مناطق

ناصر امانی عضو شورای اسلامی شهر تهران در جریان بررسی ارائه گزارش نظارت ۶ ماهه پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای در معاونت فنی و عمرانی شهرداری تهران توسط کمیته برنامه و بودجه گفت: منتظر دکتر بود آخوندی، رئیس کمیسیون قادری، توضیح بیشتری بدهد، اما فقط دو سه تا از این پروژه ها را بزرگ کردند و تعداد بسیاری از پروژه ها صفر بود و باید علت داشته باشد و باید توضیح داده شود. اگر توسط PBC بررسی شد، دلیل آن را بگویید.

و ادامه داد: چون این گزارش اولین گزارش نظارتی ارائه شده به شورا بود، باید از احتیاط و برخورد پرهیز کنیم، چرا که ما نهاد نظارتی بر شهرداری هستیم و گزارش آقای نظارت، مو به مو باید احتیاط را کنار بگذاریم. اگر پروژه های کارگزار عمران هنری و کار آقای شعبانی تاج گذاری شود، مردم تغییر را در سطح شهر احساس خواهند کرد. در مناطق معمولاً پروژه ها منطقه ای و نامرئی هستند، اما اگر پروژه شهید شوشتری، پروژه یدگار امام یا ۱۸ تقاطع در دستور کار افتتاح شود، مردم تغییر را احساس خواهند کرد.

یکی از اعضای کمیسیون برنامه و بودجه شورای شهر تهران گفت: می خواهم به سه نکته اشاره کنم. اولاً قرارداد ما در پروژه یدگار امام با نظامیان تکمیل و تحویل شده است. ثانیاً اسناد بالادستی بزرگراه شهید ششتری که آقای تقشری به آن اشاره کردند، یعنی بحث زیست محیطی است و من تایید شورای عالی ترافیک را تایید می کنم، برای شورا و شهرداری مشکل ایجاد می کند. ظاهراً ۱۸ تقاطع هنوز تکمیل نشده است، حدود ۸ یا ۹ تقاطع تکمیل شده است، ۵۰ درصد قراردادها هنوز بسته نشده است و اگر بسته نشد، چگونه می توانیم قول بدهیم که ۱۸ تقاطع را تا پایان کار کنیم. از سال؟

مشام مظفر یکی دیگر از اعضای هیات مدیره در توضیح گزارش نظارتی ۶ ماهه پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرداری تهران با تاکید بر اینکه باید در نقش نظارتی کم کاری انجام دهیم، گفت: خوشبختانه تلاش کردیم به وظایف نظارتی خود عمل کنیم. هیئت رئیسه به طوری که ما در روزهای اخیر ۱۸ نامه در خصوص ۱۸ موضوع تشکیلاتی در کمیته برنامه و بودجه شورا به شهردار تهران ارسال کرده ایم و منتظر پاسخ هستیم.

وی در خصوص انتقادات یکی از اعضای شورا در پاسخ به برخی آمارها مبنی بر صفر درصد پیشرفت و تشریفات، گفت: صفر درصدی که در این گزارش وجود دارد مربوط به پروژه هایی است که در نهایت عملیات عمرانی آنها ۱۰۰ درصد انجام شده است. مورد بهره برداری قرار گرفت و به منظور انجام فرآیند تسویه حساب پیمانکار با شهرداری، آدرس آنها در گزارش فوق درج گردیده است.

سیداحمد علوی یکی دیگر از اعضای شورای اسلامی شهر تهران نیز در یادداشتی گفت: با توجه به موضوع شیرآلات به ویژه در بزرگراه های شهر که گاه شهروندانی برای عبور و مرور در گردابی دیده می شوند و در آن قرار دارند. بالای سطح آسفالت که در این پلان ضروری است.

وی افزود: گاهی مشکلاتی در تردد جاده ها مانند وجود تیرهای روشنایی برق و یا گاهی وجود درخت به وجود می آید که این موارد باید در طرح آسفالت بررسی شود زیرا بسیار رضایت بخش است.

عباس شعبانی معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با بیان اینکه برای توسعه همه پروژه ها از شورای شهر تهران مجوز گرفته شده است، گفت: طرح جامع شهر تهران در سال ۸۶ تصویب شد و هر اتفاقی بیفتد. در تهران مطابق این طرح است.»

وی ادامه داد: در برنامه پنج ساله دوم شهرداری تهران تمامی پیوست های شهرداری تهران مشخص شد.

الشعبانی با اشاره به قرارداد با ارتش گفت: سه قطعه زمین در بزرگراه یدگار امام وجود دارد که با ارتش توافق شد و مجوز دیوارکشی گرفته شد و قرار شد این کار را انجام دهیم. اما ما ۸ سوله در زمین آموزش و یک انبار داریم آموزش من در آنجا.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به تقاطع ها گفت: ۱۸ تقاطع قرارداد دارند که ۱۰ تقاطع با قرارگاه خاتم الانبیا منعقد شده است.

وی با اشاره به بزرگراه شهید ششتری گفت: این جاده باعث کاهش بار ترافیکی بزرگراه بسیج می شود و ۷ هزار میلیارد تومان اعتبار نیاز دارد و سهم پیشرفت این پروژه در سال جاری ۱۲ درصد است که ۶ درصد آن است. . پیمانکار بدون قرارداد کار را انجام می دهد و تا شهریور سال آینده باید ۹ کیلومتر و قطعه اول این بزرگراه را تحویل دهیم.

الشعبانی با اشاره به ادامه راه یدگار امام گفت: در طول این پروژه ۱۳۰۰ میلیارد تومان صرفه جویی کرده ایم که سهم امسال یدگر امام ۱۵ درصد است که ۷ درصد آن را تکمیل کرده ایم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران با اشاره به پروژه شهید ششتری گفت: قرار بود در این پروژه ۴۰ درصد پیشرفت داشته باشیم اما ۱۵ درصد پیشرفت دارد و به دلیل لوله آب و انحراف ترافیک این پروژه با تاخیر مواجه می شود. . انشالله تا پایان سال ۱۲-۱۴ تقاطع را تحویل می دهیم.

الشعبانی با اشاره به پروژه میدان سبلان گفت: قرار بود برای دو پل که قرار بود در این منطقه ساخته شود ۳۵۰ میلیارد تومان هزینه شود اما با تعدیل مهندسی هزینه را به ۷۰ میلیارد تومان رساندیم.

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران بیان کرد: بهسازی بزرگراه شهید رجایی سوم خرداد سال آینده به شهروندان تحویل داده می شود.

وی با اشاره به بزرگراه شهید حمدانی گفت: بیش از ۱۱۵ کیلومتر از این جاده افزایش یافته که ۱۶ کیلومتر آن در قرارداد دهه فجر تکمیل می شود.

شعبانی با اشاره به نگهداری آسفالت شهر گفت: مساحت تهران ۱۱۰ میلیون مترمربع است و ۱۰ میلیون تن آسفالت در تهران انباشته شده است که از این میزان ۵۹۶ هزار تن آسفالت تولید و توزیع شده است. سال

معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران تصریح کرد: مسافت تهران تا اصفهان را امسال طی کرده ایم که معادل ۵ برابر آسفالت خیابان ولیعصر است.

وی گفت: پروژه متوقف شده تا پایان سال ۲۰۱۹ به پایان می رسد.

پس از شنیدن توضیحات معاون فنی و عمرانی شهرداری تهران در خصوص گزارش نظارت ۶ ماهه پروژه های تملک دارایی های سرمایه ای شهرداری تهران توسط اعضای شورای شهر، مهدی چمران، رئیس شورا نیز اعلام کرد. پیشنهاد می شود با توجه به گسترش شهر تهران به عنوان شهری بهتر از پروژه اعلام شده در مناطق، با پیگیری های لازم و توزیع پروژه ها در نقاط مختلف شهر انجام شود تا رویه ها برای مناطق ملموس باشد. ساکنان شهر ضمن اطلاع رسانی به مردم از اقدامات لازم برای پیشبرد پروژه ها مهم و حیاتی است.

نرگس سلیمانی، یکی دیگر از اعضای شورا نیز در پایان طرح پیشنهادی اظهار داشت: با توجه به اینکه برخی پروژه ها به صورت مشترک با برخی سازمان ها مانند ارتش و آموزش و پرورش در ارتباط است، پیشنهاد می شود برای تسهیل این رویه ها حساب یا سبد تهیه شود. زمینه مشترکی را برای استفاده از تمامی قابلیت های موجود در این سازمان ها ایجاد کرده است.