گزارش دادستان زندان اوین / برخی از ماموران زندان مرتکب تخلف شده اند – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا;پس از انتشار تصاویری از زندان اوین مبنی بر رفتار برخی از ماموران داخل زندان با زندانیان، برخی از ماموران با یکدیگر درگیر شدند و تعدادی از زندانیان خودکشی کردند. رئیس قوه قضائیه به دادستان کل کشور دستور رسیدگی و اعلام نتیجه را صادر کرد.

در همین راستا حجت الاسلام و المسلمین منتظری بلافاصله دستور تشکیل این کمیته در زندان اوین را صادر کرد تا کمیته ای متشکل از کارشناسان حوزه های مختلف مرتبط با موضوع تشکیل شود.

سه روز پس از تشکیل کمیته تخصصی بررسی عکس‌های زندان اوین، دادستان کل کشور با تشکیل تیمی چهار نفره از ادارات مختلف زندان بازدید و با مسئولان و مأموران زندان اوین دیدار و گفتگو کرد. و همچنین با تعدادی از زندانیان.

پس از بررسی های صورت گرفته در زوایای مختلف موضوع، اولین گزارش در این خصوص به رئیس کل دادگستری ارائه شد. در همین حال مرکز حراست و اطلاعات قوه قضائیه نیز گزارشی در این خصوص به حجت الاسلام والمسلمین دریای اژه ارائه کرد.

بنا به گزارش دادستانی عمومی و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه، مشخص شد که تخلفاتی از سوی برخی از ماموران زندان صورت گرفته و بلافاصله دستور تعقیب و برخورد با متخلفان در اسرع وقت صادر شد. نقض آنها به شرح زیر است: مورد ممکن است.

بر اساس این گزارش؛ تاکنون ۶ نفر محاکمه و تحقیقات، دو نفر دستگیر و بقیه آزاد شده اند.

در تحلیل و بررسی دلیل احتمالی انتشار این تصاویر در بازه زمانی جاری در گزارش های ارسالی به این نتیجه رسید: نظر تداوم سرعت روند تحول که با تعالی همراه است، تائید چندین بار رئیس قوه قضائیه در خصوص موضوع زندان و زندانیان در جلسات مختلف و همچنین بازدید رئیس این قوه از دفتر قضایی سه زندان ایلام، رجایی شهر و اوین در ۳۵ روز اول فعالیت خدمات که با افزایش محسوس حضور مقامات قضایی در زندان های سراسر کشور و همچنین دستورات و تایید رئیس قوه قضائیه در جلسات و بازدیدهای مختلف در خصوص بهبود وضعیت زندانیان همراه بود. از «تجسس مداوم و سرزده» و «تدارک برای اعطای عفو و اجازه به زندانیان» تا «اطمینان از عدم صدور قرار بازداشت موقت تا حد امکان» و «جداسازی زندانیان»، احتمالاً یکی از دلایل انتشار از این عکس‌ها و اتفاقات اخیر که مربوط به سال‌های گذشته است و در راستای آسیب رساندن به جریان اصلاحات و تحول اخیر بوده است.

دادستان کل کشور در تکمیل گزارش خود به رئیس کل دادگستری اعلام کرد که برای بررسی همه جانبه علل و عوامل تخلف به زمان بیشتری نیاز است و گزارش های تکمیلی متعاقبا ارائه خواهد شد.

به گزارش مرکز رسانه های قوه قضائیه، در گزارش های ارسالی از سوی دستگاه های تابعه به رئیس کل دادگستری مشخص شد که به برخی از تخلفات موجود در فیلم ها همزمان رسیدگی شده و افراد مجازات یا عزل شده اند. از مواضع خود

این گزارش حاکی از آن است که رئیس کل دادگستری پس از بررسی و استماع گزارش‌ها، به دادستان کل کشور و مرکز حفاظت و اطلاعات قوه قضائیه دستور داد تا تحقیقات خود را با دقت و سرعت ادامه دهند و در صورت ارتکاب تخلف از سوی هر فردی، بدون رعایت موارد قانونی، رسیدگی شود. اقدامات لازم