گروه دوم انسان ها چه زمانی به ماه سفر می کنند؟


پنجشنبه ۱۲ آبان ۱۴۰۱ – ۰۲:۴۶

ماه

تهران (پانا) – ناسا در حال برنامه ریزی برای فرود دوم انسان روی ماه در جریان ماموریت آرتمیس ۴ است.

به گزارش ثریا، این آژانس فضایی پیش از این اعلام کرده بود که ساخت ایستگاه فضایی عظیم برای پرتال ماه در اولویت دومین فرود انسان بر ماه پس از ماموریت آرتمیس ۳ است.

مقامات ناسا در گزارشی تایید کرده اند که دومین فرود انسان روی ماه در ۵۰ سال گذشته در طی ماموریت آرتمیس ۴ رخ خواهد داد.

اما اکنون، پس از تغییراتی که در قرارداد فرود ماه ستاره سفینه فضایی اسپیس ایکس صورت گرفت، تغییری در برنامه‌ها ایجاد شده است که چهارمین ماموریت آرتمیس را زودتر انجام می‌دهد و دومین گروه از انسان‌ها را در سال ۲۰۲۷ به ماه می‌آورد. اگر همه چیز طبق برنامه پیش برود، این کار انجام می‌شود. این اولین فرود بر روی سطح ماه از سال ۱۹۷۲ توسط ماموریت آرتمیس ۳ در سال ۲۰۲۵ و پس از آن ماموریت آرتمیس ۴ است.

با این حال، تمام این تاریخ‌ها موقتی هستند و به آمادگی سیستم‌هایی مانند فرودگر ماه، لباس‌های فضایی و انجام موفقیت‌آمیز سایر مأموریت‌ها بستگی دارد. از چالش های قابل توجه این ماموریت می توان به تعویق مکرر ماموریت آرتمیس ۱ اشاره کرد که اکنون قرار است در ۱۴ نوامبر با هواپیمای بدون سرنشین به مدار ماه پرواز کند و موشک استارشیپ نیز در انتظار تایید برای اولین ماموریت مداری خود است. .

مارک کراسیچ، معاون توسعه کمپین آرتمیس ناسا می گوید: ماموریت آرتمیس ۴ به جای ادامه ساخت یک ایستگاه پشتیبان در ماه انجام خواهد شد.

پیش از این، ناسا ایده فرود آرتمیس ۴ روی ماه را رد کرد و استدلال کرد که دریافت یک ماژول قابل سکونت در ایستگاه فضایی مون گیت اولویت بالاتری نسبت به فرود انسان روی ماه است. کراسیچ در سخنان خود اضافه کرد که دلیل تغییر این برنامه و اعزام زودهنگام دومین گروه از انسان ها به ماه، تغییر انتخاب در قرارداد فضاپیما بوده است.

اسپیس ایکس بر اساس قراردادی به نام سیستم فرود انسانی (HLS) با ناسا کار می کند که در آوریل ۲۰۲۱ اعطا شد.

ناسا در حال کار بر روی اضافه کردن یک شرکت دیگر به قرارداد HLS برای انطباق با درخواست کنگره است، پس از انتقاداتی که مبنی بر اینکه قرارداد به جای دو شرکت تنها به یک شرکت واگذار شده است. کراسیک می گوید کاوشگر جدید تا زمان پرتاب ماموریت آرتمیس ۵ آماده نخواهد بود.

تمام جدول زمانی ایستگاه فضایی Moongate نیز مشابه برنامه Artemis نامشخص است، اما ماژول قابل سکونت به نام “I-Hab” با همکاری مقامات اروپایی و ژاپنی در دست ساخت است. با این حال، موشک عظیم سیستم پرتاب فضایی ناسا برای پرتاب این واحد عظیم به فضا مشکلاتی خواهد داشت و برای حمل این واحد عظیم به یک مرحله فوقانی جدید به نام مرحله اکتشاف بالا نیاز است.