گام های بلند بدن برای رفع محرومیت


دوشنبه ۱۰ مرداد ۱۴۰۱ – ۲۲:۴۶

علی موسوی

تهران (پانا) – رئیس اداره مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته شورای اسلامی، گزارشی از عملکرد فراکسیون در راستای تخصیص عادلانه تسهیلات برای محرومیت زدایی مناطق محروم ارائه کرد.

سیدعلی موسوی درباره اقداماتی که در خصوص محرومیت زدایی در مناطق کم برخوردار کشور انجام شده است، گفت: بخشی از مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته با تشکیل دبیرخانه و کارگروه نخبگان و فرهیختگان، با برگزاری تعداد زیادی جلسات رسیدگی به مشکلات و تخصیص اقلام بودجه برای محرومیت زدایی و دستور برنامه ریزی برای رفع مشکلات اساسی در استان های کم برخوردار.

مصوبات مجلس برای مناطق محروم

نماینده مردم ملاکان در شورای اسلامی در ادامه با اشاره به مصوبات مجمع نمایندگان در حوزه مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته گفت: اخذ مصوبه معافیت مالیاتی از طرح های برگشت سریع و گروه های جهادی. فعال در منطقه مناطق محروم اختصاص ۶ هزار میلیارد تومان کمک برای بهسازی طرح های آب، راه و حمل و نقل در مناطق محروم تخصیص ۳ هزار میلیارد تومان برای بهسازی راه های روستایی و طرح های حمل و نقل روستایی تصویب و تامین منابع برای توسعه شبکه ملی اطلاعات و ارتقای پوشش اینترنتی در روستاهای کمتر برخوردار مصوبه قیر رایگان برای اصلاح حمل و نقل، راه های روستایی و عمومی بود که یکی از مهم ترین مصوبات بخشی از مناطق کم برخوردار و کمتر توسعه یافته شهرها در طول مدت فعالیت آنها می باشد.

سفر و بازدید ستاد محرومیت زدایی از مناطق محروم

رئیس فراکسیون مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته شورای اسلامی در ادامه یادآور شد: فراکسیون محرومیت زدایی از بدو تشکیل با نظارت و سفرهای میدانی به شهرهای کم برخوردار کشور هدف محرومیت زدایی را در دستور کار خود قرار داده است. کشوری که اعضای فراکسیون از استان های یزد، آذربایجان شرقی، کرمان، فارس و مناطق آزاد به آنجا سفر کردند.

موسوی در ادامه با اشاره به جزییات سفرها و بازدیدهای اعضای فراکسیون به استان های مذکور برای رفع محرومیت، تاکید کرد: در سفرها و بازدیدها موضوعاتی از جمله شناسایی و تخصیص اراضی مسکن ملی مطرح شده است. کار، نوسازی مدارس، رسیدگی به مشکلات مناطق سیل زده، تکمیل سد خشم چای، انتقال آب خلیج فارس به فارس و لامرد، بازدید از منطقه آزاد ماکو، پروژه سد کرم آباد، بازدید از کریدور غرب کشور و پروژه فاضلاب ماکو ، بحث ترانزیت کالا، بازدید از مجتمع مسکونی مهر بافت، بررسی درخواست های ارسالی مردم قیر، کارزن، فراشبند، بزا و سبدان در حوزه آسفالت راه های روستایی، مجوز توسعه شهرک صنعتی، ایجاد منطقه ویژه اقتصادی و آبرسانی، تکمیل و احداث جاده، مشکلات بهداشتی، احداث بیمارستان های فارس و … از مهمترین اقداماتی بود که مورد بررسی قرار گرفت.

محرومیت در بودجه ۱۴۰۱

رئیس اداره مناطق محروم و شهرهای کمتر توسعه یافته شورای اسلامی گفت: محرومیت زدایی و رشد اقتصادی از شاخص های ویژه و اصلی لایحه قانون بودجه سال ۱۴۰۱ بود و بدین ترتیب استانداری که به شورای اسلامی ارائه شد. مجلس توسط دولت بر اساس تبصره‌های لایحه قانون بودجه، نمایندگان مجلس برای رفع محرومیت، به عنوان مثال در تبصره یک بند «ی» از محل درآمد نفت و روابط مالی آن با دولت و صندوق توسعه ملی که دولت را متعهد می‌کند، بودجه جزئی اختصاص می‌دهند. به طرح های دفاعی، پیشرفت، توسعه و محرومیت زدایی تبصره ۶ بند «ز» از کلیه طرح های زودبازده و عام المنفعه معاف از پرداخت هرگونه مالیات و عوارض توسط گروه های جهادی یا تبصره ۷ بند «ز» برای صنعت. ، معدن و ارتباطات زیر نظر مرکز ملی فضای مجازی به توسعه شبکه ملی اطلاعات، توسعه و بهبود پوشش اینترنت و موبایل در روستاهای مناطق کم برخوردار اختصاص دارد. و در حاشیه بزرگراه ها و راه های اصلی و در تبصره ۸ بند «۱» وزارت جهاد کشاورزی مکلف شده است تا سقف ۳۰۰ هزار میلیارد از محل فروش محصولات صرف توسعه مناطق محروم بپردازد.

نماینده مردم ملاکان در شورای اسلامی در ادامه خاطرنشان کرد: سایر ملاحظات از جمله پاورقی ۹ بند «د» مربوط به وزارت آموزش و پرورش، تبصره ۱۰ بند «د» در خصوص محل وقوع جرائم رانندگی، تبصره ۱۱ بند. . «ج» وزارت مسکن، راه و شهرسازی تفاهم نامه بند ۱۵ «ز» و «ک» وزارت نیرو است که ناگفته نماند بند «ز» به وزارت نیرو از طریق شرکت های تابعه اجازه می دهد. ایجاد شرکتهای تامین مالی پروژه با مشارکت متقاضیان بخش غیردولتی و سرمایه گذاران. هدف از تهیه منابع، احداث و راه اندازی نیروگاهی به ظرفیت پنج هزار مگاوات با اولویت مناطق محروم و کمتر توسعه یافته و تبصره ۱۶ بند «ب» به بانک ها از طریق تسهیلات قرض الحسنه ایجاد می شود. مشاغل تبصره ۱۷ بند الف از وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با حمایت و همکاری وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات تبصره ۱۸ اجرای اشتغالزایی. طرح های اولویت دار روستایی و مناطق محروم از دیگر موارد اختصاص یافته در بودجه ۱۴۰۱ در حوزه محرومیت زدایی برای فرمانداری های محروم است.

موسوی در پایان معیشت مردم محرومیت زدایی و تمرکز تولید و اشتغال را از اولویت های مجلس یازدهم دانست و گفت: محرومیت زدایی و تلاش برای توزیع عادلانه فرصت ها و منابع مالی از مهمترین سیاست های ابلاغی و اجرا شده است. دولت سیزدهم دفاع از حقوق محرومان آغاز شده است و با توجه به اینکه مردم در شرایط اقتصادی نامناسبی به سر می برند، این امر باید در زندگی ایرانیان نمایان شود و متاسفانه این وضعیت در مناطق محروم بیش از هر زمان دیگری خود را نشان داده است.