کوکن: ذخایر نفت آمریکا خالی است – پایگاه خبری مضارع


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; وضعیت مذاکرات همچنان نامشخص است و مشخص نیست که آیا مذاکرات در آینده نزدیک از سر گرفته خواهد شد یا خیر.

محسن کوهکن، فعال و تحلیلگر مسائل سیاسی در این باره به «فردا» گفت: باید ببینیم چه اتفاقی افتاد، مذاکرات وین متوقف شد و امکان ادامه آن وجود نداشت و پس از آن مذاکرات دوحه در کشور آغاز شد. قطر.” من فکر می کنم کاملاً واضح است که طرف ایرانی چه می خواهد و بر این اساس یک فرد عاقل از یک سوراخ دو بار نیش نخواهد خورد. ایران یک بار به تعهدات خود عمل کرده و اگرچه انتقادات زیادی به برجام وجود دارد، اما چون ایران به هر حال آن را امضا کرد، ما به تمام تعهدات آن توافق پایبند بودیم و این آمریکایی‌ها بودند که از برجام خارج شدند و اروپایی‌ها بودند. به تعهدات خود عمل نمی کند.»

وی ادامه داد: با شروع جنگ روسیه و اوکراین شرایط برای غربی ها متفاوت بود و آنها با بحران انرژی مواجه شدند و آمریکا نیز به خاطر این وضعیت ذخایر نفت خود را خالی کرد و اکنون به دنبال دستیابی به بازارهای جدید نفت هستند. در دوحه اولاً نخواستند از مواضع خود عقب نشینی کنند و ثانیاً نخواستند زمینه ای برای نیازهای نفتی خود فراهم کنند، ایران در این میان حقیقت را می گوید، چه تضمینی وجود دارد که بد قولی نمی شود. پس باید تضمین های لازم از سوی آمریکا داده شود.

این فعال سیاسی همچنین گفت: ببینید ما الان در شرایطی هستیم که غربی ها روسیه را تحریم کرده اند و اگر توافقی با این شرایط امضا شود، در شرایطی که روسیه باید بخشی از تعهدات خود را انجام دهد، همان غربی ها هستند. بعد از امضای توافق و بازگشت به آن ها می گویند برجام قابل اجرا نیست چون روسیه تحت تحریم است و نمی تواند با این کشور کار کند، در این صورت دوباره برجام را اجرا نمی کنند و این بار روسیه را مقصر می دانند. تجربه گذشته را به دست آورده ایم، نباید اجازه دهیم دوباره چنین شرایطی ایجاد شود.

وی گفت: در این میان برخی از نیروهای داخلی از روند مذاکرات و سیاست خارجی دولت انتقاد می کنند، برخی همچنان با یک دندان غربگرایی را دنبال می کنند و به هر طریق ممکن می خواهند غرب را پاکسازی کنند.

کوهن در پایان گفت: مهمتر از همه این است که باید روی مواضع اصولی خود بایستیم و تضمین های لازم را از غرب به ویژه آمریکا بگیریم. دولت اکنون به عنوان مدیر کل سیاست خارجی عمل می کند و اگرچه روابط خود را با غرب قطع نکرده است، اما می داند که باید از توانایی های کشورهای همسایه و شرقی خود استفاده کند. برخلاف دولت قبل که تمام ظرفیت ها را به کلی نادیده گرفت و به توجه به غرب بسنده کرد».