کنترل مگس زیتون در پارک های دولتی با استفاده از دستورالعمل های جدید


رب زیتون

تهران (پانا) – مدیرکل و اداره کل آفات سازمان حفظ نباتات کشور از به روز رسانی و اصلاح دستورالعمل مبارزه با آفات مگس زیتون با همکاری معاونت تحقیقات کشور خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی وزارت جهاد کشاورزی، سعید معین افزود: این دستورالعمل از دستورالعمل مبارزه با مگس زیتون از کشورهای اسپانیا، ایتالیا و یونان انتخاب شده و در سایت سازمان حفظ نباتات کشور موجود است. قابل استفاده توسط باغداران

وی گفت: دستورالعمل مبارزه با مگس زیتون در اختیار استانداری های استان قرار گرفته است.

معین در خصوص روند مبارزه با مگس زیتون در سال جاری گفت: امسال به دلیل کاهش بارندگی، تراکم مگس زیتون در باغات استان های زیتون خیز کشور مانند زنجان، قزوین و گیلان متفاوت است. بیشترین تراکم این آفت در رودبار بود.

با اشاره به اینکه سطح باغات زیتون زنجان تقریباً ۲۰ هزار هکتار است، تصریح کرد: تراکم مگس زیتون در باغات این استان در هر تله در بازه زمانی چهار تا پنج روزه از نصف تا یک عدد است، در حالی که در نخلستان های رودبار تراکم این گونه است. متوسط ​​است ۱۰ تا ۱۵ مگس در هر تله ماهیگیری در مدت پنج روز که قابل کنترل است.

مدیرکل اداره کل آفات سازمان حفظ نباتات کشور ادامه داد: امسال نبرد کنترل مگس زیتون در باغات رودبار را تغییر دادیم و از پوشش اسپری برای سمپاشی استفاده کردیم که باعث شکسته شدن تراکم و نتایج عالی گرفت

وی سطح پوشش سمپاشی رزمی را بین ۸۰۰ تا ۹۰۰ هکتار و سمپاشی بیش از دو هزار هکتار در باغات زیتون عنوان کرد و گفت: مبارزه با آفات در استانداری های زیتون کاری کشور ادامه دارد.

معین به باغداران توصیه کرد از این پس برای مبارزه با مگس زیتون از پروتئین هیدرولیز شده در باغات خود استفاده کنند و در فصل برداشت برای کاهش شیوع این آفت، میوه درختان یا میوه های مانده روی شاخه ها را جمع آوری و دفن کنند. در سوراخ

وی افزود: اکثر باغداران به دلیل هزینه هایی که دارد میوه های ریخته شده را در پای درختان جمع آوری و دفن نمی کنند و این موضوع ما را با چالش مواجه می کند چرا که باعث می شود مگس زیتون به سمت باغ های زیتون همجوار حرکت کند.

معین گفت: مشکل آفات ما باغات قدیمی است چرا که درختان بلند به سختی سمپاشی می شوند و این کار باید با باغبانی انجام شود.

وی نوسازی باغات را در مبارزه با مگس زیتون مهم دانست و در عین حال گفت: باغات چند محصولی نسبت تراکم مگس زیتون و شدت مبارزه را افزایش می دهد.