کمک هشدارهای هواشناسی به خسارات سیل


syl

تهران (پانا) – بیش از یک هفته از سیل تابستانی که از استبان در استان فارس کشور را فرا گرفت و در سیل اخیر ۶۹ قربانی گرفت و ۴۵ نفر همچنان مفقود هستند می گذرد.

طی ده روز گذشته هشدارهای نارنجی و قرمز سازمان هواشناسی مبنی بر بارش شدید باران در سایه پدیده موسمی در مناطق مختلف جنوب، مرکز، غرب و شرق کشور صادر شده است. در این میان برخی بر این باورند که عدم اطلاع رسانی هشدارهای هواشناسی خسارات زیادی به مناطق مختلف کشور وارد کرده است. البته محمدحسن نامی رئیس سازمان مدیریت بحران کشور درباره این اطلاعیه ها گفت: در استحابان مردم به دلیل آفتابی بودن انتظار سیل نداشتند!

ولی سحر تاجبخشرئیس سازمان هواشناسی کشور درباره اخطاریه اعلام شده در زمان وقوع سیل در شهرستان استبان فارس گفت: برای سیل در شهرستان استبان اخطار زرد دادیم چرا که این سیل تنها در یک نقطه و به طور مشخص در استان فارس، اما نکته مهم این است که به دلیل پیش بینی ضعیف و احتمال وقوع آن در منطقه کوچک، شرایط هشدار زرد رنگ مناسب بوده است. حدود ۴۸ ساعت قبل از حادثه، اخطار زرد در جنوب شرق شهر فارس صادر شد. اسهبان جزء آن بخش محسوب می شود.

وی در پاسخ به سوالی مبنی بر اینکه اخطارهای هواشناسی به طور مشخص برای چه کسانی انجام می شود، گفت: استفاده کنندگان از اخطار هواشناسی دو نفر هستند که دسته اول عموم مردم هستند و همکاران در رسانه ملی و شبکه های سراسری و منطقه ای گزارش می دهند. مستندات آن در آرشیو برنامه های صدا و سیما نیز موجود است.در زمینه های تخصصی کلیه نهادهای تخصصی، نظارتی و عالی رتبه از دفتر مقام معظم رهبری گرفته تا دولت، وزارتخانه ها و سازمان های مرتبط مانند وزارتخانه سازمان نیرو، سازمان مدیریت بحران و… فهرست گسترده و گسترده ای از این گونه هشدارها برای همه این نهادها وجود دارد و برای انجام اقدامات لازم ارسال می شود.

هشدارهای نقطه ای هواشناسی در ایران ارائه نمی شود

مهدی زارعی، استاد زمین شناسی در گفت و گو با برای پیدا کردن وی با اشاره به پیش بینی سیل اخیر از استبان گفت: مسئولان محلی نسبت به هواشناسی انتقاد دارند و معتقدند که این هشدار به صورت نکته ای نبوده است و این هشدار است و این موضوع مطرح نشده است که مردم وارد نشوند. رودخانه در مسیر طغیان رودخانه رودبال استبان اگر چنین هشداری در ایران داده نشود.

وی همچنین با اشاره به پیش بینی وقوع سیل در آخر هفته گذشته در تهران، گفت: در اواخر هفته گذشته اعلام شد که در دامنه های جنوبی البرز در استان تهران بارندگی شدید پیش بینی می شود، اما اشاره ای به جنوب نشد. دامنه های البرز در دشت های سیلابی رودخانه جاجرود یا کرج یا کین در واقع هشدارهای هواشناسی به دلیل اینکه خاص، محلی و دقیق نیستند عمومیت دارند و احتیاط عمومی را توصیه می کنند.

استاد زلزله‌شناسی موسسه بین‌المللی زلزله‌شناسی و مهندسی زلزله ادامه داد: پیش‌بینی‌های اداره کل هواشناسی نسبت به ۳۰ سال پیش دقیق‌تر شده است و در سطح استانی و سرزمینی پیشرفت‌هایی را ارائه می‌دهد، اما زمانی که سوالاتی در مورد پیش‌بینی می‌گوید بر اساس اطلاعات موجود است، «اخطار داده می‌شود و اگر بخواهیم هشدارها به نقطه خاصی مانند آمریکا برود، باید زیرساخت‌ها تقویت شود».

زارع تصریح کرد: به هر حال باید گفت هر دو طرف بخشی از حقیقت را می گویند، یعنی مسئول محلی که می گوید اگر قرار است کاری انجام شود باید در پیش بینی ها گفته شود که مربوط به کدام رودخانه است. مردم نیز باید با احتیاط و جدیت هشدارهای فعلی را رعایت کنند، یعنی پس از اخطارها به سیلاب نروند، اما این موضوع جدی است و به آن رسیدگی نمی‌شود.»

هشدارهای هواشناسی باید برای مردم توضیح داده شود

وی با اشاره به رفتار برخی از شهروندان در مواجهه با سیل گفت: در همه جای دنیا می توان درصدی از مردم را داشت که رفتار ضد اجتماعی دارند و هر مقرراتی که اعلام می شود زیر پا بگذارند، در ایران وقتی سیل می آید عده ای از بین شهروندان برای تماشای سیل یا استحمام در آن می روند، در واقع ممکن است برخی اخطارها را جدی نگیرند، در عین حال وقتی سازمان هواشناسی با طیف های قرمز، نارنجی و زرد اخطار می دهد، باید به آنها توضیح دهد. مردم این اخطارها چه هستند تا اخطارها نیز مورد توجه مردم قرار گیرد.

زارع خاطرنشان کرد: همچنین به نظر می رسد مسئولان باید هشدارها را در مناطق جدی بگیرند تا در صورت اخطار از سوی سازمان هواشناسی، ورود خودرو به دشت سیلابی مانند این خودرو عواقب داشته باشد و تخلف کند. قوانین و در صورت تخلف از قوانین راهنمایی و رانندگی باید جریمه شود.