کلاس های درس آماده در خوزستان – پایگاه خبری مدیریت


صادق خلیلیان در آیین نواخته شدن زنگ بازگشایی مدارس خوزستان که در دبیرستان پسرانه شهید شیخ انصاری اهواز برگزار شد، گفت: پس از دو سال شاهد بازگشایی مدارس به صورت حضوری و حدود یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر هستیم. دانش آموزان در مدارس استان خوزستان حضور داشتند. البته با گذشت دو سال از بازگشایی، لازم بود برای آماده سازی کلاس ها اقداماتی انجام شود که خوشبختانه با تلاش آموزش و پرورش این کار به خوبی انجام شد.

امیدواریم سال تحصیلی موفقی را شاهد باشیم. آموزش و پرورش جایگاه ویژه ای در توسعه کشور دارد، البته هر چه بیشتر کار کنیم و زیرساخت های بیشتری را فراهم کنیم مانند بذری می شود که کاشته می شود و در آینده کشور محصول خود را برداشت خواهد کرد. هر کشوری برای پیشرفت و توسعه به جوانان نیاز دارد. آینده این کشور در دستان دانشجویان و جوانانی است که در مدارس و دانشگاه ها تحصیل می کنند.

استاندار خوزستان با اشاره به شاخص های توسعه کشوری گفت: در سطح بین المللی آموزش، سطح سواد، ظرفیت دانشگاه ها و آموزش و پرورش از مهم ترین شاخص های توسعه کشوری است. در شاخص‌های توسعه انسانی سه رکن وجود دارد که شامل شاخص درآمد سرانه برای هر کشور، مراقبت‌های بهداشتی و امید به زندگی و سطح سواد می‌شود که در نهایت با ترکیب این شاخص‌ها، شاخص هر کشور را تشکیل می‌دهند.

وی افزود: خوشبختانه در شاخص توسعه پیشرفت خوبی داشتیم و از کشوری با شاخص توسعه ضعیف قبل از انقلاب به کشوری با شاخص سطح بالا رفتیم و این همان کاری است که سازمان هایی که آنها را بررسی و محاسبه می کنند انجام می دهند. شاخص ها در سطح بین المللی می گویند.”

ولی خوزستان یادآور شد: میزان باسوادی قبل از پیروزی انقلاب در کشوری که مهد تمدن و فرهنگ جهانی است کمتر از ۵۰ درصد بود. ما الان با نسل های قبل و بعد از انقلاب روبرو هستیم که فکر می کنند قبل از انقلاب کشور توسعه یافته ای بودیم و الان با تورم روبرو هستیم. خوشبختانه بعد از انقلاب اقدامات بزرگی در زمینه زیرساخت های آموزش و پرورش انجام شد و شاهد این پیشرفت ها هستیم و الان حدود ۹۳ تا ۹۴ درصد مردم ایران باسواد هستند.

خلیلیان گفت: چه چیزی نشان از پایین بودن سطح سواد قبل از پیروزی انقلاب دارد؟ نشان می دهد که کشور ما متأسفانه از اواخر دوره قاجار تا پهلوی تحت سیطره استعمار بوده و در برخی نقاط به جای پیشرفت، عقب مانده بوده است. هر جا که استعمارگران بر کشوری مسلط شوند، آن کشور در پیشرفت و توسعه عقب است.

وی افزود: باید ایران را در جایگاه اول و قدرت اول جهان قرار دهیم. این باید هدف ما با همت ملت و به ویژه نسلی که در گام دوم انقلاب در دست دارند باشد.

منبع: ایسنا