کشف علت سندرم مرگ ناگهانی نوزاد


خطی که نوزادان شیرخشی را تهدید میکند

تهران (پانا) – والدین می توانند با انجام اقداماتی مانند برداشتن پتو، کنار گذاشتن اسباب بازی ها و درست کردن بالش کودک از خفگی کودک در رختخواب جلوگیری کنند.

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد (SIDS) مرگ غیرقابل توضیح نوزاد است که در هنگام خواب، بیشتر در شش ماه اول زندگی نوزاد رخ می دهد. مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری های ایالات متحده (CDC) اعلام کرد که اگرچه میزان مرگ و میر ناشی از SIDS از دهه ۱۹۹۰ کاهش یافته است، اما میزان بروز این سندرم در بین کودکان همچنان بالاست و تنها در سال ۲۰۱۹، نزدیک به ۳۴۰۰ نوزاد در ایالات متحده جان خود را از دست دادند. بر خلاف انتظار.

در آمار ارائه شده، ۳۷ درصد مرگ و میر نوزادان مربوط به SIDS، ۳۴.۷ درصد به علت ناشناخته و ۲۸ درصد به دلیل خفگی اتفاقی در بستر است. بنابراین والدین می توانند با انجام اقداماتی مانند برداشتن پتو، کنار گذاشتن اسباب بازی ها و ساخت بالش کودک از خفگی نوزاد در گهواره جلوگیری کنند.

چه چیزی باعث SIDS می شود؟

سندرم مرگ ناگهانی نوزاد می تواند در سال اول زندگی کودک رخ دهد. در این زمان والدین باید به نحوه خوابیدن کودک توجه زیادی داشته باشند و مطمئن شوند که کودک در تمام مدت استراحت به پشت دراز کشیده و چیزی در رختخواب همراه او نباشد.

خوابیدن روی شکم کودک می تواند راه هوایی را مسدود کرده و تنفس او را متوقف کند. حتی این عمل می تواند باعث شود که کودک به جای استنشاق هوا، دوباره هوای بازدم را تنفس کند. اگر این اتفاق بیفتد، سطح اکسیژن در بدن کودک کاهش می یابد و سطح دی اکسید کربن افزایش می یابد. بنابراین مغز برای بیدار کردن و گریه نوزاد اقدام می کند و به نوزاد اجازه می دهد تا با گریه اکسیژن بیشتری دریافت کند. اما اگر مغز این سیگنال را دریافت نکند، سطح اکسیژن کودک کاهش می یابد و منجر به مرگ می شود.

طبق گفته کلینیک مایو، عوامل خارجی مانند سیگار کشیدن، مصرف مواد مخدر یا نوشیدن الکل توسط مادر در دوران بارداری می تواند خطر SIDS را در کودکان افزایش دهد. تصور می شود نوزادانی که به دلیل SIDS می میرند در تنظیم ضربان قلب، تنفس و دمای خود مشکل دارند.

به منظور کاهش خطر SIDS، متخصصان اطفال توصیه هایی را ارائه کرده اند. مثلا:

• به نحوه خوابیدن نوزاد توجه کنید. سعی کنید کودک را همیشه به پشت بخوابانید.
• از قرار دادن پتو در گهواره یا گهواره خودداری کنید. در صورت امکان از آستر بسیار سبک استفاده کنید.
• بیدار کردن کودک برای شیر دادن در هنگام خواب.
• کودکان باید حداقل به مدت شش ماه در اتاق والدین و در تختی جدا از تخت والدین نگهداری شوند.

* علت اصلی SIDS را پیدا کنید

محققان بیمارستان کودکان در وست‌مید استرالیا، بر این باورند که کشف کرده‌اند که چرا نوزادان نمی‌توانند وقتی نمی‌توانند نفس بکشند، خودشان را بیدار کنند.

برای بررسی این مشکل، محققان مطالعاتی را بر روی ۷۲۲ نمونه خون گرفته شده در بدو تولد به عنوان بخشی از برنامه غربالگری نوزادان انجام دادند. محققان سطح BChE را در بیماران SIDS و نوزادانی که به دلایل دیگر فوت کرده بودند اندازه گیری کردند و نتایج را با ۱۰ نوزاد زنده مانده در همان سن و جنس مقایسه کردند.

آنزیم BChE (بوتیریل کولین استراز) در مسیر بیداری مغز نقش دارد و باعث می شود نوزاد با سطوح کم اکسیژن از خواب بیدار شود. نتایج این مطالعه نشان داد که سطح این آنزیم در کودکانی که بر اثر سندرم مرگ ناگهانی نوزاد فوت کرده اند بسیار کمتر از حد طبیعی است.

دکتر کارمل هرینگتون، نویسنده ارشد این مطالعه و محقق بازنشسته، به ABC News استرالیا گفت: “کودکان مکانیسم بسیار قدرتمندی برای آگاه کردن بزرگسالان در صورت وجود مشکل دارند. معمولاً اگر کودک در موقعیت خطرناکی قرار دارد، مانند مشکل تنفسی. در طول خواب، آنها از خواب بیدار می شوند و گریه می کنند.” آنچه این تحقیق نشان می دهد این است که برخی از کودکان این واکنش تحریکی قوی را ندارند.” هرینگتون افزود: “پس از بررسی ها متوجه شدیم که BChE یکی از عوامل اصلی درگیر در این بیماری است.”

اگرچه این تحقیق هنوز در مراحل اولیه است، کارشناسان پیشنهاد می کنند که اگر کودکان از نظر سطح BChE غربالگری شوند، می توان از افزایش خطر SIDS در آینده جلوگیری کرد.