کاهش ۵۶ درصدی آتش سوزی در منابع طبیعی خوزستان – پایگاه خبری مدآرا


سرهنگ عزیز قلاوند گفت: در نیمه نخست امسال ۳۰ مورد آتش سوزی در ۱۱۹ هکتار از عرصه های منابع طبیعی خوزستان رخ داد.

وی افزود: این آتش سوزی ها نسبت به مدت مشابه سال گذشته از نظر تعداد ۵۶ درصد و از نظر مساحت ۸۱ درصد کاهش داشته است.

قلاوند با بیان اینکه بیشترین آتش سوزی در استان خوزستان با پنج مورد در ایذه بوده است، افزود: مهمترین عامل کاهش آتش سوزی در سال جاری کاهش پوشش گیاهی مراتع در نتیجه کاهش بارندگی و خشکسالی است.

وی ادامه داد: امسال گشت و مراقبت در راستای پیشگیری و اولویت آن بود به طوری که نیروها در نواحی بحرانی به صورت شیفتی فعالیت کردند که تاثیر بسزایی در کاهش آتش سوزی داشتند.

قلاوند با اشاره به استفاده از کپسول آتش نشانی، استفاده از نگهبان و خط کشی مراتع از دیگر اقدامات در راستای کاهش آتش سوزی است، گفت: نزاع بین دامداران یکی از عوامل اصلی آتش سوزی جنگل ها در سال های گذشته بوده است. از سال گذشته متخلفان برنامه ریزی، احضار و توجیه شده اند و از آنها تعهد گرفته شد که منجر به کاهش چشمگیر آتش سوزی شد. همانطور که قبلاً بیشتر جنجال ها در اندیکا و آهسته بود اما امسال با انجام این اقدامات هیچ آتش سوزی در اندیکا نداشتیم.

وی افزود: دو پرونده قضایی در خصوص آتش سوزی های رخ داده به دلیل اختلاف در شهرستان های شوش و اندیمشک تشکیل و در دست رسیدگی است.

قلاوند با بیان اینکه عامل انسانی در همه آتش سوزی ها دخیل است، گفت: هیچ عامل طبیعی در این آتش سوزی ها وجود نداشته و عامل اصلی عامل انسانی (عمدی یا تصادفی) است.

وی بیان کرد: شایع ترین دلیل گسترش آتش سوزی به ویژه در جنگل های کاشته شده، سوزاندن کاه و کاه در مزارع است که هفت مورد از آتش سوزی ها به همین دلیل است.

بر اساس این گزارش، خوزستان بیش از یک میلیون هکتار جنگل و ۲.۵ میلیون هکتار مرتع دارد.

وسعت جنگل های طبیعی زاگرس ۹۰۰ هزار هکتار است که در شمال و شمال شرق استان قرار دارد.

بخشی از این جنگل های ارزشمند تحت نظارت اداره کل منابع طبیعی و بخشی دیگر تحت پوشش اداره کل حفاظت محیط زیست به عنوان مناطق حفاظت شده قرار دارد.

این شهرستان همیشه مشکل آتش سوزی جنگل ها و مراتع را داشته است.

قلاوند، فرمانده یگان حفاظت منابع طبیعی خوزستان پیش از این تعداد آتش‌سوزی‌ها در سال ۱۴۰۰ را به ۷۳ مورد آتش‌سوزی در مساحت ۶۶۵ هکتار اعلام کرده بود.

سال ۲۰۱۹ شاهد ۱۵۴ آتش سوزی به مساحت ۲۸۰۰ هکتار بود. آتش سوزی در سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه در سال ۲۰۰۹ از نظر تعداد ۵۲ درصد و از نظر سطح ۷۶ درصد کاهش یافته است.

منبع: ارنا