کارت پایان خدمت بهانه ای برای بانک ها برای اعطای تسهیلات است


عضو کمیته اجتماعی شورا در گفت و گو با پانا:

شنبه ۲۸ آبان ۱۴۰۱ – ۰۸:۴۶

بانک

تهران (پانا) – یک نماینده مجلس گفت: تسهیلات فرزندآوری، سپرده گذاری مسکن، تامین مسکن و ازدواج جوانان در قانون جوانان ابلاغ شد. متأسفانه مانند سایر مواقع، نظام بانکی به دنبال بهانه ای برای امتناع از اعطای تسهیلات کوچک است که بتواند مشکلات مردم را حل کند.

علی اصغر عابستانی عضو کمیته اجتماعی شورای اسلامی در گفت و گو با خبرنگار پانا درباره علت عدم اعطای وام فرزندآوری به مشمولان غایب نظام وظیفه عمومی گفت: در بانک ها قوانین و مقرراتی وجود دارد. سامانه ای که می گویند هرکس وام و تسهیلات می خواهد باید کارت پایان خدمت داشته باشد.

بانک ها کمبود منابع مالی ندارند
نماینده مردم سبزوار، گجتای، گوین، خوشاب و داورزین در مجلس در ادامه با تاکید بر اینکه عدم اعطای وام فرزندآوری از سوی بانک ها به مشمولان غایب بهانه است، افزود: بانک های ما با کمبود بودجه مواجه نیستند. منابع، زمانی که وام های کلان فرض می شود. آنها منابع زیادی در اختیار دارند، اما وقتی صحبت از این وام‌های کوچک برای اقشار آسیب‌پذیر می‌شود، اعلام می‌کنند که منابع لازم را ندارند یا برای دادن وام ۶۰ میلیونی برای بچه‌دار شدن، موانعی مانند فسخ قرارداد را در نظر می‌گیرند. کارت خدمات
و رئیس کمیسیون کار مجلس ادامه داد: ما با یک فوریت ماده ۲ در مجلس موافقت کردیم که بر اساس آن کلیه امتیازات و تسهیلات مصوب قانون جوانان باید فقط با توجه به قانون جوانان به ساکنان اعطا شود. از جمعیت مصوب مجلس و سایر قوانین کشور نمی‌توان بهانه‌ای کرد که طبق برخی قوانین، متقاضیان وام فرزندآوری باید کارت پایان خدمت داشته باشند.
این نماینده مجلس یازدهم افزود: مجلس تصمیم گرفت تنها با در نظر گرفتن قانون جمعیت جوانان به جوانان تسهیلات اعطا کند. این دو فوریت به تصویب رسیده و امیدواریم به قانون تبدیل شود و به تصویب برسد تا هر چه سریعتر مشکلات حل شود.»

بانک ها قوانین را به نفع خود تفسیر می کنند
رئیس کمیسیون اشتغال مجلس گفت: عدم اعطای وام به مشمولان غایب قانون نیست بلکه تفسیر بانک ها از قانون به نفع آنهاست.
و این نماینده مجلس یازدهم ادامه داد: قانون جمعیت جوانان قانون خاصی است که در مجلس نمایندگان تصویب شده است که این قانون پس از قوانین قبلی در کشور به تصویب رسیده و مقدم بر اجرای سایر قوانین قبلی است.
عنبستانی ادامه داد: قانون باید اجرا شود، یعنی اعمال این قانون مقدم بر سایر قوانینی است که در کشور وجود دارد و در دهه های گذشته تصویب شده است، اما نظام بانکی ترجیح می دهد قوانینی را اجرا کند که به نفع خود باشد. ”
این نماینده مجلس یازدهم افزود: قانونی که معیار اعطای وام فرزندآوری در کشور محسوب می شود فقط باید قانون جمعیت جوانان مصوب مجلس نمایندگان باشد. عدم اعطای وام فرزندآوری به مشمولان غایب در واقع مغایر با روح قانون اساسی و سیاست های کلی جمعیتی کشور است.