چگونه یک فرزند مستقل تربیت کنیم؟


کدکان

تهران (پانا) – یکی از مهم ترین دغدغه های والدین این است که فرزندان خود را به گونه ای تربیت کنند که در جامعه مستقل و قوی باشند. اما سوال مهم این است که چگونه باید فرزند مستقل تربیت کرد؟

به گزارش سایت بیتوته، کودکان در سنین مختلف بسیار به پدر و به خصوص مادر خود وابسته هستند. زیرا آنها حتی برای تغذیه به کمک شما نیاز دارند. این وابستگی ممکن است با رشد کودکان کاهش یابد. این به فرزند شما کمک می کند تا در آینده کمتر وابسته شود. در این مقاله راه هایی به شما نشان داده می شود که از طریق آنها می توانید به سوال “چگونه فرزند مستقل تربیت کنیم؟” به راحتی قابل درک است

استفاده از کتاب بهترین راهنما برای والدین است

چگونه یک فرزند مستقل تربیت کنیم؟ برای پاسخ به این سوال ابتدا باید روش های آموزشی صحیح را بدانید. راه های مختلفی برای تربیت فرزندان مستقل وجود دارد. هر کودکی تیپ شخصیتی متفاوتی دارد. به همین دلیل نمی توان فرمول خاصی را از قبل انتخاب کرد. اما استفاده از کتاب های آموزشی کودک راه حل خوبی برای والدین خواهد بود. دوران کودکی بهترین زمان برای شکل گیری شخصیت است. کودکان در این سن تأثیرپذیرترین و انعطاف پذیرترین هستند. به همین دلیل می توان از ابزارهای مختلفی برای رشد مستقل شخصیت کودک استفاده کرد.

همدلی با کودک راز تربیت فرزند مستقل است

کودک باید احساس مهم بودن کند. او باید بداند که والدینش چقدر برای او و شخصیت او ارزش قائل هستند. برای تربیت فرزند مستقل، باید به آنها یاد دهیم که چگونه مشکلات را حل کنند، چگونه تصمیم بگیرند و به آنها یادآوری کنیم که همیشه در کنار آنها خواهیم بود. این همدلی آنها را آرام می کند و به آنها کمک می کند به مرور زمان وابستگی خود را به والدین کاهش دهند.

پیشنهاد می کنیم کودکان با مطالعه کتاب های آموزنده ای که داستان نحوه تصمیم گیری و مسئولیت پذیری را نشان می دهد، توانایی خود را در حل مسائل افزایش دهند. یکی از این کتاب های مفید و جذاب، کتاب کتاب «قاطرچی» است که برای آموزش کودکان بالای ده سال به صورت مستقل مورد استفاده قرار می گیرد.

مسئولیت؛ والدین مسئول اعمال فرزندان نیستند!

باید کودک را مسئول اعمالش گذاشت! بچه مستقل تربیت کنیم و مسئولیتش را به عهده نگیریم! اگر قصد مسافرت داریم، واجب است که وسایل را جمع کند! اگر کودک در کاری نیاز به کمک دارد، بهتر است به او کمک کنید تا مسئولیت را بپذیرد تا انجام همه کارها.

اگر کسی برای درس در دوران دبستان به کمک نیاز دارد، باید به او راه حل بدهید. شما مجبور نیستید برای آنها مشکلات را حل کنید. به عنوان مثال، اگر فرزند شما با درسی مانند فارسی مشکل دارد، ابزاری مانند کتابی را که خودم می خوانم به او معرفی کنید تا بتواند خود را (با نظارت شما) بهبود بخشد. این پیشرفت باعث ایجاد حس اعتماد به نفس و مسئولیت پذیری در آنها خواهد شد.

ویژگی های مستقل کودک؛ حق تصمیم گیری ایجاد کنید

مهمترین قدم برای مستقل شدن کودکان، ایجاد فرصت برای تصمیم گیری است. به کودکان اجازه دهید در هر زمینه ای تصمیم گیرنده نهایی باشند. آنها را مجبور به انجام کاری نکنید و تا حد امکان در تصمیم گیری های آنها دخالت نکنید. مثلا؛ اگر مجبورند بین دو غذا یکی را انتخاب کنند، بگذارید تصمیم بگیرند. این به آنها کمک می کند تا از دوران کودکی مستقل شوند.

ویژگی بچه های قوی از شکست نترسید

شکست به معنای پایان راه نیست. شما نباید شکست را آنقدر برای فرزندانتان بزرگ کنید که مانع یادگیری آنها شود. به عنوان مثال ممکن است هنگام غذا خوردن مقداری غذا روی زمین بریزد، نباید کودک را در این مورد سرزنش کنید. در آن لحظه به جای سرزنش، می توانید به کودک یاد دهید که چگونه تمیز کند و از تکرار آن جلوگیری کند تا در غیاب شما غذای خود را بخورد.

چگونه کودکی را با اعتماد به نفس تربیت کنیم؟ یک سفارش با برنامه روزانه ایجاد کنید

برای پاسخ به این سوال “چگونه یک کودک مستقل تربیت کنیم”، باید زمان کافی را صرف افزایش اعتماد به نفس کودکان کنید. ایجاد تعادل در زندگی کودکان به آنها آرامش می دهد و با رعایت اصول و قواعد خاصی می تواند به استقلال آنها منجر شود. بهتر است به کودک اجازه دهید کارهایی مانند جدا کردن لباس های کثیف از لباس های تمیز را انجام دهد. پس از صرف غذا، بشقاب او را از روی میز بردارید و کیف مدرسه اش را ببندید. این کارهای به ظاهر ساده اعتماد به نفس او را افزایش می دهد و به او کمک می کند تا مستقل شود.