چگونه مجمع جهانی اقتصاد به منحصر به فردترین مهمانی تاریخ تبدیل شد


این سوپر بول برای افراد فوق ثروتمند است.

هر سال تا ۳۰۰۰ نفر به داووس سوئیس سرازیر می شوند و هر کدام ۲۹۰۰۰ دلار (به علاوه حق عضویت هنگفت) برای شرکت در مجمع جهانی اقتصاد پنج روزه، پر از پانل ها، هواپیماهای جت و مهمانی ها می پردازند.

پیتر اس. گودمن در کتاب جدید خود می نویسد، آن ها می آیند تا با مدیران شرکت ها، سران دولت ها، سرمایه گذاران خطرپذیر، مدیران صندوق های تامینی و مشاهیر فهرست A که با هم هدفشان حل بحران های بزرگ عصر هستند، دست و پنجه نرم کنند. «مرد داووس: چگونه میلیاردرها جهان را بلعیدند» (خانه سفارشی)، اکنون منتشر شده است. این رویدادی است که در آن علایق بیل کلینتون، میک جگر و گرتا تونبرگ به نحوی در زمان و مکان تلاقی می‌کنند.

ورود به داووس حتی برای آنهایی که به اندازه کافی خوش شانس هستند که دعوت نامه دریافت می کنند، بسیار پیچیده است. اول، شما باید عضویت، محدود به ۱۰۰۰ شرکت بزرگ جهان را به دست آورید که از ۶۲۰۰۰ دلار در سال شروع می شود و می تواند تا ۶۲۰۰۰۰ دلار برای “شریک های استراتژیک” باشد. (کارمندان دولتی، سازمان‌های غیرانتفاعی و رسانه‌ها به صورت رایگان وارد می‌شوند.) شهر پیست اسکی فقط اتاق‌های هتل دارد، حتی بسیاری از کلبه‌های کلبه‌های برهنه شبی بیش از دلار می‌پردازند، بنابراین برخی از شرکت‌کنندگان باید از این شهر رفت و آمد کنند. روستاهایی که محل اقامت در آنها محدود است و قیمت‌های غیرعادی بالا رفته است.

داووس، سوئیس
همه چیز از سال ۱۹۷۱ شروع شد.
NY Post/Mike Guillen

نیک پاومگارتن، روزنامه‌نگار، زمانی در مورد این صحنه نوشت: در نتیجه، «اضطراب طرد شدن فراگیر می‌شود». تنش بین خودپسندی و شک و تردید به خود نوعی برق اجتماعی را درگیر می کند.

باورش سخت است که همه چیز در سال ۱۹۷۱ شروع شد زیرا کلاوس شواب، اقتصاددان ۳۳ ساله آلمانی و استاد سیاست بازرگانی دانشگاه ژنو، می خواست شیوه های مدیریت ایالات متحده را به شرکت های اروپایی آموزش دهد.

گودمن می نویسد: شواب در بازسازی اروپا پس از جنگ بزرگ شد – خانواده اش برای فرار از دست نازی ها آلمان را به سوی سوئیس ترک کردند – “غرق در اصول سوسیال دموکراسی”. شواب در حین تحصیل در رشته مدیریت دولتی در هاروارد، با مربیانی مانند هنری کیسینجر و جان کنت گالبریت دوست شد و “نظریه سهامداران” خود را مطرح کرد – این ایده که یک شرکت باید نه تنها به سهامداران خود، بلکه به کارکنان، تامین کنندگان و جامعه خود نیز خدمت کند. .

شواب راهی برای بحث در مورد این مفاهیم با مخاطبین پرقدرت به صورت سالانه می خواست، بنابراین او این رویداد را آغاز کرد – که در ابتدا انجمن مدیریت اروپا نام داشت. او داووس را به عنوان پایگاه اصلی خود انتخاب کرد زیرا “محیط دور و آرام به نظر می رسید برای تبادل متمرکز ایده ها مفید بود.” دهکده کوهستانی پیش از این تاریخ رنگارنگی داشت – در طول دهه ۱۸۰۰ میزبان آسایشگاه های سل متعدد برای اروپاییان ثروتمند بود، و آلبرت انیشتین در اوایل دهه ۱۹۲۰ یک بازدیدکننده دائمی بود و زمانی در نشستی از دانشگاهیان بازدید کننده در مورد نسبیت سخنرانی می کرد.

کلاوس شواب مجمع جهانی اقتصاد را تأسیس کرد، که شرکت کنندگان در آن ابتدا باید قبل از خرید بلیط 29000 دلاری، عضویتی با هزینه 620000 دلار دریافت کنند.
کلاوس شواب مجمع جهانی اقتصاد را تأسیس کرد، که شرکت کنندگان در آن ابتدا باید قبل از خرید بلیط ۲۹۰۰۰ دلاری، عضویتی با هزینه ۶۲۰۰۰۰ دلار دریافت کنند.
EPA

سال اول تالار ۴۵۰ نفر از ده ها کشور را به خود جذب کرد و در عرض چند سال به انحصار بودن شهرت پیدا کرد. گودمن به The Post گفت: شواب راهی را برای مدیران عامل و سران کشورها پیشنهاد کرد تا در چند روز با یکدیگر ملاقات کنند و معاملاتی را انجام دهند که “معمولاً ماه ها طول می کشد تا انجام شود.” در سال ۱۹۸۷، شواب نام رویداد را به مجمع جهانی اقتصاد تغییر داد و به دنبال راه‌هایی برای «متمایز کردن خود از کنفرانس‌های تجاری رایج، جایی که مردم دور هم جمع می‌شدند و درباره پول صحبت می‌کردند» بود. گودمن می نویسد، بنابراین او آن را به «نمایش نگرانی اجتماعی» تبدیل کرد.

امروز لوگوی انجمن رسالت خود را به وضوح بیان می کند: “متعهد به بهبود وضعیت جهان”. بر روی بنرهایی که در هر گوشه خیابان و اتاق جلسه در داووس در طول جشن ها آویزان شده است، نقش بسته است.

در سال 2017، شرکت کنندگان داووس با مت دیمون (سوم از چپ) و آریانا هافینگتون (سمت راست)، بنیانگذار هافینگتون پست، یک لیوان بلند کردند.
در سال ۲۰۱۷، شرکت کنندگان داووس با مت دیمون (سوم از چپ) و آریانا هافینگتون (سمت راست)، بنیانگذار هافینگتون پست، یک لیوان بلند کردند.
استوارت سی ویلسون

برخلاف میلیاردرهای قرن های گذشته، مانند اندرو کارنگی و جی پی مورگان، که «به طور کلی از ثروت خود به عنوان یک هدف خود راضی بودند»، مرد داووس چیزی بیش از غنایم ثروت مضحک می خواهد. نویسنده ادعا می کند که او قدردانی و اعتبار می خواهد که نقش خود را برای بهتر کردن جهان انجام می دهد، حتی اگر کاری از این دست انجام ندهد.

گودمن، که از سال ۲۰۱۰ هر سال به عنوان یک روزنامه نگار شرکت می کند، تضاد بین بسته بندی نجیب فروم و واقعیت خام را “سوررئال” می خواند.

مجمع جهانی اقتصاد، که در سال 1971 تأسیس شد، تا سال 1998 (در بالا) به صحنه‌ای تبدیل شد - با لیمو و هواپیماهای جت کامل.
مجمع جهانی اقتصاد، که در سال ۱۹۷۱ تأسیس شد، تا سال ۱۹۹۸ (در بالا) به صحنه‌ای تبدیل شد – با لیمو و هواپیماهای جت کامل.
ullstein bild از طریق Getty Images

او می‌نویسد که میلیاردرها را دیده است که در تمرین‌های مقامات گروهی برای شبیه‌سازی تجربه پناهندگان سوری، توسط بانک‌های خشمگین فریاد می‌زنند – و سپس در شام‌هایی که توسط شرکت جهانی برگزار می‌شود، ترافل می‌خورند. او سرمایه‌گذاران ریسک‌پذیر را تماشا کرده است که تازه از بحث‌های میزگرد در مورد قاچاق انسان، «مشت‌ها به خاطر دعوت‌هایی که یک الیگارشی روسی از مسکو با روسپی‌ها پرتاب می‌کردند، به جشن بزرگی می‌پرداختند».

او که یک شخصیت مضحک است، به صحت اظهاراتش ایمان دارد، حتی زمانی که آنها در تضاد با واقعیت هستند.

پیتر اس. گودمن در مورد کلاوس شواب، بنیانگذار مجمع جهانی اقتصاد

در طول گردهمایی ۲۰۲۰ – آخرین باری که این مجمع به صورت حضوری از زمان همه‌گیری برگزار شد – دارایی خالص جمعی شرکت‌کنندگان، از جمله رئیس جمهور ترامپ، ۵۰۰ میلیارد دلار بود. (این انجمن دوباره در ماه مه امسال به داووس بازخواهد گشت.) شرکت کنندگان امروز – که عمدتاً سفیدپوست و مرد هستند – با مت دیمون عکس می گیرند و به بیل گیتس به خاطر تلاش های بشردوستانه اش تبریک می گویند در حالی که در سمینارهایی در مورد چگونگی مقابله با گرمایش جهانی یا نابرابری اقتصادی شرکت می کنند. گودمن می نویسد: آن ها برای «بحث جدی در مورد تغییرات آب و هوا، عدم تعادل جنسیتی، و آینده دیجیتالی» می آیند، اما اغلب نمی توانند «به شعارهای بلند خود عمل کنند».

در سال ۲۰۲۰، شاهزاده چارلز برای رهبران و میلیاردرهای جهان در داووس سخنرانی کرد و از آنها خواست پس از پرواز با جت شخصی به آنجا، در مورد نجات سیاره زمین جدی باشند. بر اساس تحلیلی که توسط Air Charter Service انجام شده است، تخمین زده می‌شود که در سال ۲۰۱۹، ۱۵۰۰ هواپیمای شخصی انفرادی برای برگزاری مجمع به داووس پرواز کردند که نسبت به سال قبل ۱۱ درصد افزایش داشته است. اندی کریستی، مدیر جت های خصوصی برای ACS، در بیانیه ای گفت که این افزایش به این دلیل است که “رقبای تجاری نمی خواهند از یکدیگر پیشی بگیرند.”

دونالد ترامپ، ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر پس از شرکت در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در سال 2020 ترک می کنند.
دونالد ترامپ، ایوانکا ترامپ و جرد کوشنر پس از شرکت در نشستی در مجمع جهانی اقتصاد در داووس در سال ۲۰۲۰ ترک می کنند.
AP

مارک بنیوف، بنیانگذار غول نرم افزاری دره سیلیکون، Salesforce، که در یک پنل مجازی در انجمن ۲۰۲۱ صحبت کرد، مدت هاست یکی از بزرگترین حامیان این انجمن بوده است، و به ویژه شواب، که نظریه سهامدارانش را “یکی از بزرگترین ها” می نامد. کمک های فکری به دنیای تجارت.”

گودمن می نویسد که بنیوف به خوبی زیبایی شناسی مرد داووس را در بر می گیرد. او ثروت خود را نه از طریق امتیاز، بلکه با «باهوش‌تر و مبتکرتر از پسر بعدی» به دست آورد. او با واگذاری اندکی از پول خود خوب است، اما تنها با شرایط خود، از طریق تلاش های بشردوستانه مارک دار، و به خصوص اگر نام او را بر روی بال بیمارستان بگذارد، یا عکسی از خود در محاصره کودکان قدرشناس در کشوری بدبخت ارائه دهد. اندکی کمتر از سخاوت او بدبخت شده است.»

انجمن در داووس به نخبگان اجازه می دهد تا با هم ترکیب شوند - و تصویر بشردوستانه خود را برجسته کنند.
انجمن در داووس به نخبگان اجازه می دهد تا با هم ترکیب شوند – و تصویر بشردوستانه خود را برجسته کنند.
خبرگزاری فرانسه از طریق گتی ایماژ

بنیوف طی مصاحبه ای با گودمن در سال ۲۰۲۰ اعتراف کرد: “داووس کامل نیست، اما جایگزین چیست؟”

بنیوف استدلال می‌کرد که اگر تمرکز او بر انجام کارهای خوب فقط برای تبلیغات باشد، آن‌وقت کارمندانش آن را متوجه خواهند شد. گودمن می نویسد: «آنها به جای دیگری می رفتند و به سمت شرکت هایی می رفتند که واقعاً هدف اجتماعی داشتند.

در همین حال، این فقط انجمن نیست که در طول دهه ها بیش از حد پر شده است. همینطور حس خودبزرگ بینی شواب. گودمن می نویسد که اکنون ۸۳ ساله است و انتظار دارد که هنگام سفر با او مانند یک رئیس دولت میهمان رفتار شود، همراه با «هیئت های استقبال در فرودگاه».

این مجلل ترین کنفرانس تجاری جهان با بوفه (مانند این کنفرانس در سال 1996) مناسب برای یک پادشاه است.
این مجلل ترین کنفرانس تجاری جهان با بوفه (مانند این کنفرانس در سال ۱۹۹۶) مناسب برای یک پادشاه است.
Sygma از طریق Getty Images

یک بار، زمانی که یکی از کارمندان فروم به طور ناخواسته وارد پارکینگ شواب در مقر جهانی فروم در سوئیس شد، رئیس با نافرمانی مواجه شد و با وجود اینکه در آن زمان در خارج از کشور بود، خواستار اخراج او شد. گودمن می نویسد: «تنها پس از مداخله کارکنان ارشد برای نجات او، او تسلیم شد.

زمانی که شواب در اواسط دهه ۱۹۹۰ در جریان گردهمایی فروم در آفریقای جنوبی در مقابل نلسون ماندلا سخنرانی کرد که در آن از سخنرانی مارتین لوتر کینگ جونیور به واشنگتن وام گرفته بود، کمکی نکرد. یک نقطه اعلام کرد: “من یک رویا دارم.”

باربارا ارسکین که در آن زمان ارتباطات انجمن را اداره می کرد، به یاد می آورد: «چند نفر از ما تقریباً به هم می خوریم. (Schwab به درخواست‌های The Post برای اظهار نظر پاسخ نداد.)

گودمن می نویسد، استقبال گرم شواب از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین (راست) در داووس در سال 2017، موضوع اصلی مجمع را مورد توجه قرار داد.
گودمن می نویسد، استقبال گرم شواب از شی جین پینگ، رئیس جمهور چین (راست) در داووس در سال ۲۰۱۷، موضوع اصلی مجمع را مورد توجه قرار داد.
AP

گودمن خاطرنشان می کند که شواب اغلب به همکاران خود می بالید که انتظار داشت جایزه صلح نوبل را برای کارش با انجمن دریافت کند. او هنوز این افتخار را دریافت نکرده است.

گودمن می‌نویسد، اگرچه او ممکن است «یک شخصیت مضحک» باشد، اما استعداد ویژه‌ای برای رسیدگی به «گرایش‌های خودشیفته قدرتمندان» نیز دارد. او به صحت اظهارات خود ایمان دارد، حتی زمانی که آنها با واقعیت و اخلاق انجمن در تضاد باشند.»

جلد از "مرد داووس."
شواب اغلب به همکاران خود می بالید که انتظار داشت جایزه صلح نوبل را برای همکاری با انجمن دریافت کند.

این به شواب اجازه داد تا از سخنرانان اصلی مانند رئیس جمهور چین شی جین پینگ دعوت کند که شهرتش به تشویق قاچاق انسان و کار اجباری و سرکوب وحشیانه مخالفان است.

شواب هنگام معرفی رهبر چین در سال ۲۰۱۷ گفت: «در جهانی که با عدم اطمینان و نوسان شدید مشخص شده است، جامعه بین‌الملل چشم به راه چین است تا به رهبری پاسخگو و مسئولانه خود ادامه دهد.

این لحظه ای بود که بر کنایه مرکزی تالار تمرکز کرد.

گودمن می‌نویسد: «مؤسس داووس من میزبان رویدادی بود که مملو از سخنرانی‌هایی درباره حکمرانی شفاف بود. همه اینها در حالی که “به یک دیکتاتور چینی تعجب می کنید.”

رژیم آنلاین دکتر روشن ضمیر https://rdiet.ir/ رژیم کتوژنیک دکتر روشن ضمیر