چگونه عکس ها را با خیال راحت ذخیره کنیم


آلبوم معکوس

تهران (پانا) – اگر به دنبال راه هایی برای ایمن نگه داشتن عکس های خصوصی خود هستید، گزینه های زیادی برای مخفی کردن عکس هایتان وجود دارد.

عکس ها به ثبت بهترین لحظات زندگی ما کمک می کنند. اما اگر می خواهید آن را خصوصی نگه دارید، ذخیره آن به صورت ایمن ضروری است. حتی اگر تمام عکس های خود را به صورت آنلاین به اشتراک بگذارید، عاقلانه است که یک نسخه پشتیبان امن از آنها داشته باشید.

اگرچه سرویس های ابری وجود دارند که به شما در آپلود عکس ها و ایمن نگه داشتن آنها کمک می کنند، روش های دیگری نیز وجود دارد که می توانید از بین آنها انتخاب کنید. در اینجا چند راه آسان برای ایمن سازی عکس های خود آورده شده است.

۱) از هارد دیسک خارجی استفاده کنید

مقرون به صرفه ترین راه برای ذخیره ایمن عکس های خود، سازماندهی آنها به صورت محلی در یک درایو حافظه خارجی است.

از آنجایی که این یک حالت ذخیره سازی آفلاین است، لازم نیست نگران مهاجمان مخرب آنلاین باشید. به علاوه، می‌توانید درایو ذخیره‌سازی خود را در هر مکانی با خود ببرید و برای بررسی عکس‌های خود یا نمایش آن‌ها به کسی نیازی به دسترسی به اینترنت ندارید.

برای امنیت بیشتر، می توانید کل درایو خود را رمزگذاری کنید. توجه داشته باشید که رمزگذاری درایو می تواند بر عملکرد تأثیر بگذارد و ممکن است لازم باشد هر بار که به آن دسترسی پیدا می کنید رمز عبور را وارد کنید.

۲) از یک دستگاه ذخیره سازی متصل به شبکه استفاده کنید

ذخیره سازی متصل به شبکه (NAS) یک راه حل ذخیره سازی داخلی با خدمات ابری اختیاری است. این برای مشاغل یا حرفه ای ها طراحی شده است که مجموعه عظیمی از عکس ها و فیلم ها را برای ذخیره دارند.

با این حال، اگر می خواهید یک راه حل قدرتمند برای پشتیبان گیری از تمام فایل ها و عکس های خود داشته باشید، می توانید از آن برای استفاده شخصی نیز استفاده کنید. برخلاف هارد دیسک های سنتی، یک دستگاه NAS دارای یک پیکربندی خوشه ای است که در آن کپی های اضافی از داده های شما برای امنیت بیشتر نگهداری می شود. مگر اینکه دستگاه آسیب فیزیکی جدی ببیند، می توانید برای مدت طولانی روی آن حساب کنید.

۳) عکس ها را در رایانه خود رمزگذاری کنید

شما می توانید انتخاب کنید که فایل ها را با نرم افزار رمزگذاری کنید (توصیه می کنیم) اگر خطر دسترسی غیرمجاز به فایل های شما وجود ندارد.

ابزارهایی مانند Cryptomator به شما کمک می کند تا فایل های خود را رمزگذاری کنید. توجه داشته باشید که می‌توانید به این نوع ابزارها در تلفن همراه نیز دسترسی داشته باشید، اما ممکن است استفاده از آنها رایگان نباشد و برخی از گزینه‌های شخص ثالث آنطور که انتظار دارید کار نکنند.
?
می توانید یک پوشه یا فایل های فردی را رمزگذاری کنید. این برای ایجاد و رمزگذاری یک پوشه با مجموعه شما ایده آل است. برای ادامه، باید یک رمز عبور اصلی برای رمزگشایی فایل های قفل شده ایجاد کنید. مطمئن شوید که یک رمز عبور قوی ایجاد کرده و در صورت لزوم آن را در مکانی امن یادداشت کنید.

۴) از یک سرویس ذخیره سازی ابری امن استفاده کنید

به نظر می رسد رمزگذاری عکس های خود، ایجاد رمز عبور و گرفتن یک کپی از همه آنها کار زیادی است. علاوه بر این، باید اطمینان حاصل کنید که فایل های رمزگذاری شده شما به طور منظم (در یک سرویس ابری یا NAS) پشتیبان گیری می شوند.
?
می توانید با آپلود تصاویر در یک سرویس ذخیره سازی ابری خوب، فرآیند رمزگذاری را خودکار کنید. بسیاری از سرویس‌های ذخیره‌سازی ابری ویژگی‌های امن رمزگذاری سرتاسر را ارائه می‌کنند و به حریم خصوصی احترام می‌گذارند. با استفاده از این سرویس می توانید فایل های خود را رمزگذاری شده نگه دارید و همزمان یک نسخه پشتیبان ابری نیز داشته باشید. با رمزگذاری سرتاسر، ارائه دهنده خدمات (و کارکنان آن) نمی توانند به فایل ها دسترسی داشته باشند.
?
می‌توانید از سرویس ذخیره‌سازی ابری در چندین دستگاه (از جمله تلفن‌های هوشمند) استفاده کنید که باید مفید باشد. با این حال، همیشه بهتر است سیاست حفظ حریم خصوصی آن خدمات را بررسی کنید.

۵) سرور خود را ایجاد کنید

اگر از ذخیره سازی محلی متنفرید و به خدمات ذخیره سازی ابری اعتماد ندارید، با استفاده از سرور خود کنترل داده های خود را به دست بگیرید.
?
می توانید یک سرور (در محل یا در فضای ابری) راه اندازی کنید و از نرم افزارهایی مانند Piwigo یا Nextcloud برای آپلود و مدیریت عکس های خود استفاده کنید. با این گزینه می توانید داده های خود را کنترل کنید، خصوصی نگه دارید و هر طور که دوست دارید سازماندهی کنید.

با این حال، راه اندازی یک سرور، چه در محل یا مبتنی بر ابر، نیاز به زمان و تخصص فنی دارد. توجه داشته باشید که این کار برای همه توصیه نمی شود.

۶) دستگاه تلفن همراه خود را رمزگذاری کنید

در حالی که استفاده از سرویس ابری ایمن آسان است، می توانید از تلفن هوشمند خود نیز برای ایمن نگه داشتن عکس های خود استفاده کنید.

رمزگذاری به طور پیش‌فرض برای تقریباً همه دستگاه‌های اندرویدی مدرن (برای حافظه داخلی) فعال است. اگر از کارت microSD استفاده می کنید، می توانید به تنظیمات دستگاه خود بروید و آن را رمزگذاری کنید.

با یک دستگاه iOS، باید یک رمز عبور برای فعال کردن رمزگذاری داده ها تنظیم کنید. در هر صورت، راه‌های زیادی برای مخفی کردن عکس‌ها در گوشی شما وجود دارد.

تا زمانی که عکس ها را با کسی به اشتراک نگذارید و دستگاه خود را از دسترسی غیرمجاز ایمن نگه دارید، رمزگذاری تلفن انتخاب خوبی است.