چگونه از نوجوانان در دوران بلوغ حمایت می کنید؟


نوگوانان

تهران (پانا) – بلوغ برای جوانان و همچنین برای والدین آنها تغییرات زیادی را به همراه دارد، بلوغ دوره انتقالی از کودکی به بزرگسالی است و والدین ممکن است این سوال را داشته باشند که چگونه در هنگام تغییرات جسمی، روحی و عاطفی از فرزندان خود حمایت کنند. پرشور به دلیل بلوغ، شما هیچ اطلاعاتی ندارید.

به گزارش ایرنا، برای کمک به کودک در دوران بلوغ می توان کارهای زیادی انجام داد. یکی از بهترین راه ها این است که به نوجوان خود اطمینان دهید که در صورت نیاز می تواند با شما صحبت کند.

بلوغ به سادگی مجموعه ای از تغییرات طبیعی است که هر کودکی با آن روبرو می شود. برخی از جوانان و خانواده هایشان این تغییرات را تجربه می کنند، در حالی که برخی دیگر بدون نگرانی دوران بلوغ را می گذرانند. تنها درصد کمی از کودکان در این مرحله از رشد خود به شدت تحریک می شوند.

دوران بلوغ و نوجوانی نیز می تواند هیجان انگیز و خاص باشد. به عنوان یک والدین یا مراقب، شما در بهترین موقعیت برای کمک به پسر خردسال خود در دوران بلوغ هستید زیرا دانش و تجربه تخصصی از هویت او دارید.

در دوران بلوغ چه انتظاری باید داشت

تغییرات در دوران بلوغ تغییرات فیزیکی، جنسی و اجتماعی و عاطفی است. بلوغ زمانی شروع می شود که تغییرات در مغز کودک شما باعث ترشح هورمون های جنسی شود.

شما نمی توانید پیش بینی کنید که سال های نوجوانی شما چقدر طول می کشد. این دوره ممکن است از ۱۸ ماه تا ۵ سال متغیر باشد. عوامل ژنتیکی، تغذیه ای و اجتماعی تعیین کننده زمان و مدت زمان شروع بلوغ هستند.

در دوران بلوغ، اکثر کودکان موارد زیر را تجربه می کنند:

پوست چرب (آکنه احتمالی)

موهای چرب ممکن است نیاز به شستشوی مکرر داشته باشند

افزایش تعریق و بوی بدن (دوش گرفتن مکرر و دئودورانت کمک می کند)

جهش رشد (حدود ۱۱ سانتی متر در سال در دختران و تا ۱۳ سانتی متر در سال در پسران). بعد از این جهش بزرگ، نوجوانان سالانه حدود ۱ تا ۲ سانتی متر رشد می کنند. برخی از قسمت های بدن (مانند سر و دست ها) ممکن است سریعتر از اندام ها و تنه رشد کنند. بدن در نهایت یکنواخت می شود.

از نظر اجتماعی و عاطفی چه انتظاری دارید؟

نوسانات خلقی و تغییرات در سطح انرژی بخش طبیعی بلوغ است، مانند نوسان بین احساس استقلال و نیاز به حمایت والدین. فرزند شما می خواهد هویت خود را بسازد. این ممکن است به معنای افزایش کاوش در روابط و دنیای خارج از خانواده نزدیک آنها باشد.

این ممکن است شامل پیدا کردن دوستان و تجربیات جدید و یادگیری برای غلبه بر چالش های اجتناب ناپذیری باشد که ممکن است با گسترش درک یک فرد جوان از دنیای اجتماعی خود ایجاد شود.

آنها همچنین ممکن است شروع به کشف هویت جنسی خود از طریق قرار ملاقات و روابط عاشقانه کنند. اینها همه آموخته های مهمی برای جوانان هستند زیرا این تجربیات پایه ای برای درک نوجوان از چگونگی شناسایی روابط ناسالم و نحوه مشارکت در روابط سالمی که در طول زندگی بزرگسالی او ایجاد می شود، فراهم می کند.

نوجوانی زمانی اتفاق می‌افتد که بچه‌ها مستقل‌تر می‌شوند (مانند پیاده‌روی به مدرسه و برگشتن به تنهایی)، و همچنین ممکن است به دنبال مسئولیت‌های بیشتری باشند، مانند گرفتن موقعیت رهبری در مدرسه یا یافتن شغل پاره وقت.

یک فرد جوان ممکن است در مورد ظاهر جدید بدن و تغییرات خود نیز حساس باشد. احترام به حریم خصوصی و فضای شخصی نیز ممکن است برای آنها بسیار مهم باشد. نوسانات خلقی را می توان در دوران نوجوانی انتظار داشت، زیرا جوانان هنوز در حال یادگیری نحوه کنترل احساسات خود هستند زیرا تغییرات فیزیکی و هورمونی زیادی در بدن خود دارند.

هنگامی که یک فرد جوان شروع به یادگیری نحوه جدایی از والدین خود می کند و هویت مستقل خود را تشکیل می دهد، ممکن است خطرات بیشتری را متحمل شود، از مرزها عبور کند و قوانین والدین خود را زیر سوال ببرد.

این تغییرات اجتماعی و عاطفی، همراه با توسعه مهارت های تصمیم گیری و یادگیری برای شناخت و درک پیامدهای اعمال خود، نقطه عطفی در رشد یک فرد جوان است.

چگونه از کودک خود در دوران بلوغ حمایت کنیم؟

یکی از بهترین راهبردها برای فرزند نوجوان شما این است که مطمئن شوید که او می داند که شما یک بزرگسال امن هستید و می تواند بدون ترس از قضاوت یا خجالت به شما برای به اشتراک گذاشتن مکالمات دشوار اعتماد کند.

به فرزندتان توضیح دهید که بلوغ زمان سرگرم کننده ای است که به معنای نزدیک شدن به بزرگسالی است. این تعبیر می تواند روشی مثبت برای ارائه این دوران تحولات باشد. نسبت به تغییراتی که از سر می گذرانند همدلی نشان دهید و به آنها اطمینان دهید که این تغییرات طبیعی هستند و بسیاری از آنها موقتی هستند.

بلوغ زمانی است که پذیرش مدل بدن بسیار مهم است. فرزند شما بدن خود را با دوستانش مقایسه می کند و ممکن است نگران رشد، شکل و اندازه خود باشد.

بهترین کاری که می‌توانید انجام دهید این است که بدون قضاوت گوش دهید، نشان دهید که متوجه می‌شوید، توضیح می‌دهید، و عادی‌سازی می‌کنید که بدن افراد مختلف به شکل‌ها و اندازه‌های متفاوتی است. الگوبرداری از یک سبک زندگی سالم می تواند به کودک شما نیز کمک کند.

نیاز فرزندتان به حریم خصوصی را بپذیرید و فرزندتان ممکن است بدنش را از طریق خودارضایی کشف کند. همیشه قبل از ورود به اتاق او در را بکوبید. احترام گذاشتن به نیاز نوجوانتان به حریم خصوصی مستقیماً رابطه شما را با او تقویت می کند.

اگر کودک شما زود یا دیر به بلوغ می رسد، می توانید با ارائه اطمینان و حمایت فراوان به عادی سازی این تجربه کمک کنید. او ممکن است از بلوغ زودرس یا دیررس احساس خجالت کند، اما باید بدانید که این احساس یک تجربه رایج برای جوانانی است که دوران بلوغ را پشت سر می گذارند. می توانید به او بگویید که هرکس با سرعت خودش رشد می کند.

همچنین توجه به نکات زیر ممکن است مفید باشد:

نوجوان خود را به خاطر تلاش ها، دستاوردها و رفتار مثبت او تحسین کنید.

خود را به جای فرزندتان بگذارید. اگر متوجه شدید که او از حد خود فراتر می رود، سعی کنید رفتار او را آنطور که اغلب هست ببینید: فرزند شما در تلاش است تا یک فرد شود.

سعی کنید در هنگام عصبانیت کودک خود آرام بمانید. قبل از صحبت کردن در مورد مشکل، صبر کنید تا فرزندتان آرام شود. آنها یاد می گیرند که چگونه احساسات خود را از طریق واکنش شما در هنگام بروز اختلافات در خانه تنظیم کنند.

به زندگی فرزندتان علاقه مند و درگیر باشید و همیشه به او بگویید اگر می خواهد صحبت کند در دسترسش هستید.

با شریک زندگی خود یا والدین نوجوانان دیگر صحبت کنید. به اشتراک گذاشتن نگرانی ها و تجربیات می تواند به عادی سازی روند کمک کند و به شما کمک کند بیشتر احساس حمایت کنید، بنابراین می توانید از فرد جوان حمایت کنید.

سعی کنید از شیوه بیان کودک خود حمایت کنید، حتی اگر برخی از آنها برای شما عجیب به نظر می رسد، مانند کوتاه کردن موهای او یا انتخاب لباس های عجیب و غریب یا متفاوت.

سعی کنید مدت زمانی طولانی را که فرزندتان در مراقبت شخصی می گذراند، مانند ساعات حمام، تحمل کنید، اما با فرزندتان در مورد محدودیت های زمانی معقول خانوادگی صحبت کنید.

با فرزندتان در مورد هر تغییر دائمی که دوست دارد در بدنش ایجاد کند، مانند خالکوبی و سوراخ کردن صحبت کنید و در مورد جایگزین های موقتی مانند خالکوبی حنا با او صحبت کنید.

اگر کودک شما آکنه دارد، با او در مورد احساسش در مورد آن صحبت کنید. اگر آکنه او را آزار می دهد، از او بپرسید که آیا می خواهد به پزشک مراجعه کند یا خیر.