چگونه آب مریخ خشک شد؟


جمعه ۲۴ تیر ۱۴۰۱ – ۰۶:۰۳

مریخ

تهران (پانا) – همه کارشناسان و حتی بسیاری از مردم عادی می‌دانند که مریخ زمانی آب داشته است، اما پس از مدت‌ها آب‌های این سیاره خشک شده است، دلیل این امر مدت‌هاست که برای دانشمندان یک معما بوده است.

به گفته ثریا، سیاره مریخ زمانی رودخانه های قرمز رنگی داشت. آثار رودخانه ها، نهرها و دریاچه ها از گذشته هنوز در سرتاسر کره زمین دیده می شود، اما حدود سه میلیارد سال پیش، همه آنها خشک شدند و هیچ کس دلیل آن را نمی داند. اکنون، به نظر می رسد مطالعه جدیدی که توسط دانشمندان دانشگاه شیکاگو انجام شده است، این پازل را پیچیده تر کرده است.

ادوین کایت، ژئوفیزیکدان دانشگاه شیکاگو گفت: «تا به حال، ما مطمئن نبودیم که چه چیزی باعث تغییر شدید آب و هوای مریخ شده است. ما واقعاً می‌خواهیم دلیل آن را بفهمیم، مخصوصاً به این دلیل که این تنها سیاره‌ای است که مطمئناً می‌دانیم که از حالت قابل سکونت به غیرقابل سکونت تبدیل شده است.» مطالعه این گروه اولین تحقیق علمی جدید است که در رودخانه های باستانی مریخ برای فاش کردن رازهای تغییرات آب و هوایی در این سیاره انجام می شود.

پیش از این بسیاری از دانشمندان معتقد بودند که اتمسفر سیاره سرخ به دلیل از دست دادن دی اکسید کربن گرما را حفظ می کند و این افزایش گرما در جو باعث خشک شدن آب مریخ می شود. اما یافته‌های تحقیقاتی جدید که در ۲۵ می ۲۰۲۲ در مجله Science Advances منتشر شد، نشان می‌دهد که این تغییر به دلیل از دست دادن برخی مواد مهم دیگر است که سیاره را برای نگهداری آب مایع مناسب نگه می‌دارد.

از آنجایی که مریخ هیچ صفحه تکتونیکی برای جابجایی و دفن سنگ ها ندارد، آثاری از رودخانه های باستانی آن هنوز در سطح زمین هستند. این به کایت و همکارانش، بوون فن از دانشگاه شیکاگو، و همچنین دانشمندانی از مؤسسه اسمیتسونیان، مؤسسه علوم سیاره‌ای، آزمایشگاه پیشرانش جت کلتک، و تحقیقات آئولیس اجازه داد تا نقشه‌ها را بر اساس هزاران تصویر گرفته شده از زمین تجزیه و تحلیل کنند. آثار. بر این اساس، تیم یک جدول زمانی از چگونگی تغییر ارتفاع و عرض جغرافیایی فعالیت رودخانه در طول میلیاردها سال تهیه کرد.

سپس تیم داده‌ها را با شبیه‌سازی‌های شرایط آب‌وهوایی مختلف ترکیب کرد تا ببیند کدام یک به بهترین وجه با وضعیت فعلی مریخ مطابقت دارند. دانشمندان در کمال تعجب دریافتند که در شبیه سازی های مختلف خود، میزان دی اکسید کربن موجود در جو تاثیر کمی بر شرایط جوی سیاره سرخ دارد. یعنی به نظر نمی رسد که نیروی محرکه این تغییر دی اکسید کربن باشد. این موضوع بسیاری از ایده های قبلی را در مورد علت خشک شدن سیاره تغییر داد. تاکنون دی اکسید کربن مقصر اصلی این رویداد بوده است، اما در حال حاضر هیچ مقصر شناخته شده ای وجود ندارد.

این تیم اکنون امید خود را به نتایج کاوشگر پیشرفته ناسا بسته است، که ممکن است سرنخ هایی در مورد دلیل خشک شدن مریخ ارائه دهد. کیت و همکارش ساشا وارن نیز بخشی از تیم علمی هستند که مریخ نورد کنجکاوی ناسا را ​​هدایت می‌کنند تا سرنخ‌هایی در مورد علت خشک شدن مریخ جستجو کنند. به نظر می رسد که راز خشک شدن مریخ به آن سادگی که قبلا تصور می شد نیست.