چه گیاهانی در تابستان حشرات را دفع می کنند؟


gyahan و حشرات

تهران (پانا) – از جمله ناراحتی های تابستان مگس و پشه و حضور آنها در روزها و شب های طولانی تابستان است که گاهی آرامش و آسایش را از مردم سلب می کند. اما این مشکل راه حل هایی نیز دارد که در این مقاله به آنها خواهیم پرداخت.

به گزارش سامیه ۲۴، یکی از عواملی که استراحت را در فصل تابستان مختل می کند، وجود حشراتی مانند مگس و پشه است که گاهی اوقات اعصاب انسان را مختل کرده و استراحت را از انسان سلب می کند.

عصرها که می‌خواهید با دوستان یا خانواده‌تان در هوای تازه بنشینید و از همراهی خود لذت ببرید یا کتاب بخوانید و نوشیدنی بنوشید، اما پشه‌ها به شما اجازه نمی‌دهند که این لذت را داشته باشید و آنقدر خودنمایی کنید که شما را از هدیه محروم کنند. از نشستن در فضای باز شما را ملاقات خواهید کرد.

شاید ندانید، اما می توانید با نگه داشتن برخی گیاهان در اطراف خود از شر پشه های مزاحم خلاص شوید. در واقع گیاهانی وجود دارند که به طور طبیعی پشه ها را دفع می کنند.

۱- اسطوخودوس

همه ما گیاه اسطوخودوس را می شناسیم و حداقل چند بار نام آن را شنیده ایم. این گیاه خواص زیادی دارد، اما یکی از خواصی که شاید تاکنون از آن ندانیم، دافع پشه است.

این گیاه توانایی این را دارد که پشه ها شما را با بویی که تولید می کند شناسایی نکنند. این گیاه با عطر فوق العاده ای که دارد کاربردهای فراوانی در صنعت و البته طب سنتی دارد.

شما می توانید با له کردن یک یا دو شاخه اسطوخودوس و گذاشتن آن در اطراف اتاق یا مالیدن مستقیم آن روی پوست خود از نیش پشه محافظت کنید.

اسطوخودوس یک گیاه چند ساله مقاوم است که به راحتی می توانید آن را پرورش دهید و نگهداری کنید.

۲- نعناع

وقتی در مورد نعناع صحبت می کنیم و می شنویم، ذهنمان فقط به سراغ نعنای معروفی می رود که بارها دیده و خورده ایم، اما باید بدانید که نعنا خانواده بزرگی است که شاخه های متعددی دارد، مثلا آویشن در این گروه قرار می گیرد؛ به همین دلیل است که نعناع را می بینید. بنابراین نعناع، ​​پونه کوهی و حتی گیاهی مانند آویشن حشرات را از شما دور می کند و البته با بوی مطبوع خود شما را مسموم می کند.

۳- ریحان

ریحان یکی دیگر از گیاهان خوشبو و پرطرفدار در بین مردم و در آشپزی است و گیاهی است که به راحتی می توان آن را در گلدان و منزل پرورش داد و از آن استفاده کرد. ریحان عطر بسیار مطبوعی دارد و گیاهی معطر است و در آشپزی کاربرد فراوانی دارد. مهم نیست که چگونه برگ های ریحان خود را ببرید، این گیاه همچنان برگ های تازه تولید می کند و می توانید در تمام تابستان از ریحان تازه و عالی لذت ببرید.

۴- رزماری

اگر به محیط اطراف خود در خیابان ها و حتی باغ ها دقت کنید، رزماری را با عطر فوق العاده و برگ های زیبا و رنگارنگش خواهید دید.

رزماری نام دیگری به نام رزماری دارد و در واقع گیاهی مدیترانه ای است. این گیاه از گیاهان معطر محسوب می شود و در آشپزی کاربرد فراوانی دارد.

رایحه تند و کاج مانند آن طعم گوشت را خوشایندتر می کند و در غذاهای ایتالیایی نیز کاربرد فراوانی دارد. جالب اینجاست که رایحه این گیاه به راحتی می تواند پشه ها را دفع کند و انسان های گرسنه را نیز جذب کند.

این ویژگی آن را به یک انتخاب عالی برای باغ یا بالکن تبدیل می کند، بنابراین وقتی گریل را روشن می کنید، یک یا دو شاخه رزماری را روی زغال ها بپاشید. دود معطر آن طعم خوبی به غذای شما می بخشد و در عین حال به شما کمک می کند تا پشه ها را از خود دور کنید.

۵- پونه کوهی

همانطور که اشاره کردیم پونه کوهی از خانواده نعناعیان است و طبیعتی گرم و خشک دارد و با بوی معطر و تندش پشه ها را دفع می کند. می توانید پونه کوهی را در خانه نگه دارید یا در بالکن خود بکارید و در تابستان از نشستن بدون مزاحمت در فضای باز و بالکن لذت ببرید. همچنین می توانید برگ های پونه کوهی را بسوزانید تا عطر آن در تمام خانه پخش شود. به این ترتیب خود را از حشرات دور نگه می دارید و خانه خود را بوی خوبی می دهید.

۶- گل همیشه بهار

یکی دیگر از گیاهانی که از قدیم الایام برای دفع حشرات مورد استفاده قرار می گرفته مریم گلی است. این گیاه خاص را می توان به راحتی در منزل نگهداری کرد و از ورود مورچه، پشه و مگس به داخل خانه جلوگیری کرد. همانطور که اشاره کردیم مریم گلی به دلیل خاصیت ضد التهابی و درمان گلودرد این روزها با ظهور کرونا می توان از آن ها استفاده کرد و با یک تیر به دو هدف اصابت کرد.

۷- شمعدان

منورایی که می شنویم ما را به یاد برکت و زیبایی حیاط های باستانی می اندازد. باید بدانید که شمعدانی علاوه بر زیبایی و طراوت، گیاهی است که حشرات مضر را دفع می کند. وقتی این گیاه شکوفا می شود بوی لیمو می دهد که حشرات را دفع می کند.