چند ترفند طلایی برای تمیز کردن رسوبات و رسوبات شیشه


قلیان

تهران (پانا) – شفافیت پنجره ها و شیشه های خانه از الزامات همه مردم است و همیشه به راحتی به دست نمی آید.

به گزارش ایلانا، اغلب با لکه های سرسخت و رسوبات آب روی شیشه مواجه می شویم. این لکه های آبی زمانی ایجاد می شوند که غلظت بالایی از مواد معدنی منیزیم و کلسیم در آب وجود داشته باشد.

مواد معدنی به مرور زمان بر روی سطوحی مانند شیشه حمام که دائماً با آب سخت در تماس هستند جمع می شوند. خوشبختانه راه های زیادی برای حذف رسوبات آب از انواع شیشه ها وجود دارد. حتی با استفاده از چند ابزار خانگی، تمیز کردن شیشه و حذف رسوبات آب بسیار آسان خواهد بود.

رسوب انبوه و آب باقیمانده روی شیشه و آینه

قبل از اینکه یاد بگیرید چگونه رسوبات آب را از شیشه و آینه پاک کنید، بهتر است بدانید که چرا آنها در وهله اول تشکیل می شوند. هنگامی که آب معدنی خشک می شود، لکه های آب سخت روی شیشه ایجاد می کند. لکه هایی که به راحتی پاک نمی شوند.

در واقع با تبخیر آب، مواد معدنی روی سطح شیشه باقی می مانند. اگرچه آب باران می تواند پنجره ها را لکه دار کند، دلایل احتمالی دیگری نیز وجود دارد که باید در نظر گرفت. آیا نزدیک پنجره ها آبپاش وجود دارد؟ آیا ناودان ها از سقف شما به شیشه های پنجره شما نشت می کنند؟

شاید با رفع این مشکلات لکه های آب نیز از پنجره های شما محو شوند! برخی از پنجره ها دارای ویژگی هایی در کارخانه هستند که به جلوگیری از ایجاد لکه های آب کمک می کند.

اگر پنجره‌های شما فاقد این ویژگی‌ها هستند، می‌توانید از پوشش‌های پنجره، خمیر موم نخل یا محصولات ضد باران استفاده کنید. این ویژگی‌ها به آب باران اجازه می‌دهد به جای ایجاد لکه‌هایی در سطح شیشه، به سمت پایین شیشه غلت بخورد و لکه‌های کمتری تشکیل شود.

یک سطل بردارید

یک دستکش لاستیکی بپوشید. حتی اگر از محصولات پاک کننده طبیعی استفاده می کنید، باز هم محافظت از دستانتان ایده خوبی است. یک سطل تمیز و کاسه سرکه سفید تهیه کنید. برای تمیز کردن شیشه، با مخلوط رقیق سرکه و آب شروع کنید و اگر جواب نداد، سرکه را مستقیماً روی نقاط سخت بمالید.

سرکه و آب مقطر را با هم مخلوط کنید

بسته به اندازه پنجره یا آینه، مقدار مساوی سرکه و آب مقطر را داخل سطل بریزید و خوب مخلوط کنید. معمولا ۱ فنجان سرکه سفید و ۱ فنجان آب مقطر برای تمیز کردن شیشه کافی است، اما برای لیوان های کثیف می توانید از مقدار بیشتری استفاده کنید.

از مخلوط استفاده کنید

با استفاده از اسفنج، مخلوط را روی لیوان بمالید و تمام سطح لیوان یا آینه را از بالا به پایین با مخلوط سرکه و آب بپوشانید. اطمینان حاصل کنید که مقدار زیادی سرکه و آب مقطر روی لیوان وجود دارد، به خصوص در شیشه های پایینی که لکه ها شدیدتر هستند. اطمینان حاصل کنید که شیشه کاملاً با مخلوط سرکه و آب پوشانده شده است.

صبر کن

حداقل پنج دقیقه صبر کنید. ممکن است مجبور شوید برای لایه های ضخیم تر از لکه های سخت مدت بیشتری صبر کنید. سرکه سفید یک اسید آلی است که به آرامی لکه های آب سخت را بدون آسیب رساندن به شیشه و آینه پاک می کند. سرکه همچنین می تواند رسوبات آب سخت را از شیرهای آب برای بهبود فشار آب حذف کند.

آبکشی کنید

پس از اتمام زمان، رسوبات آب سخت را با آب مقطر گرم بشویید. اگر هنوز لکه های آب سخت دارید، مخلوط را دوباره روی لیوان بمالید و بگذارید مدتی بیشتر بماند. در صورت لزوم می توانید سرکه را یک شب روی لیوان بگذارید. مخلوط سرکه و آب باقی مانده صابون را نیز از بین می برد.

نکات اضافی

از مقداری روغن لیمو یا مرکبات برای پاک کردن لکه های آب سخت و کف صابون از قاب فلزی شیشه یا آینه خود استفاده کنید. مقدار کمی روغن مرکبات را روی یک پارچه نرم بریزید و به آرامی قاب فلزی را بمالید تا لکه ها از بین بروند. این کار را تا زمانی ادامه دهید که لکه ها از بین بروند و فریم فلزی درخشش خود را به دست آورد.

بهترین ماده برای از بین بردن لکه های رسوبی

سرکه و آب: برای تمیز کردن شیشه، مخلوطی از مقدار مساوی سرکه سفید و آب مقطر را روی لیوان اسپری کنید. دقت کنید که نقاط ضخیم را کاملا بپوشانید. اجازه دهید محلول به مدت ۵ تا ۱۰ دقیقه بماند و پس از خشک شدن دوباره مخلوط را اسپری کنید.

یک دستمال کوچک را با محلول سرکه و آب خیس کنید و با حوصله لیوان را بمالید. پنجره را با یک پارچه نرم یا حوله کاغذی خشک کنید و اگر لکه های آب سخت هنوز قابل مشاهده است، این کار را تکرار کنید. لیمو را از وسط نصف کرده و با فشار کافی روی لیوان بمالید. اسیدیته طبیعی لیمو به راحتی لکه های آب سخت را از بین می برد. باقی مانده آب لیمو را با یک پارچه نرم یا حوله کاغذی پاک کنید.

کار را با اسپری شیشه پاک کن تمام کنید و با روزنامه پاک کنید تا درخشندگی بدون رگه داشته باشید.

جوش شیرین و آب: با مخلوط کردن جوش شیرین و کمی آب خمیر درست کنید.

خمیر را روی پارچه بمالید و پنجره را به شدت مالش دهید تا دانه های ساینده جوش شیرین بتوانند لکه های آب سرسخت را پاک کنند. شیشه را با آب مقطر کاملاً بشویید، سپس از یک شیشه پاک کن معمولی و روزنامه برای تمیز کردن شیشه استفاده کنید تا تمام باقی مانده ها و رگه ها از پنجره پاک شود.

جوش شیرین برای از بین بردن لکه ها

محلول نمک و آب: این احتمالاً ساده ترین راه حل برای حذف آب انباشته شده است. تهیه این محلول بسیار آسان است. تنها چیزی که نیاز دارید نمک و آب است. چگونه کار می کند؟ نمک ترکیبات معدنی را از شیشه جدا می کند. این مخلوط نباید خیلی رقیق باشد.

با متعادل کردن نسبت نمک و آب خمیر درست کنید. از خمیر روی لیوان استفاده کنید و آن را روی لکه ها بمالید تا از بین بروند. پس از اتمام کار، از یک پارچه تمیز برای پاک کردن نمک باقی مانده استفاده کنید. لکه های بیشتری روی شیشه باقی نمی ماند.

نظافت و نظافت کابین دوش حمام از اهمیت بالایی برخوردار است که علاوه بر حفظ سلامتی حمام کنندگان زیبایی و جذابیت کابین دوش را افزایش می دهد.

خمیر دندان: استفاده از خمیر دندان بر روی سطوح شیشه ای یکی دیگر از ترفندهای موثر برای از بین بردن رسوبات آب است. خمیر دندان قلیایی است و مواد معدنی سطح شیشه را از بین می برد. این یک فرآیند بسیار ساده برای تمیز کردن شیشه است. از یک دستمال شستشوی بدون پرز استفاده کنید.

خمیر دندان را روی دستمال بریزید و آن را روی سطح لیوان بمالید. از حرکات دایره ای برای انجام کار استفاده کنید. اطمینان حاصل کنید که خمیر دندان را روی تمام نقاط لکه دار بمالید. بگذارید خمیر دندان چند دقیقه بماند تا تمام لکه ها را بپوشاند. مقدار مساوی سرکه و آب مقطر را با هم مخلوط کرده و از آن برای پاک کردن بقایای خمیر دندان استفاده کنید.

آمونیاک و محصولات پاک کننده قلیایی: اگر از محصولات پاک کننده قلیایی استفاده می کنید، افزودن آمونیاک ایده خوبی است. ترکیبی از این دو بهترین کار را خواهد داشت. علاوه بر افزایش اثربخشی کلی پاک کننده، می توانید از توانایی آمونیاک در حذف لکه های آب سخت نیز بهره مند شوید.