چطور کام کوات خوش‌عطر را در خانه پرورش دهیم؟


پرورش کام کوات

تهران (پانا) – کام کوات یا پرتقال‌های ریز خوش‌عطری که بسیار طعم جالبی دارند و برای پخت مربا نیز لذیذ هستند به‌راحتی در خانه قابل پرورش و تکثیر هستند.

به گزارش نمناک، کام کوات‌ها جزء راحت ترین درخت‌های میوه‌ای هستند که می توان آنها را در گلدان پرورش داد. درخت های کام کوات زیبا هستند و دارای برگ های سبز درخشان با میوه های نارنجی روشن هستند که هر دو هم جذاب و هم خوشمزه هستند. این میوه جزء مرکبات محسوب می شود که معروف ترین آن ها کام کوات مارومی است.

کام کوات ها در حالت نرسیده هم شیرین هستند و درون آن ها در بعضی قسمت ها طعم ترشی را احساس خواهید کرد و می توانید آن را بدون هیچ تغییری بخورید یا اینکه آن را در مارمالاد بریزید. درخت کامکوات زمانی که در بیرون از منزل باشد ، می تواند تا ۲ و نیم متر متر ارتقاع و ۱.۸ متر پهنا داشته باشد اما زمانی که آنها را در گلدان بکاریم، قطعا سایز کوچک تری خواهند داشت.

درختان کام کوات نیز به نور کامل خورشید دارند؛ اگر آن ها را حداقل شش ساعت در معرض نور آفتاب قرار دهیم، بیشتری و بهترین روند رشد را خواهند داشت.

زمانی که گیاه شما داخل خانه است تا جایی که می توانید به آن نور برسانید و همچنین می توانید آن را در کنار یک پنجره آفتاب گیر قرار دهید اما مراقب باشید که نور به حدی نباشد که باعث سوختن گیاه شما شود. حتی نور لامپ هم می تواند به این گیاه کمک کند و در نتیجه کامکوات در نور زیاد و غیر مستقیم، عالی عمل می کند.

خاک

کام کوات ها در خاک گلدان با هر مقدار PH می توانند دوام بیاورند. اگر آنها را مستقیما داخل زمین کاشته اید، بهتر است که از خاک با کیفیت بالا و غنی استفاده کنید و همچنین می توانید لایه ای از سنگریزه یا ماسه را به آن اضافه کنید تا مطمئن شوید که خاک شما زهکشی خوبی پیدا کرده است.

آب مناسب یکی از راه های کلیدی برای پرورش مرکبات است، اما این نکته در مورد گیاهان گلدانی از اهمیت بیشتری برخوردار است و هدف این است که خاک را مرطوب نگه داریم، نه اینکه هر وقت به آن دست زدیم، خیس باشد.

انگشتان خود را روی خاک قرار دهید و حداقل چند ثانیه نگه دارید و اگر در سر انگشتان خود رطوبت را احساس کردید، صبر کنید و فعلا آب ندهید و اگر احساس خشکی داشتید، به آن تا جایی آب دهید تا آب ریخته شده از ته گلدان را مشاهده کنید و اگر گیاه شما در داخل خانه است، مخصوصا در فصل زمستان که وسایل گرم کننده روشن هستند، بهتر است که مقداری برگ های گیاه را تر کنید تا کام کوات شما خوشحال شود.

دما و رطوبت

کام کوات ها در دمای کمتر از ۱۸ درجه فارنهایت عملکرد خوبی ندارند و باید آنها را به داخل منزل آورد و به خوبی نگهداری کرد و یا اگر شرایط این کار را ندارید، برای آنها پوشش و محافظی ایجاد کنید تا از سرما جلوگیری کند.

بهتر است که کام کوات را فقط در دماهای بین ۸ تا ۱۰ درجه فارنهایت در بیرون نگه دارید و در فصل بهار گیاه را بیرون ببرید و اگر شب هنگام هوا سرد شد، آن را به داخل منزل منتقل کنید.

کود گیاهی

کام کوات ها نیاز به کود گیاهی دارند، مگر این که دقیقا در وسط فصل زمستان باشیم. در فصل بهار باید غذا دادن به گیاه را کمتر کنید. در طول فصل های رشد گیاه نیز باید از کود مایع برای گیاه استفاده کنید و قبل و بعد از استفاده از کود، به خوبی به آن آب دهید تا نسوزد.

عوض کردن گلدان

می توانید هر دو الی سه سال یک بار گلدان کام کوات را عوض کنید و سری بعد از گلدانی استفاده کنید که بزرگ تر باشد. بهترین زمان برای عوض کردن گلدان فصل بهار است که برگ های گیاه شروع به رشد می کنند.

قلمه‌زدن درخت کام کوات

کام کوات ها عموما از دانه رشد می کنند و رشد آنها از ریشه نیست. گاهی اوقات نیز از طریق ساقه زیر زمینی پرتقال یا گریپ فروت قلمه زده می شوند.

نگامی و مارومی دو تا از معروف ترین انواع درخت کامکوات هستند که اولی شکل بیضی و دومی شکل دایره دارد و مارومی شبیه پرتقال است.

کامکوات ها زمانی که پوستشان نارنجی تیره است و نرم هستند، یعنی این که رسیده اند و قابل خوردن هستند و برای چیدن میوه از چاقو یا قیچی استفاده کنید تا مطمئن شوید هیچ شاخ و برگی از این گیاه بیش از حد کشیده نمی شود.

کام کوات ها را می توان در گلدان های پلاستیکی، چوبی و یا سنگی نگهداری کرد. بزرگ ترین گلدانی را که می توانید انتخاب کنید حتما زهکشی خوبی داشته باشد. اگر از میزان زهشکی خاک آن می ترسید می توانید دقیقا موازی با زیر گلدان پایه دار روی زمین یک پارچه یا ظرف قرار دهید تا فرش شما خیس نشود که با این کار می توانید زهکشی گلدان را نیز بسنجیید. گلدان را در جایی قرار دهید که جریان هوای خوبی داشته باشد و مراقب باشید که قسمت زهکشی بسته نباشد.

هرس کردن

کام کوات ها نیازی به هرس کردن ندارند اما می توانید در فصل بهار بعد از برداشت میوه ها کمی از آن را هرس کنید تا در انشعاب شاخ و برگ ها تعادل ایجاد کنید.

بیماری و آفات کام کوات

کام کوات های گلدانی در معرض بیماری هایی مثل پوسیدگی ریشه و هجوم حشرات هستند. سعی کنید که آنها را از رطوبت اضافه از حد دور کنید و خاکی انتخاب کنید که زهکشی خوبی داشته باشد. همچنین مراقب باشید که هیچ کودی اطراف گلدان نریخته باشد.

در این میان آلفید ها نیز می توانند مشکل ساز شوند که استفاده از روغن های باغبانی در اوایل هر فصل می تواند در مبارزه با این مشکلات موثر باشد.

این گیاه می تواند در دماهای مختلف مقاومت خوبی داشته باشد. مثلا می تواند تا زیر ۱۰ درجه سانتیگراد را نیز تحمل کند اما یادتان باشد که این نکته تا زمانی صدق می کند که این درخت ها میوه نداده باشند چرا که میوه های کام کوات مقاومت بالایی در برابر هوای سرد ندارند.

برگ های کام کواتی که به سمت بالا نشانه گرفته اند، به این معنا هستند که آب کافی دریافت نکرده اند. برگ های به سمت پایین یعنی اینکه بیش از حد آب خورده اند.

اگر برگ های درختان در فصل زمستان تیره باشند، یعنی سرما خورده اند و اگر روشن باشند، یعنی با کمبود کود مواجه هستند.