چشم اندازی تاریک از آینده آبی تالاب های خوزستان – پایگاه خبری مدرا


مهدی قمشی با ابراز نگرانی از وضعیت آب تالاب های استان با کاهش آب رودخانه ها و تداوم خشکسالی، گفت: با این شرایط چشم انداز خوبی برای تامین تالاب ها به ویژه تالاب هاور وجود ندارد. باتلاق های العظیم و شادگان در ماه های آینده.

وی افزود: در سال گذشته میزان بارندگی در حوضه کرخه ۳۳ درصد سالهای عادی و حجم آب سد کرخه ۶۷۰ میلیون متر مکعب حداقل ارتفاع (سطح نیروگاه) بوده است به همین دلیل و به نظر می رسد شرایط بحرانی حورالعظیم واقع در انتهای این حوضه همچنان ادامه داشته باشد.

قمشی با بیان اینکه ۷۵ درصد بازدهی بلندمدت حوضه مارون در سال گذشته محقق شد، تصریح کرد: شرایط رودخانه مارون باعث می شود که حتی در صورت بارندگی های معمولی نیز نتوان تالاب شادگان را از این طریق تامین کرد. رودخانه و این تالاب ها نیز در ماه های آینده بحرانی می شوند.

وی افزود: بارگیری‌های زیادی در بخش کشاورزی روی رودخانه مارون انجام شده که منجر به عدم رسیدن آب به پایین‌دست رودخانه و تالاب‌های شادگان شده است.

قمشی تاکید کرد: باید به گونه ای برنامه ریزی شود که اولویت بعد از نیاز به آب شرب و بهداشت، تامین سهم محیط زیست و حقوق تالاب ها و آبراه ها باشد اما در عمل این گونه نیست.

بر اساس این گزارش، تالاب بین المللی شادگان با وسعت بیش از ۵۰۰ هزار هکتار در جنوب خوزستان و در انتهای حوضه مارون و گری قرار دارد.

منطقه مرزی هورالعظم در وسعتی به وسعت ۳۰۰ هزار هکتار در جنوب غرب کشور قرار دارد که یک سوم آن در ایران و دو سوم آن در عراق است.

بر اساس ماده ۳ آیین نامه حفاظت، احیا و مدیریت تالاب ها، نحوه تخصیص حقوق زیست محیطی به تالاب ها از رودخانه های بالادست پس از تامین آب شرب بر سایر مصارف ارجحیت دارد. این در حالی است که نیاز آبی تالاب های خوزستان آخرین اولویت مسئولان استانی است و آب یکی از چالش های تالاب در سال های اخیر بوده است.

منبع: ارنا