چرا هیچکس در دولت رئیس جمهور پاسخگوی عواقب حذف سکه ۴۲۰۰ تومانی نیست؟ پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; مسعود میرکاظمی، رئیس سازمان برنامه و بودجه آذرماه سال گذشته گفته بود: «با حذف ارز از ۴۲۰۰ تومان می‌خواهیم باری را از دوش فقرا برداریم و همه دولتمردان از این تصمیم دولت دفاع کرده‌اند». به طوری که در پنجم بهمن ماه، مجلس نمایندگان با تصویب بودجه کل سال ۱۴۰۱، اعلام کرد: در حذف ارز ترجیحی به سه نکته توجه می کنیم: اجماع نسبی مجلس و دولت، اقناع نمایندگان. نخبگان و افکار عمومی و حفظ قدرت خرید مردم در کالاهایی که قیمت آنها تغییر می کند. بهتر است درآمد حذف ۴۲۰۰ تومانی را به صورت کارت اعتباری به افراد بدهید.

مخالفان دولت بهارستان برای حذف ارز ترجیحی

در همان زمان بسیاری از نمایندگان و حتی کارشناسان اقتصادی عمدتا مخالف ارز ترجیحی با حذف آن مخالفت کردند و معتقد بودند دولت برنامه خاصی در این زمینه ندارد. علی رضایی، یکی از اعضای کمیسیون تلفیق مجلس در آخرین روزهای بهمن ماه سال گذشته درباره علت مخالفت نمایندگان با این طرح دولت که از آن به عنوان جراحی بزرگ اقتصادی یاد شد، گفت: والت قاطعانه نمی گوید. و جدی چه تضمینی برای حذف ارز می دهد مورد پسند مردم را مشکل معیشتی نمی کند فقط می گوید انشالله مشکل حل نمی شود اما می گوید انشالله کار جلو نمی رود مجلس نگران است. و به دلیل همین نگرانی کمیته یکسان سازی با حذف ارز ۴۲۰۰ تومانی مخالفت کرد.

تصویب در مجلس با وجود مخالفان زیاد

در نهایت ارز ترجیحی در جلسه عمومی ۲۴ اسفندماه با ۱۹۴ موافق و ۴۲ نماینده مخالف به تصویب رسید. البته در مصوبه مجلس نمایندگان آمده بود: «دولت می‌تواند در سال ۱۴۰۱ و حداکثر تا سقف ردیف (۱۸) جدول هزینه‌ها موضوع تبصره (۱۴) این قانون با تأمین منابع مابه‌التفاوت ارز ترجیحی برای واردات کالاها، داروها و تجهیزات ضروری از آنجایی که دولت در نظر دارد محصولی را از سبد ارز ترجیحی حذف کند، ابتدا باید مقدمات قانونی برای جبران ضرر مصرف کننده از طریق کالاهای الکترونیکی و در مسائل پزشکی از طریق بیمه یا بیمه فراهم شود. از طریق روش های جایگزین مطمئن، تا مردم در پایان شهریور ۱۴۰۰ و در حد نصاب تعیین شده نسبت به خرید این کالاها و خدمات اقدام کنند.

ارز مورد علاقه و تورم های عجیب را حذف کنید

اکنون با گذشت سه ماه از سال جاری، ارز ترجیحی به جز نان و دارو، تقریباً از اقتصاد کشور حذف شده است. اما از سوی دیگر بازار نسبت به این تصمیم و نحوه اجرای آن در دولت سیزدهم واکنش عجیب و قابل انتظاری از خود نشان داد چرا که بسیاری از کالاهای اساسی و مواد غذایی مورد نیاز مردم با افزایش شدید قیمت مواجه شدند که برخی از اقتصاددانان مانند حسین راگوور این افزایش قیمت را به دنبال داشت. رشد قیمت برخی از کالاها را در ۲۰۰٪ مشاهده کنید.

صدای رئیس هم اومد!

گرانی های گزاف و تورم عجیب این روزها موضوع را به حدی رسانده است که در ششمین گفت و گوی تلویزیونی او صدای بزرگی به گوش می رسد. رئیس جمهور در این خصوص گفت: هر قیمتی باید توجیه شود. به عنوان مثال، مشخص است که قیمت لبنیات چقدر باید افزایش یابد و قیمت ها نباید بیشتر شود. تشکل های صنفی و حمایت از مصرف کنندگان باید بر قیمت ها نظارت داشته باشند، قیمت ها ثابت باشد و قیمت ها ساعتی افزایش نیابد. گران شدن کالایی که مستقیم یا غیرمستقیم با طرح تحول اقتصادی مرتبط نباشد غیرقابل قبول است. او البته در این گفت و گوی تلویزیونی خود را در جایگاه منتقد قرار داده و گویا فراموش کرده است که اولین نفر در قوه مجریه است که پیشنهاد دهنده و مجری طرح حذف ارز ترجیحی است.