چرا سه کشور اروپایی حاضر در مذاکرات وین منفی هستند؟


ترویکای اروپا

تهران (پانا) – در حالی که همه طرف های مذاکره کننده در وین مواضع خود را به صراحت در مورد مذاکرات اخیر اعلام کردند، سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در این مذاکرات حضور نداشتند، تاکنون در این زمینه واکنشی نشان نداده اند.

به گزارش نورنیوز، دوشنبه گذشته، ۱۷ آگوست، پس از مذاکرات هیئت ها در وین، اعلام شد که «انریکه مورا» معاون هماهنگ کننده اتحادیه اروپا، ایده هایی را به طرف های مذاکره کننده در وین ارائه کرده است و لازم است این نظرات ارائه شود. از نزدیک در پایتخت ها مورد بررسی قرار گرفت

بر این اساس، اعلام شد که هیئت های مذاکره کننده پس از جمع بندی نظرات پیرامون ایده های پیشنهادی، وین را ترک کرده و برای ادامه رایزنی ها به پایتخت ها باز خواهند گشت.

شب گذشته و درست پس از پایان مذاکرات، جوزف بورل هماهنگ کننده اتحادیه اروپا در تماس تلفنی با وزیر امور خارجه کشورمان از آخرین دور مذاکرات در وین، از پیشرفت نسبی در مذاکرات خبر داد.

حسین امیرعرب اللهیان وزیر امور خارجه کشورمان با تاکید بر اراده و جدیت ایران برای دستیابی به یک توافق قوی و قابل اعتماد، گفت: توافق نهایی باید تضمین کننده حقوق و منافع ملت ایران و رفع موثر و پایدار تحریم ها باشد.

وی با ابراز امیدواری از پرهیز سایر طرف ها به ویژه آمریکا از موضع گیری های غیرسازنده گفت: انتظار می رود همه طرف ها برای رسیدن به متن نهایی توافق، عزم و جدیت نشان دهند.

اندکی پس از پایان مذاکرات وین، ایالات متحده آمریکا در بیانیه‌ای از سوی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا اعلام کرد که ایالات متحده برای توافق سریع بر اساس متن پیشنهادی اتحادیه اروپا آماده است.

نماینده روسیه در حالی که موضع صریح داشت و مذاکرات را مثبت ارزیابی کرد، امیدوار بود طرف های مذاکره به توافق نهایی برسند اما سه کشور فرانسه، انگلیس و آلمان که نمایندگان آنها در مذاکرات حضور نداشتند، هنوز در این زمینه پاسخی داده نشده است.

البته تنها زمانی می توان به متن نهایی توافق رسید که مورد توافق همه طرف های درگیر در مذاکرات از جمله سه کشور اروپایی ذکر شده باشد، اما مشخص نیست چرا این کشورها در اواسط … مذاکرات، بیانیه ای یکجانبه صادر کرد و به صراحت تاکید کرد که این افراط است، آمریکا، حالا راه سکوت را انتخاب می کند؟

اگرچه با توجه به سوابق رفتار گذشته انگلیس، فرانسه و آلمان در مذاکرات برجام و پس از آن، می توان در تحلیل دلایل سکوت سه کشور اروپایی گمانه زنی هایی را مطرح کرد، اما قطعا در آینده ای نزدیک. روزها و با ارائه خلاصه ای از دیدگاه های کشورهای حاضر در مذاکرات پیرامون ایده های مطرح شده توسط انریکه مورا، بررسی دقیق تری در این زمینه به دست می آید.