چرا ریشه موهای سفید کنده نمی شود؟


سفیدی زودرس مو

تهران (پانا) – این باور در میان افرادی که می گویند کندن موهای سفید باعث افزایش تعداد آنها می شود، کاملا اشتباه است.

به گزارش بهداشت نیوز، اگرچه بسیاری از ما با دیدن موهای سفید یا خاکستری از موچین استفاده می کنیم، کندن رشته های نقره در واقع می تواند به پوست سر شما آسیب برساند. موهای خاکستری نشانه ای کاملا طبیعی از پیری است، اما بسیاری از ما به محض دیدن یک رشته نقره ای نیاز به کندن آن ها را احساس می کنیم.

یک باور رایج وجود دارد که اگر موهایتان را بچینید، تعداد بیشتری از موها رشد خواهند کرد. اما این در واقع یک افسانه است. امیدوارم این درست باشد، زیرا در این صورت می توانیم به راحتی به افرادی که ریزش مو دارند کمک کنیم.

اما کندن یک مو منجر به رشد بیشتر نمی شود. این ایده هیچ مبنای علمی ندارد. ریزش تا ۱۵۹ تار مو در روز طبیعی است، اما اساساً به هم متصل نیست. بنابراین کندن موها فشار بیشتری به پوست سر وارد نمی کند.

کندن موهایتان ممکن است یک راه حل موقت برای ظاهر جوان تر به نظر برسد، اما می تواند آسیب واقعی به پوست سر شما وارد کند.

با کندن مو، فولیکول های مو ممکن است آسیب ببینند. در نتیجه می تواند منجر به عفونت یا حتی ظاهر شدن لکه های طاس شود. این ممکن است بیشتر از اینکه مفید باشد ضرر داشته باشد.

هنگامی که یک تار خاکستری را بیرون می آورید، موهای کنده شده استراحت می کنند و چرخه رشد بعدی خود را در حدود سه ماه دیگر آغاز می کنند.

در هر سیکل بعد از حدود ۲۰ سال، موها کمی نازک می شوند و برای مدت زمان کوتاه تری باقی می مانند.

متوسط ​​چرخه زندگی موهای سر پنج سال است و تعداد محدودی چرخه رشد وجود دارد.

چرا موها خاکستری می شوند؟

با افزایش سن، فولیکول های مو ملانین کمتری تولید می کنند که منجر به از دست دادن رنگ و سفید شدن مو می شود. ملانین ماده ای در بدن است که به مو و پوست شما رنگ می دهد. تعداد دانه های رنگدانه به طور طبیعی با افزایش سن شروع به کاهش می کند، معمولاً در سنین ۲۸ تا ۴۰ سالگی. این به این دلیل است که ملانوسیت ها، سلول هایی که ملانین تولید می کنند، شروع به کند شدن کرده و کمتر تولید می کنند.

موها در واقع خاکستری نیستند، اما کاملا شفاف هستند. تون خاکستری در واقع به درصد باقیمانده رنگ موی طبیعی و مخلوط اشاره دارد و سایه های مختلفی ایجاد می کند.

ژنتیک نقش مهمی در سرعت ظاهر شدن موهای خاکستری ایفا می کند، زیرا آرایش بیولوژیکی شما تعیین می کند که چقدر سریع رخ می دهد. با این حال، استرس همچنین می تواند روند خاکستری شدن را تسریع کند.