چرا خمیازه می کشیم؟


خمیازا میشچم؟

تهران (پانا) – خمیازه می تواند دلایل علمی زیادی داشته باشد، اما اصلی ترین آن به نوع فعالیت مغز مربوط می شود.

به گزارش نمناک، خمیازه کشیدن ممکن است هم یک کارکرد اجتماعی (برای بیان کسالت) و هم کارکرد فیزیولوژیکی (تنظیم وضعیت بدن) داشته باشد. مطالعه خمیازه چیزی کم از استرس زا نیست و تاریخچه ای غنی با نظریه هایی دارد که به عهد عتیق بازمی گردد، اما تاکنون، عملکرد بیولوژیکی خمیازه به صورت یک راز باقی مانده است.

همه کسانی که خمیازه می کشند یکسان نیستند

بسیاری از ما وقتی از رختخواب بیرون می آییم، زمانی که خسته یا خواب هستیم، یا زمانی که بعد از سفر در ارتفاعات باید گوش هایمان را پر از هوا کنیم، خمیازه می کشیم، زیرا شاهد خمیازه کشیدن شخصی هستیم. ما دیگری هستیم

خمیازه تقریباً در همه مهره داران رخ می دهد – حتی پرندگان و ماهی ها نیز نوعی خمیازه دهانی از خود نشان می دهند و در انسان خمیازه کشیدن می تواند از ۲۰ هفته پس از لقاح شروع شود.

علت اصلی خمیازه کشیدن را بشناسید

خمیازه حرکت هماهنگ عضلات قفسه سینه، دیافراگم و حنجره در دهان است.

با خمیازه به توزیع سورفکتانت (عامل مرطوب کننده) برای پوشاندن آلوئول ها (کیسه های هوایی ریز) در ریه ها کمک می کنیم و به طور کلی نمی توانیم خمیازه بکشیم و اعتقاد بر این است که خمیازه یک عمل نیمه اختیاری است. این تا حدی توسط انتقال دهنده های عصبی در هیپوتالاموس در مغز کنترل می شود و همچنین با افزایش سطوح انتقال دهنده های عصبی خاص، پروتئین ها و هورمون ها مرتبط است.

چرا خمیازه می کشیم؟

تئوری های زیادی در مورد اینکه چرا ما خمیازه می کشیم وجود دارد و دانشمندان هنوز به توافق نرسیده اند. یکی از قدیمی ترین نظریه ها در مورد خمیازه کشیدن را می توان به پدر علم پزشکی، بقراط جستجو کرد. فرض بر این است که خمیازه به دلیل تب و راهی برای حذف هوای بد از ریه ها است، اما با این وجود، بر اساس شواهد اخیر، بعید به نظر می رسد که خمیازه بتواند به عنوان یک دستگاه تنفسی عمل کند.

خمیازه کشیدن به دلیل گرما و خستگی مغز

دانشمندان قرن ۱۷ و ۱۸ نظریه های بقراط را به چالش کشیدند و این نظریه های جدید بر سیستم گردش خون متمرکز شدند که افزایش فشار خون، ضربان قلب و اکسیژن رسانی خون را پیشنهاد کردند که به نوبه خود عملکرد حرکتی و هوشیاری را بهبود بخشید، که توضیح می دهد چرا. . بسیاری از ورزشکاران قبل از ورزش خمیازه می کشند، با این حال، آزمایشات فعلی نشان داده است که ضربان قلب، تعریق و فعالیت الکتریکی مغز پس از خمیازه افزایش نمی یابد.

امروزه، دانشمندان به بررسی عملکرد خمیازه ادامه می‌دهند و محقق برجسته رفتارهای مسری، رابرت زولیک، می‌گوید که خمیازه با تغییر در وضعیت رفتاری – بیداری تا خواب، خواب تا بیداری، خستگی، هوشیاری – مرتبط است و مطالعات اخیر نشان داده است نشان داده شده است که خمیازه کشیدن ممکن است با دمای مغز مرتبط باشد، و هنگامی که مغز گرمتر از دمای تعادل می شود، می توانید خمیازه بکشید تا مغز را خنک کنید، و اعتقاد بر این است که خون سرد از خون به مغز می رسد و خون گرم از مغز. ورید بدن

دکتر اندرو گالوپ و عمر تونسی داکار دریافتند که دمای خارج از بدن نیز ممکن است بر میزان خمیازه تأثیر بگذارد. اگر دمای خارج از بدن گرمتر از حد معمول باشد، ارگانیسم بیشتر خمیازه می کشد، توضیح احتمالی برای این امر این است که از آنجایی که هوای بیرون برای ارگانیسم مفید نیست، نیازی به جذب اکسیژن بیشتری از طریق خمیازه ندارد. میزان خمیازه کشیدن هم با دمای بیرون و هم با دمای مغز افزایش می یابد.

دلیل علمی خمیازه کشیدن که نمی دانید

همچنین توضیحات اجتماعی و تکاملی برای علل خمیازه وجود دارد

خمیازه ممکن است با ریتم شبانه روزی (یک فعالیت بیولوژیکی مرتبط با چرخه نیم ساعته) به عنوان سیگنالی برای خواب یا بیدار شدن همراه باشد، ممکن است راهی برای برقراری ارتباط با کسالت یا استرس به گروه اجتماعی باشد، و همچنین می تواند یک خمیازه. عفونی

تئوری های مسری خمیازه از دیدن یا فکر کردن در مورد خمیازه کشیدن شخص دیگری ناشی می شود.

طبق مطالعات (پلاتک و همکاران)، ۴۲ تا ۵۵ درصد از بزرگسالان در حین یا پس از تماشای ویدیویی از خمیازه کشیدن شخص دیگری خمیازه می کشند و این معمولاً در انسان های با سن عادی رخ می دهد. در افراد زیر پنج سال یا افراد مبتلا به اوتیسم دیده نشده است.

احتمالاً پس از خواندن این مطلب خمیازه می کشید، نه به این دلیل که خسته کننده است، بلکه به این دلیل که به خمیازه کشیدن فکر می کنید.