چرا حسادت می کنیم؟


حسود

تهران (پانا) – حسادت در همه مردم به این شکل وجود دارد. دلایل زیادی وجود دارد که باعث می شود فرد نسبت به کسی حسادت کند و این احساس مخرب و انرژی منفی را ابراز کند.

به گزارش نمناک، شکی نیست که همه کمی حسود هستند. اما اگر این حسادت عمیق شود و از حد اعتدال خارج شود، به خود فرد و حتی اطرافیان آسیب می رساند. حسادت علل مختلفی دارد و بر حسب سن، جنسیت و حتی گذشته او متفاوت است و به همین دلیل در این قسمت دلایل حسادت را توضیح می دهیم.

حسادت چیست؟

حسادت یک احساس طبیعی است که زمانی ایجاد می شود که فرد احساس کند کمتر از آنچه باید داشته باشد. حسادت از عزت نفس پایین فرد ناشی می شود که باعث می شود خود را با دیگران مقایسه کند.

اگر حسادت طبیعی باشد، افراد می توانند خود را با شرایط و موقعیت های جدید وفق دهند، اما در مواردی میزان حسادت شدید می شود و شروع به مخدوش کردن تفکر فرد می کند، از جنبه حفاظتی خارج می شود و جنبه مخربی به خود می گیرد. این نوع حسادت غیرعادی یا غیرعادی است و روانپزشکان آن را حسادت بیمارگونه می نامند.

انواع بیمار حسادت

حسادت بیمارگونه به دو شکل ظاهر می شود.

حسادت وسواسی

حسادت هذیانی یا روانی

شخص حسود از امتیازات دیگران، شادی، موفقیت و پیشرفت در امور مالی، تحصیلی، ازدواج، شغلی و سایر جنبه های زندگی، ناراحت، عصبانی و ناراضی است.

حسادت می تواند در انواع مختلفی از روابط رخ دهد:

دوستی

رابطه با جنس مخالف

رابطه همجنس

رابطه بین والدین و فرزندان

رابطه بین خواهر و برادر

رابطه بین اعضای خانواده

حسادت در چه کسانی شایع تر است؟

افرادی که توانایی های خود را دست کم می گیرند.

افرادی که خود را توانا می دانند و به مقام والای دیگران غبطه می خورند.

افراد هم سطح و هم طبقه.

افرادی که پایگاه اجتماعی نزدیک تری دارند.

تفاوت بین حسادت و حسادت

حسادت با حسادت کاملا متفاوت است. حسادت به این معناست که شما می خواهید همه چیز را بیشتر از دیگران داشته باشید، اما حسادت به این معناست که می خواهید مانند دیگران موفق باشید.

علل اصلی و رایج حسادت

حسادت یک احساس پیچیده در انسان است و این احساس در مقایسه با طرز تفکر افراد علل متفاوتی دارد.

احساس ناامنی

ناامنی شایع ترین علت حسادت در اکثر افراد است، چنین افرادی اعتماد به نفس پایینی دارند که نشان دهنده ضعف یا اعتماد به نفس پایین آنهاست.

مثلاً باور ندارند که خوب و ارزشمند هستند و به مرور زمان می توانند افراد را جذب کنند.

توجه به این نکته ضروری است که ناامنی معمولا در مردان و زنان مطلق نیست. به عبارت دیگر، یک زن ممکن است در کار خود باهوش و قوی باشد، اما حسادت در عشق او ظاهر شود.

اختلال وسواس فکری – عملی اختلال وسواس فکری – عملی

برخی از افراد هستند که مغزشان معمولا خسته است و همیشه ترس های جدیدی ایجاد می کنند.

از آنجایی که این طرز فکر دردناک است، تمایل به تفکر بیش از حد و وسواس در مورد مسائل ناگزیر به هر یک از روابط عاشقانه او نفوذ می کند.

شخصیت پارانوئید

همه مردان و زنان حسود هستند، اما حسادت آنها در واقع ناشی از یک رویکرد پارانوئیدی کلی به بسیاری از مسائل زندگی است.

در حالی که پارانویا در انتهای طیف به شکل اسکیزوفرنی پارانوئیدی است، اکثر بدبینان در انتهای طیف قرار می گیرند.

بسیاری از مردان و زنان دارای برخی از ویژگی های پارانوئید هستند، اما آنقدر شدید نیستند که بتوان آنها را به یک اختلال پارانوئید نسبت داد.

مردان و زنانی که پارانوئید خفیف یا متوسط ​​دارند در اعتماد به دیگران مشکل دارند و اغلب اهداف بدخواهانه را به انگیزه های دیگران استنباط می کنند.

احساس ترس

حسادت از احساس ترس ناشی می شود، بنابراین وقتی احساس خطر می کنید، دو راه دارید: فرار از علت یا مبارزه.

گاهی این مبارزه به صورت حسادت ظاهر می شود و حسودان به دلیل برتر نبودن دیگران، دیگران را نابود می کنند.

احساس بی ارزشی و عدم اعتماد به نفس

حسادت یکی از عوامل اصلی حسادت در افراد است.

وقتی احساس بی ارزشی می کنید، حسادت در درون شما به وجود می آید و معتقدید با چیزهایی که دیگران دارند، فردی موفق، ارزشمند و دوست داشتنی خواهید شد.

نشانه های حسادت

افکار زودرس و ناپخته در انسان و از بین بردن احساس بی ارزشی، او را به هر کاری وادار می کند، تظاهر می کند، دروغ می گوید، ریا می کند، دیگران را فریب می دهد، طرد می کند یا برایشان دردسر ایجاد می کند. همه اینها محصول حسادت است.

از کجا بفهمیم کسی حسود است یا نه؟

حسادت می تواند خود را به اشکال مختلف نشان دهد.

یک فرد حسود ممکن است نسبت به طرف مقابل بی تفاوتی نشان دهد. او سعی می کند شما را پایین بیاورد و به دیگران می گوید که با شما وقت نگذرانند. او بی دلیل از صحبت کردن با شما اجتناب می کند.