پروانه سلحشوری: با پرونده “شبح ارشاد” می خواهند فشار اقتصادی را به حاشیه برانند – پایگاه خبری مضارع


گزارش کردنپایگاه خبری مدآرا;بحث پرداختن به پوشش بانوان این روزها به موضوعی پررنگ تبدیل شده است که از یک سو فشارها و برخوردهای گشت ارشاد شدت گرفت و از سوی دیگر اعتراض به این برخوردها شکل دیگری به خود گرفت. در این مورد واکنش ها به این موضوع به جناح ها و گروه های مختلف سیاسی کشیده شده و برخی کارشناسان معتقدند پوشش زنان جنبه سیاسی پیدا کرده است.

پروانی سلحشوری، جامعه شناس و نماینده سابق مجلس در یک سال گذشته مصاحبه ها یا اظهارنظرهایی داشته است.

* خانم سلحشوری، این روزها گشت ارشاد، اجرا و رسیدگی به آن با واکنش های زیادی مواجه شده و به نظر می رسد درگیری ها بر سر حجاب نیز تشدید شده است. آیا به طور کلی با این رفتارها موافق هستید؟ علت این درگیری ها را چه می دانید؟

به نظر من اساسا پرداختن به این موضوع چه از طریق رسانه های داخلی و خارجی و یا حتی توسط خود اصولگرایان بیشتر برای به حاشیه راندن مسائل اصلی کشور است. الان واقعا مسائل اقتصادی قدرت مردم را گرفته است. همین چند روز پیش یک خانواده پنج نفره خودکشی کردند. به نظر من اینها مسائل اصلی هستند و باید برجسته شوند. کشوری که هر روز فقیرتر می شود و مردم هر روز بی پناه می شوند.

به نظر من باید فکری به حال اینها کرد وگرنه این بحث حجاب یک موضوع ۴۰ ساله است که هر بار به نوعی مطرح می شود و دوباره از استرس کم می شود. ما باید ببینیم که آنها اکنون فشار اجتماعی را بر مردم افزایش می دهند، اغلب به چه دلیل و با چه هدفی؟ من فکر می کنم می خواهند مسائل اصلی را به حاشیه ببرند تا ما شاهد دعواها و ترس های اصلی مردم به خصوص طبقه پایین نباشیم، هرچند این وضعیت کمر طبقه متوسط ​​را هم شکسته است. وقتی شانه تخم مرغ ۱۰۰ هزار تومان و وقتی روغن لیتری بیش از ۱۰۰ تومان می شود، کی می خواهد جواب مردم را بدهد؟ چه کسی مسئول این وضعیت است؟

به این دلایل معتقدم وقتی پروژه ای را با این عنوان افتتاح می کنیم، در آن مسیر گام برداریم. باید این سوال را مطرح کنیم که چرا در کشوری با ثروت زیاد نسبت افراد فقیر در حال افزایش است؟ چرا نمی توانیم هوای سالم، غذای سالم و آب سالم داشته باشیم؟ اکنون از سلسله مراتب مزلو، مسائل اساسی را به نگرانی تبدیل کرده اند. چرا باید تورم ما در دنیا بی سابقه باشد؟ چرا شادی مردم باید حداقل باشد؟ به این دلایل پاسخ دهید.

*شما جامعه شناس هستید و در مجلس حضور داشته اید و ممکن است در جریان تصمیم گیری ها و هدف برخی اقدامات سیاسی باشید. به نظر شما این تشدید درگیری ها بر سر حجاب پوششی برای به حاشیه راندن فشارهای اقتصادی مردمی است؟ آیا این تعبیر از سخنان شما درست است؟

بله، یکی این است و نکته دوم اینکه باید به نحوی توجه نیروهای همراه خود را جلب کنند. به همین دلیل متأسفانه اصل انسان و دین آنها ارزشی ندارد، اما چنین موضوعی را برجسته می کنند.

به نظر شما در این مورد چه باید کرد؟ کمپین هایی از سوی گروه ها و جناح های مختلف راه اندازی شده است، پیشنهاد شما چیست؟

فکر می کنم این جامعه پر از اتفاقات و تحولاتی است که راهگشا خواهد بود. حال ممکن است این رفتار دولت باعث تغییر در حرکت جامعه و مسیر تحولات شود که البته من نمی توانم در اینجا به تفصیل به آن بپردازم و شما نمی توانید منتشر کنید. معمولا این حرف ها به گوش مخاطب نمی رسد و تاثیرگذار نیست. بنابراین باید اجازه دهیم تغییر و تحول در خود جامعه رخ دهد تا در سطح کلان شاهد تحول اساسی باشیم. همان چیزی را که در نطق گذشته مجلس هم گفتم و باز هم تاکید می کنم که این جامعه همیشه پایگاه عصیانگر دارد چرا که تغییر در جامعه و خود مردم اتفاق نمی افتد و تا زمانی که این تحول اساسی رخ ندهد هیچ اتفاقی در جامعه نمی افتد. سطح کلان و جدا از دولت فرقی نمی کند. مهم این است که بیش از حد مورد توجه قرار نگیرد و شرایط مساوی وجود نداشته باشد و پرونده قابل رسیدگی و بازگشایی نباشد.