پاسخ «اولیانوف» به اظهارات مرندی – پایگاه خبری مدآرا


به گزارش پایگاه خبری مدرا؛ میخائیل اولیانوف، نماینده روسیه در سازمان های بین المللی در وین و مذاکره کننده ارشد روسیه در مذاکرات وین، درباره اظهارات اخیر مشاور تیم مذاکره کننده ایرانی که در واکنش به اظهارات مسئول و هماهنگ کننده سیاست خارجی اتحادیه اروپا صورت گرفت. وی از مذاکرات وین درباره آخرین تحولات مذاکرات برای احیای توافق هسته ای در صفحه توئیتر خود نوشت: واضح است که ایران طفره رفتن و ابهام را نخواهد پذیرفت. من مطمئن نیستم اتحادیه اروپا فراموش کرده باشد که چه کسی مسئول وضعیت فعلی است.

و اولیانوف ادامه داد: علیرغم ماهیت پیچیده روابط بین الملل، شرکت کنندگان در مذاکرات وین تاکنون توانایی واقع بین بودن را نشان داده اند.

این اظهارات اولیانوف پس از آن صورت می گیرد که محمد مرندی، مشاور تیم مذاکره کننده ایران در مذاکرات وین در صفحه توئیتر خود نوشت: بورل متحد آمریکاست و فراموش می کند که دلیل این مذاکرات غربی ها نقض برجام است. تحریم ها حداکثر فشاری است که شهروندان ایرانی را با وجود پایبندی کامل ایران به توافق، هدف قرار می دهد.

مرندی ادامه داد: ایران ابهامات و ابهامات را نخواهد پذیرفت. ایالات متحده وظایفی را بر اتحادیه اروپا تحمیل می کند.

مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا روز دوشنبه در یک کنفرانس مطبوعاتی گفت که مذاکرات بر سر توافق هسته ای ایران به جای دیدگاه های همگرا، دورتر می شود.

وی تاکید کرد: مواضع به هم نزدیک نشدند بلکه از هم جدا شدند.

بورل گفت که این “بسیار نگران کننده” است زیرا ممکن است معامله کاملاً در خطر باشد.

این مقام ارشد اروپایی افزود: «در حال حاضر نسبت به ۲۸ ساعت قبل اطمینان کمتری درباره توافق وجود دارد».

ایالات متحده و ایران اخیراً در مورد واکنش یکدیگر به متن پیشنهادی اتحادیه اروپا برای احیای توافق هسته‌ای گفتگو کرده‌اند که به گفته جوزپ بورل، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و هماهنگ‌کننده مذاکرات وین، آخرین پیش‌نویس متن و متن پیشنهادی است. آخرین پیشنهاد برای توافق بر سر احیای توافق هسته ای.