وکیل خانواده مهسا امینی: اقدام مهسا هفت ساله ربطی به مرگ او در بیمارستان کساری ندارد – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا; محمد صالح نقبخت، وکیل خانواده مهسا امینی، در واکنش به ماجرای عمل مهسا امینی در بیمارستان میلاد و تایید و تکذیب هایی که پیرامون آن وجود داشت، گفت: مهسا امینی در سال ۱۳۸۵ یعنی حدود ۱۵ سال پیش که تحت عمل جراحی قرار گرفت. او ۷ ساله بود، او این کار را کرد، اما این عمل هیچ ربطی به مرگ او در بیمارستان القصری یا اینکه قبل از آن در جاهای دیگر تصادف کرده بود، نداشت.

وی تصریح کرد: همه پزشکان قانونی اعلام کردند که بیماری قبلی مهسا امینی ربطی به این پرونده ندارد و متأسفانه عده‌ای این مورد را بهانه کردند و گفتند که مهسا در گذشته به چنین بیماری مبتلا بوده است و این بیماری علت. علت اصلی مرگ او شنبه گذشته در جلسه پزشک قانونی و همچنین پزشک محترم معالج ایشان حضور داشتیم و ایشان به صراحت اعلام کردند که فوت خانم محصه امینی تصادفی که برای ایشان اتفاق افتاد ناشی از این اقدام نبوده است. که اتفاق افتاد

صالح نقبخت گفت: خانواده مهسا امینی نیز در همان جلسه پزشکی قانونی به ما اطلاع دادند که وی تومور بزرگی در بالای چشم دارد و به دکتر شیروانی مراجعه کردند و وی اظهار داشت که طبق نظر پزشک، چه این تومور را انجام دادیم یا نه، بر سلامتی او تأثیری نمی گذارد و نمی رود و زندگی او سالم می شود. اما با چنین توموری که ممکن است بینایی او را تحت تاثیر قرار دهد، ما با احتیاط عمل می کنیم. این آخرین موضوعی است که برخی افراد آن را بهانه ای برای داشتن سابقه این بیماری و سایر بیماری ها کرده اند.

وکیل خانواده مهسا امینی گفت: مهسا امینی نیز از بیماری تیروئید رنج می برد. خانم مهسا امینی ۲۲ ساله بود و به دلیل آب و هوای غرب کشور که کوهستانی است و به دلیل بارندگی شدید آب در آنجا به دلیل کمبود ماده لیون، مانند اکثر افراد به بیماری تیروئید مبتلا بود. از هموطنانش بود اما این بیماری تاثیری در تصادفی که برای او رخ داد نداشت. با توجه به نتایج آزمایش سالانه مهسا امینی که توسط متخصص وی انجام می شود، به صراحت اعلام شده است که نیازی به قرص تیروئید نیست و نیازی به تغییر دوز آن قرص ها نیست.

صالح نقبخت گفت: در جلسه پزشکی قانونی شنبه گذشته با طرح سوال یکی از پزشکان قانونی در مورد روز حادثه، مشخص شد مهسا امینی از قرص های تیروئید و حتی قرص هایی که برایش تجویز شده استفاده کرده است. در روزهای غیرمعمول و حتی پزشک متخصص او معاینه جدیدی در ۱۹ یا ۲۰ آگوست انجام داد که مشکلی نداشت و او کاملاً خوب و سالم بود.

صالح نقبخت در پاسخ به این سوال که چه جزئیات دیگری از مهسا امینی در جلسه پزشکی قانونی مطرح شد، گفت: در این جلسه قرار شد ابتدا تاریخ جلسه را اعلام کنند تا پزشکان مورد نظر خود ارتباط برقرار کنند و با آنها ارتباط برقرار کند. تایید نظریه پزشکی قانونی .. ارائه شود اما در این مورد به ما اطلاع ندادند. ثانیاً در جلسه ای که ما حضور داشتیم نظریه پزشکی قانونی در مورد جسد مهسا امینی مطرح نشد و لازم به ذکر است که طبق توضیحات همکارم جناب آقای جز نظر پزشکان معتمد.

وی ادامه داد: برخورد پزشک قانونی با پدر مهسا امینی که بعداً توسط معاون دادستان تهران تایید شد و حضور وی در پزشکی قانونی موجب نارضایتی خانواده مهسا امینی شد. بدون حضور پزشک معتمدی که خانواده وی درخواست تایید نظریه پزشکی قانونی را داشتند، پرونده پذیرفته نمی شد. اگر پزشکی قانونی با این نظریه موافق باشد، اشکالی ندارد و ما حق دخالت در نظریه پزشکی قانونی را نداریم، اما البته حق داریم اعتراض کنیم و از پزشکان معتمدی که اساتید برجسته اعصاب و روان هستند و فاقد آن هستند، بپرسیم. وابستگی … اداری و جناحی نیستند، ما معتقدیم این موضوع نه تنها پزشکی قانونی را بی اعتبار می کند، بلکه باعث ارتقای عمومی نهاد پزشکی قانونی می شود.

وی افزود: ما وکلای دادگستری و خانواده مهسا امینی هیچ اطلاع و اطلاعاتی از پرونده های پزشکی قانونی نداریم، اما آنها هستند که تشخیص می دهند نظریه پزشکی قانونی با واقعیت مطابقت دارد یا خیر. به طور مشخص اگر نظری بدهند در بین مردم صحت تلقی می شود و ما آن را می پذیریم و در مقابل افکار عمومی اعلام می کنیم که آن نظریه را می پذیریم.

صالح نقبخت در پاسخ به سوالی مبنی بر صحت تصاویر دوربین بر روی لباس این افسر دستگیر شده گفت: در این خصوص در جریان دستگیری محصی امینی پسرخاله وی نیز همراه وی بوده است. امینی، عمه و برادر محصص گفت: زمانی که مأمور دستگیر شد، افسر از او خواست که از دستگیری او خودداری کند، زیرا او از سقز آمده بود و در تهران غریبه بود و مهمان بود. اما مامور در پاسخ به اصرار خاله گفت: برو چون روی لباسم دوربینی هست که عکست را می گیرد و اگر عکس تو باشد به خاطر عدم دستگیری شما پاسخگو هستم. روی لباس افسری که دستگیر شد گفت.

وی افزود: من شخصاً عکس دوربین افسر دستگیر شده را ندیدم اما می خواهم بگویم در خصوص وجود دوربین بر روی لباس مامور دستگیر شده محصی امینی با مقامات پلیس اختلاف نظر وجود دارد. اما دیدن یا ندیدن وکیل نمی تواند این موضوع را نفی یا اثبات کند و باید به شهادت عمه مهسا امینی تکیه کرد.

صالح نقبخت و درباره جزییات دیگر پرونده مهسا امینی که تاکنون صحبتی از آن نشده است، گفت: ما نمی خواهیم بلافاصله و بدون معطلی به این موضوع بپردازیم و به همه جوانب پرونده توجه نکنیم. یک مورد این است که در بیمارستان میلاد به دنبال پرونده مهسا بالینی هستیم. ما از آنها می خواهیم تمام اسنادی را که می تواند اتهام شخصی را ثابت کند، بررسی کنند. از جمله مدارک مورد نیاز استماع شهادت تمامی شاهدانی است که در جریان دستگیری مهسا امینی در پارک طالقانی حضور داشتند و جزو بازداشت شدگان بودند. ثانیاً درخواست شنیدن شهادت شهود حاضر در بازداشتگاه گشت ارشاد را داریم و سوم اینکه فیلم هایی که روی دوربین افسر پلیس و دوربین ورودی زندان یا داخل آن بوده و همچنین نشان می دهد. دوربین داخل بازداشتگاه گشت ارشاد برای بررسی و بازجویی از تمامی مامورانی که به نوعی با وی برخورد کردند و این کار باید انجام شود. انتقال جسد از بازداشتگاه ارشاد به بیمارستان کساری.

وی افزود: در صورت ارائه این اسناد قطعا رضایتمندی به همراه خواهد داشت و ترسی که به وجود آمده فروکش می کند.

صالح نقبخت در پاسخ به این سوال که آیا موردی در این پرونده مشاهده کردید که با روند قانونی پرونده مغایرت داشته باشد؟ وی گفت: من و همکارم آقای رضایی هنوز کل پرونده را مطالعه نکرده‌ایم و بدون مطالعه پرونده نمی‌خواهیم در مورد صحت و سقم این اسناد و اوراق اظهار نظر کنیم.

وکیل خانواده مهسا امینی در پاسخ به این سوال که تا چه حد به حل این پرونده امیدوار است؟ وی گفت: انتظار دارم این پرونده مانند سایر موارد گذشته نباشد. شناسایی یک یا چند افسر مقصر و مجازات آنها در صورت مجرم بودن اشکالی ندارد، خانواده مهسا ممکن است اعلام بخشش کنند. اما تنبیه افراد بازدارنده ای برای جلوگیری از تکرار آن خواهد بود. این را هم بگویم که یک افسر پلیس از اشتباه مصون نیست زیرا یک افسر پلیس این امکان را دارد که با افراد مختلفی که احتمال خطر بسیار زیاد دارند برخورد کند.

صالح نقبخت گفت: در تماس رئیس جمهور با خانواده مهسا امینی به دروغ به خانواده مهسا امینی اطلاع دادند که هیچ پیگیری از سوی رئیس جمهور صورت نگرفته است که قاطعانه تکذیب شد و تا به امروز هیچ نقل قولی از مهسا وجود ندارد. وکیل امینی و خانواده وی درباره تماس تلفنی رئیس جمهور صورت نگرفت.