وزیر ارتباطات: اینترنت پرسرعت را حق مردم می دانیم – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا;عیسی زریبور – وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات – در آستانه هفته دولت و اولین سالگرد دولت سیزدهم با حضور در یک برنامه تلویزیونی به تشریح عملکرد، آثار و دستاوردهای وزارت ارتباطات در گذشته پرداخت. سال و این وزارتخانه را برای سال آینده برنامه ریزی می کند.

زریبور با اشاره به مهم ترین برنامه وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات برای پوشش ۲۰ میلیونی فیبر نوری منازل و مشاغل گفت: ما در وزارت ارتباطات اینترنت پرسرعت را حق مردم می دانیم و تمام تلاش خود را می کنیم. ارائه یک شبکه با سرعت بالا، با کیفیت بالا و ایمن برای استفاده برای همه مردم است.

وی با ذکر اینکه شبکه ارتباطی دولتی چهار لایه دسترسی دارد، لایه درون شهری یا فرمانداری که به آن لایه تجمیع، لایه بین استانی و در نهایت گیت های اینترنت ملی می گویند، گفت: در این ها هستیم. چهار لایه، چه برای ارتباطات ثابت و چه سیار، ما برنامه های متعددی را برای توسعه قابلیت های حالت در این لایه ها برای ایجاد یک شبکه پرسرعت و با کیفیت برنامه ریزی کرده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات افزود: برخی از این لایه ها بیش از ۱۰ سال است که تمدید نشده اند به ویژه در لایه های درون شهری و فرمانداری ها یا لایه تجمیع که در اختیار شرکت مخابرات ایران است. بنابراین ما وظیفه بزرگی برای جبران این تاخیر در پیش داریم.

وی با بیان اینکه در لایه دسترسی و ارتباطات ثابت، پروژه بزرگ فیبر نوری برای منازل و مشاغل در دستور کار قرار گرفته است، ادامه داد: این پروژه یک پروژه راهبردی برای کشور است و حداقل تا سه دهه آینده کشور را ایمن می کند. .

زریبور تصریح کرد: تحقق این پروژه نیازمند بسته اجرایی، عملیاتی و حمایتی بود که خوشبختانه در دولت تجمیع و آماده شد و منابع مالی لازم در اختیار آن قرار گرفت و چیزی که در ابتدا و از نظر کارشناسان غیرممکن به نظر می رسید. ، اکنون یک وظیفه است. ممکن شده است.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با تایید اینکه هدف ما ایجاد ۲۰ میلیون جلد تا پایان دولت سیزدهم است، تصریح کرد: هم اکنون در ده استان کار آغاز شده و تاکنون حدود دو میلیون جلد ایجاد شده و مردم می توانند به صورت آنلاین پیشرفت را بررسی کنند. پروژه در سایت iranfttx.ir برای مشاهده

وی همچنین با بیان اینکه تا پایان امسال پنج میلیون جلد جدید، سال آینده هفت میلیون جلد جدید و در سال ۱۴۰۳ هشت میلیون جلد جدید ایجاد خواهیم کرد، مجموع را به ۲۰ میلیون جلد خواهیم رساند. البته این کار یک وظیفه ملی است و همه نهادها و سازمان ها باید تلاش کنند و به این پروژه به عنوان یک وظیفه ملی نگاه کنند.

زریبور ادامه داد: همچنین برنامه ای برای نوسازی شبکه مخابراتی در سطح شهر و فرمانداری داریم تا شرکت مخابرات بتواند این لایه شبکه مخابراتی را به روز کند. همچنین در لایه زیرساختی طرح افزایش ۷۰ درصدی ظرفیت شبکه اصلی مخابرات کشور در حال اجراست که امیدواریم در قرارداد سحر این پروژه افتتاح شود. در زمینه تامین اینترنت بین المللی، تنوع منابع و روش های تامین اینترنت را در دستور کار قرار داده ایم.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به برنامه های این وزارتخانه برای حمایت از شرکت های دانش بنیان گفت: تلاش و برنامه وزارت ارتباطات این است که تمام کارهایی که در حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات انجام می شود این است. با استفاده از توانمندی های بخش خصوصی به ویژه شرکت ها بر اساس دانش انجام شود.

وی با تاکید بر اینکه به امکان نمایش محصولات ایرانی در بازارهای بین المللی اعتقاد داریم، گفت: به زودی اولین محموله محصولات ایرانی مبتنی بر دانش در «صنعت شبکه» صادر می شود.

زریبور همچنین با اشاره به توانایی شرکت‌های ایرانی در تامین و نصب فیبر نوری در دریا گفت: با افتخار اعلام می‌کنم که با کمک بخش خصوصی برای شرکت‌های دانش‌بنیان، توانایی ریختن و تعمیر فیبرهای دریایی را داریم. و در هفته های آینده برنامه ای در دریای عمان یا خلیج عربی داریم که برای اولین بار با استفاده از دانش و تجربه ایرانیان فیبرهای نوری زیر دریا را تعمیر خواهیم کرد.

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات با اشاره به سهم اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور گفت: بحث اقتصاد دیجیتال موضوع بسیار مهمی است که در دولت سیزدهم مورد توجه ویژه قرار گرفته است. در این زمینه، هیئت مدیره دولت سال گذشته اختیارات خود را به کارگروهی ۱۰ نفره برای غلبه بر موانع پیش روی توسعه اقتصاد دیجیتال تفویض کرد.

وی با بیان اینکه هدف ما رسیدن به ۱۰ درصد اقتصاد دیجیتال در اقتصاد کشور است، تصریح کرد: اقتصاد دیجیتال دارای سه لایه است. هسته اصلی اقتصاد دیجیتال حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات است. دومین سطح، اقتصاد پلت فرم و توسعه کسب و کار مبتنی بر پلت فرم است. لایه سوم کاربرد حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات در سایر بخش ها است و امیدواریم در این سه لایه طعم شیرین فناوری را برای مردم بچشیم.

زریبور با اشاره به اقدامات وزارت ارتباطات در راستای برقراری ارتباط پایدار و باکیفیت برای زائران اربعین گفت: تلاش خواهیم کرد تا اینترنت مورد نیاز زائران را در مسیر تردد زائران به ویژه در داخل کشور فراهم کنیم. در مرز با استفاده از سایت های موبایل و بلندگو. در مرز پرتردد مهران نیز قرار است بالون سازمان فضایی به منظور تامین اینترنت مستقر شود. همچنین با طرف عراقی در مورد کاهش هزینه های رومینگ صحبت می کنیم و البته به عزیزان توصیه می کنیم برای کاهش هزینه های رومینگ به فکر استفاده از سیم کارت های عراقی باشند.

تصاویر کالیبره شده ماهواره ای هفته آینده منتشر خواهد شد

وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات درباره آخرین اخبار ماهواره خیام گفت: علاوه بر توجه به ظرفیت های بومی بومی سازی صنعت فضایی، تعاملات بین المللی را برای رفع نیازهای روزمره کشور و خیام در دستور کار قرار داده ایم. ماهواره حاصل این همکاری مشترک با موفقیت هایی بود که حاصل شد.

وی افزود: انتظار داشتیم بهره برداری از این ماهواره چند ماه طول بکشد، اما با توجه به طراحی های خوبی که انجام شد و تلاش همکاران ما در مرکز مهدیشت، این روند کوتاه شد و تصاویر اولیه ماهواره دریافت شد. و امیدواریم تصاویر کالیبره شده در هفته آینده در دسترس و منتشر شود و بهره برداری عملیاتی از این ماهواره بخش صنعتی طی یک ماه آینده آغاز و اطلاعات آن در اختیار بخش دولتی و خصوصی قرار گیرد.

زریبور با اشاره به برنامه های وزارت ارتباطات برای توسعه صنعت فضایی گفت: چشم انتظار توسعه فناوری های بومی در سطوح مختلف هستیم. از برنامه ساخت ماهواره و راه اندازی آن تا راه اندازی ایستگاه های دریافت داده های ماهواره ای به صورت جدی و شبانه در نقاط مختلف کشور پیگیری می کنیم.

وی افزود: یکی از مصوبات شورای عالی فضا نصب کلاس اسد است. یعنی ما می توانیم ماهواره های متوسط ​​و کوچک را در مدارهای حدود ۵۰۰ کیلومتری قرار دهیم. خدا را شکر کار باگوت در حال پیشرفت است و با پرتاب ماهواره نور ۲ شاهد پیشرفت در رسیدن به این هدف بوده ایم.

وزیر ارتباطات ادامه داد: بنابراین در حال حاضر توانایی قرار دادن ماهواره های تا وزن ۵۰ کیلوگرم در مدار ۵۰۰ کیلومتری را داریم و امیدواریم تا پایان امسال بتوانیم ماهواره های تا وزن ۱۰۰ کیلوگرم را با موفقیت پرتاب کنیم. هدف ما رسیدن به توانایی ساخت و پرتاب ماهواره هایی مانند چادرهای ۵۰۰ کیلوگرمی تا پایان دولت سیزدهم است.

وی با تاکید بر اینکه همه در کشور بسیج می شوند تا به سرعت تاخیرهایی را که در گذشته دیده ایم جبران کنیم و بتوانیم با چرخه کامل صنعت فضایی جایگاه خود را در بین ۱۰ کشور برتر حفظ کنیم و این وضعیت را بهبود بخشیم. . : ما پنج یا ۶ ماهواره و ماهواره آماده آزمایش و پرتاب داریم که شامل ماهواره های حسگر و مخابراتی و جرم انتقال مداری سامان می شود که از جرم انتقال مداری برای انتقال ماهواره به مدارهای مختلف استفاده می شود که این یک دانش راهبردی است که به آن دست یافته ایم. در موسسه تحقیقات فضایی.”