وزارت کار حق مسکن ۶۵۰ هزار تومانی را اعلام کرد – پایگاه خبری مدآرا


پس از تصویب افزایش دستمزد ۱۴۰۱ در شورای عالی کار، میزان حق مسکن کارگران به ۶۵۰ هزار تومان رسید. این عدد در سال گذشته ۴۵۰ هزار تومان تعیین شده بود که ۴۲ درصد رشد داشت.

شورای عالی کار ۲۸ اسفند سال گذشته حق مسکن کارگران را ۶۵۰ هزار تومان تصویب کرد اما این مصوبه برای اجرا نیاز به تصویب هیات وزیران دارد که از سوی وزیر کار به هیات وزیران ارسال شد. . در حالی که جامعه کارگری منتظر تصویب افزایش مبلغ حق مسکن بود، هیات وزیران مصوبه شورای عالی کار را تغییر داد و این مبلغ را ۵۵۰ هزار تومان تعیین کرد.

پس از مدتی، نهم تیرماه در نامه ای رسمی خطاب به دولت، رئیس شورای اسلامی خواستار اصلاحیه ای برای تصویب کمک هزینه مسکن کارگران شد. در این نامه به دولت مهلت یک هفته ای داده شد و عنوان شد که پس از انقضای مهلت مقرر در قانون، قسمت اعتراضی مصوبه لغو می شود، اما از این مهلت گذشت. تا آن زمان با نظارت محمدهادی زاهدی وفا در وزارت کار، اخبار رسمی مبنی بر تصویب یا اصلاح این مصوبه به شورای عالی کار یا تشکل های کارگری اعلام نشده بود، جز اینکه به گفته برخی از مسئولان کارگری، پس از شورای دولت مبلغ کمک هزینه مسکن را به ۵۵۰ تومان کاهش داد. با ارائه و تصویب و مجلس مخالفت، وزارت کار این مصوبه را برای تصویب نهایی به شورای دولت ارسال کرد.

از دیدگاه کارشناسان و فعالان کارگری، مبلغ کمک هزینه مسکن به دلیل بالا بودن هزینه اجاره بها زیاد نیست و با توجه به اینکه کمک هزینه ۶۵۰ هزار تومانی مسکن در نتیجه توافق سه جانبه نمایندگان مجلس بوده است. کارگر، کارفرما و دولت در شورای عالی کار، تصمیم باید مورد احترام و تصویب قرار گیرد، اما در صورت اصرار دولت بر اصلاح آن، این تصمیم باید به شورای عالی کار برگردانده شود تا مشمول تشریفات قانونی آن شود.

تاخیر در تصویب افزایش کمک هزینه مسکن کارگران در حالی رخ داد که عبدالمالکی وزیر اسبق تعاون، کار و رفاه اجتماعی از دریافت قول مثبت از دولت خبر داد. اکنون پس از گذشت ۷ ماه، تصویب حق مسکن کارگران ۶۵۰ هزار تومانی قطعی شده و علیرغم اینکه مصوبات دولتی معمولا از سوی معاون اول رئیس جمهور ابلاغ می شود، خبر تایید آنها از سوی سرلشکر منتشر شده است. اداره روابط کار و جبران خسارت. از سوی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی صادر شد.

به گزارش ایسنا، متن اطلاعیه اداره کل روابط کار و جبران خسارت به شرح زیر است:

با عنایت به تصویب کمیسیون اصل ۱۳۸ قانون اساسی در تاریخ ۲۰/۷/۱۳۰۱ هجری شمسی، کمک هزینه مسکن کارگران مشمول قانون کار ماهانه مبلغ ۶۵۰۰۰۰۰ ریال (شش میلیون و پانصد هزار ریال عمانی) تعیین شد. ریال) از ابتدای فروردین ۱۴۰۱. بر این اساس مصوبه حق مسکن کارگران توسط مدیرکل روابط و جبران خسارت وزارت کار به ادارات کل تعاون، کار و رفاه اجتماعی استانداری ها ابلاغ شد. .

بر اساس ابلاغیه بخشنامه مذکور مورخ ۹ مهر ماه ۱۴۰۱ و بسته شدن حساب های حقوق و دستمزد، کمک هزینه مسکن کارگران از آبان ماه ۶۵۰ هزار تومان در فهرست حقوق کارگران قرار می گیرد و معوقات آن از ابتدا محاسبه و به کارگران پرداخت می شود. از آوریل تا اکتبر این ماه.

منبع: ایسنا