واکنش وزیر ارتباطات به چالش موتور فضایی ساراما


یکشنبه ۱۶ اوت ۱۴۰۱-۱۷:۵۷

پاورقی جلسه هیئت دولت

تهران (پانا) – وزیر ارتباطات با اشاره به برگزاری «چالش فن موتورهای فضایی سرمزا» گفت: برگزاری این چالش برای علاقه مندان، ضمن شناسایی توانمندی ها و نیازهای صنعت فضایی برای شرکت های دانش بنیان، این امکان را فراهم می کند. تا این فناوری پیشرفته را با برنامه ریزی مناسب برای استفاده از آن تحقق بخشند.

عیسی زریبور وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات روز یکشنبه در اینستاگرام نوشت: یکی از الزامات تزریق ماهواره به مدارهای بالای زمین به ویژه مدارهای زمین است که به معنای فاصله ۳۶ هزار کیلومتری از سطح زمین است. زمین، برای به دست آوردن دانش و فناوری مورد نیاز برای ساخت یک حامل ماهواره با “پیش رانش فوق سرد” است که به عنوان “موتورهای سرد” یا “کرینک” شناخته می شود. این موتورها بازده بسیار بالایی دارند و می توانند ماهواره های بسیار سنگین چند تنی را در مدار زمین قرار دهند.

وزیر ارتباطات افزود: با تلاش بنیاد فضایی، معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری، صندوق نوآوری و شکوفایی و سایر نهادهای مرتبط، مشارکت فعال شرکت های دانش بنیان و نخبگان دولتی وان سرمزه فضایی. چالش موتورها در هفته جاری برگزار شد که با به نمایش گذاشتن نیازهای صنعت فضایی به شرکت های دانش بنیان، توانمندی های بالقوه کشور در این زمینه شناسایی شده است تا بتوان با برنامه ریزی مناسب در آینده از آنها برای دستیابی به این فناوری پیشرفته استفاده کرد.