هورمونی که نقش اساسی در همکاری افراد دارد


جمعه ۱۷ ژوئیه ۱۴۰۱ – ۰۷:۰۰

hamcari

تهران (پانا) – جامعه بشری بر اساس همکاری در سطح وسیع عمل می کند. با این حال، تفاوت های فردی در همکاری و انگیزه های لیبرال برای همکاری با دیگران، همکاری در مقیاس بزرگ را شکننده می کند و می تواند منجر به کاهش رفاه اجتماعی شود.

به گزارش شفا آنلاین، شواهد جدیدی ارائه شده است که نشان می دهد اکسی توسین یا «هورمون عشق» نقش کلیدی در صمیمیت و ارتباطات دارد و ممکن است توضیح دهد که چگونه همکاری بین انسان ها به وجود می آید.
محققان می گویند که جامعه بشری در مقیاس وسیعی از همکاری عمل می کند. با این حال، تفاوت های فردی در همکاری و انگیزه های لیبرال برای همکاری با دیگران، همکاری در مقیاس بزرگ را شکننده می کند و می تواند منجر به کاهش رفاه اجتماعی شود.

بنابراین، چگونگی توسعه همکاری فردی از طریق شبکه‌های اجتماعی انسانی از دیدگاه‌های اکولوژیکی، تکاملی و اجتماعی گیج‌کننده است. در این مقاله، اکسی توسین و تنبیه شدید به عنوان مکانیسم‌های رفتاری بیولوژیکی که گسترش همکاری در شبکه‌های اجتماعی را تسهیل می‌کنند، شناسایی می‌شوند.

در سه آزمایش آزمایشگاهی، کارشناسان به شرکت‌کنندگانی که بیشتر درگیر شبکه‌های اجتماعی جعلی بودند، اکسی توسین داخل بینی یا دارونمای نمکی دادند. شرکت کنندگان در مطالعه یک سری بازی با غریبه ها انجام دادند.

نتایج نشان داد زمانی که اعضای اصلی اکسی توسین دریافت کردند، همکاری از طریق شبکه اجتماعی افزایش یافت.

محققان خاطرنشان کردند که دادن اکسی توسین به افراد کلیدی اعتماد را افزایش می دهد و قوانین همکاری را اجرا می کند.

آنها افزودند: استفاده از قوانین تقویت شده توسط اکسی توسین، اما نه با افزایش اعتماد، گسترش همکاری در سراسر شبکه اجتماعی را توضیح می دهد.

نتایج این مطالعه در مجله JNeurosci منتشر شده است.