هر کودک تحت مراقبت ۱۴ متقاضی دارد / بیش از ۹۴ درصد خانواده ها برای فرزند زیر ۵ سال درخواست می دهند – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن وب سایت خیریه مدرا; کودکی در میان زباله های داخل سطل زباله در یکی از محله های شهری پیدا شد و با وجود اینکه کودک در وضعیت بسیار بدی به سر می برد، جای تعجب است که او هنوز زنده است و به بیمارستان منتقل می شود، مدت زیادی از این کودک نمی گذرد. پیدا شد که پرواز کرده است. درخواست ها برای پذیرش به لوکس تبدیل می شوند. ابتدای خردادماه سال جاری کودکی در سطل زباله در منطقه نازی آباد تهران پیدا شد و شهروندان با پیدا کردن این کودک که بند نافش قطع نشده بود با پلیس و اورژانس تماس گرفتند. مادری که کودک بی گناه را در سطل زباله تهران پیدا کرد و او را از مرگ حتمی نجات داد گفت: آنقدر گرسنه بود که تمام انگشتانش را خورد و خونریزی داشت.

انتشار فیلم وضعیت این کودک در شبکه های اجتماعی احساسات مردم را جریحه دار کرد و بسیاری از آنها خواستار پذیرش این کودک بودند.

سال گذشته ۶۱ کودک توسط والدین بیولوژیک خود در این شهر به ویژه در نزدیکی مهدکودک ها رها شدند. وقتی هر کودکی در خیابان و جاهای دیگر پیدا می‌شود، مردم انتظار دارند که آن کودک بلافاصله به فرزندخواندگی گرفته شود و هم فرزند و هم زن و شوهر از خانواده‌ای با فرزند برخوردار شوند، اما گاهی روند فرزندخواندگی آنقدر سخت و پیچیده است که گاهی وقت‌ها طول می‌کشد. سال‌ها، و خانواده‌ای پشت لیست انتظار برای فرزندخواندگی وجود دارد. بر اساس آخرین آمار اعلام شده از سوی سازمان بهزیستی کشور، بیش از ۱۷ هزار خانواده متقاضی فرزندخواندگی در نوبت بهزیستی قرار دارند. اما چرا هر کودکی که به مراقبت های اجتماعی تحویل داده می شود بلافاصله برای فرزندخواندگی پیشنهاد نمی شود؟

علی محمد قادری، رئیس سازمان بهزیستی کشور در این زمینه می گوید: هر کودکی را که تحت سرپرستی قرار می دهند نمی توان رها کرد و درصد کمی از این کودکان را به فرزندخواندگی می پذیرند. بنابراین فرزندخواندگی شامل مراحل مختلفی از جمله دریافت حکم قضایی، غربالگری و انجام آزمایشات سخت و پیچیده است.

رئیس سازمان بهزیستی کشور خاطرنشان کرد: بین کودکان و متقاضیان فرزندخواندگی نسبت ۱ به ۱۴ وجود دارد که به این معناست که هر کودک در مراکز نگهداری ۱۴ متقاضی فرزندخواندگی دارد. در حال حاضر در حال رایزنی با قوه قضائیه و سازمان بازرسی کل کشور هستیم و جلساتی را با وزیر دادگستری برای تسهیل در روند فرزندخواندگی برگزار کرده ایم.

وی با اشاره به شایعه ای مبنی بر توقف فرزندخواندگی به دلیل اصلاح روند، تاکید کرد: در این زمینه به دلیل جریان اصلاحات وقفه ای نداریم و زمان پذیرش به کمترین زمان ممکن رسیده است و در این زمینه، هزار روز اول طلایی کودک باید در نظر گرفته شود.

بابایی: اکثر خانواده ها خواهان داشتن نوزاد سالم هستند

سعید بابایی، مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی ایران نیز با اشاره به اینکه سالانه حدود ۲۰۰۰ کودک در قالب فرزندخواندگی تحت سرپرستی قرار می گیرند، افزود: اکثر خانواده هایی که درخواست فرزندخواندگی کرده اند، تمایل به پذیرش فرزندان سالم دارند. . همچنین بیش از ۸۰ درصد خانواده ها برای فرزند زیر ۲ سال و بیش از ۹۴ درصد خانواده هایی که برای فرزند زیر ۵ سال اقدام می کنند، اقدام می کنند.

مدیرکل امور کودکان و نوجوانان سازمان بهزیستی کشور ادامه داد: مشکل ما در بحث فرزندخواندگی کودکان بالای ۵ سال است که سرپرست ندارند، از حضانت محروم شده اند یا کودکانی که بیماری خاصی دارند.