نکات صرفه جویی در پول


فقط انداز

تهران (پانا) – سال ها پیش وقتی بچه بودم و هنوز چیزی از دخل و خرج نمی دانستم، مادربزرگم جمله ای را که هنوز به یاد دارم گفت: پول را از خودت بدزد. مادربزرگم سال ها ۵ بچه قد و نیم قد را بزرگ کرد و از سختی روزگار آگاه بود و به اصطلاح سرد و گرم را می چشید.

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، مجازات او مصداق صرفه جویی بود. می گفت هر وقت پول می گرفتی ازت می دزدید. بخشی از پول را برای روز در جایی بگذارید و بقیه را خرج کنید. شاید بگویید این روزها و با این قیمت ها دیگر وقت صرفه جویی نیست. اما همچنان می توانید با رعایت برخی نکات و حتی با حقوق کم، مسیری را برای پس انداز باز کنید. ممکن است نکات صرفه جویی زیادی وجود داشته باشد، اما در مقاله زیر به بررسی برخی از مهم ترین آنها می پردازیم:

۱- درآمد و هزینه های خود را بنویسید

بهترین راه برای پس انداز پول این است که بدانید چقدر خرج می کنید. نوشتن هزینه های خود نیمی از راه پس انداز است. اغلب ما خودمان نمی دانیم چگونه پول خود را خرج کنیم یا اهمیت کمی پول را که می تواند به پس انداز خوبی تبدیل شود، درک نمی کنیم.

برای این کار دفتری داشته باشید یا از اپلیکیشن های مخصوص موبایل استفاده کنید. هر هزینه‌ای را که در آنجا انجام می‌دهید ثبت کنید و هر از چند گاهی آن را بررسی کنید تا از شر هزینه‌های غیرضروری از سبد درآمد و هزینه‌های خانواده‌تان خلاص شوید.

۲- پیگیر باشید

یکی از مهمترین چیزهای پس انداز این است که به راه خود ادامه دهید. شاید داشتن اندک پس انداز در ماه های اول چندان مهم نباشد، اما صرف هر بار اضافه کردن مبلغی به عدد پس انداز قبلی، در درازمدت باعث صرفه جویی قابل توجهی می شود.

۳- تغییر عادات

بسیاری از ما به محض اینکه گرسنه می شویم، وارد اولین سوپرمارکت می شویم و با یک کیسه پلاستیکی پر از مواد غذایی چشم نواز، آنجا را ترک می کنیم. برای پس انداز، باید عادات اقتصادی خود را تغییر دهید. انگلیسی ها ضرب المثلی با این عنوان دارند: «من آنقدر ثروتمند نیستم که برای سکس ارزان هزینه کنم». ممکن است خنده‌دار به نظر برسد، اما خرید مواد کمی گران‌تر اما بادوام‌تر می‌تواند در درازمدت پول خانواده‌تان را ذخیره کند.

به جای اینکه هر ماه چیزی ارزان بخرید، هر سه ماه یکبار آن را بخرید اما هزینه بیشتری برای آن بپردازید. با این کار محصولی با کیفیت دارید و عادت خرید ماهانه خود را کنترل می کنید.

۴- در مورد مینیمالیسم بخوانید

شاید نام آن کمی ناشناخته باشد، اما به بیان ساده، «زندگی ساده و محدود» است. مینیمالیسم یعنی زندگی با مینیمالیسم. این به شما کمک می کند از خریدهای اضافی اجتناب کنید و با چیزهای کمتر زندگی بهتری داشته باشید. با مطالعه در مورد مینیمالیسم، یاد خواهید گرفت که کمتر خرید کنید اما کیفیت زندگی و آرامش بیشتری خواهید داشت.

۵- بودجه تعیین کنید

سعی کنید برای همه چیز بودجه داشته باشید. برای تفریح ​​و خرج مواد اولیه و خریدهای احتمالی. برای این، شاید بهتر باشد ابتدا اولویت های خود را تعیین کنید. به عنوان مثال، برای شما مهمتر است که بودجه سرگرمی خود را صرف خرید کتاب کنید یا رفتن به سینما؟ این ماه ممکن است مخارج مدرسه و تخصیص بودجه مدرسه فرزند شما باشد. تعیین بودجه برای هر بخش به مدیریت هزینه های اضافی و صرفه جویی بهتر کمک می کند.