نکاتی برای خرید ضد آفتاب


تاثیر بانک روزنه کرم بر خطر ابتلا به سرطان پوست

تهران (پانا) – اگر پوستی زیبا، صاف و بدون لک می خواهید، هرگز نمی توانید محصولی به نام ضد آفتاب را از لیست خرید خود حذف کنید. کرم ضد آفتاب در هر نوع آب و هوایی، چه در زمستان و چه در تابستان و برای همه افراد در هر سنی ضروری است.

به گزارش ایرینا، همیشه از متخصصان پوست شنیده ام که باید از ضد آفتاب استفاده کرد. شاید فکر کنید استفاده از کرم ضد آفتاب فقط برای جلوگیری از آفتاب سوختگی است، اما باید بدانید که این تفکر نادرست است و ضد آفتاب فواید دیگری نیز دارد. مزایای استفاده از کرم ضد آفتاب:

از پوست در برابر اشعه های UVA و UVB محافظت کنید

پیشگیری از سرطان پوست

جلوگیری از چین و چروک و پیری زودرس

– از ایجاد لکه های تیره روی پوست جلوگیری می کند

پس از آشنایی با ضرورت استفاده از کرم ضد آفتاب، می توانید اهمیت استفاده از آن در حفظ سلامت پوست خود را بهتر درک کنید. توصیه می شود کودکان پس از ۶ ماهگی استفاده از ضد آفتاب را شروع کنند. با این توضیحات، ممکن است اکنون بیش از حد مشتاق باشید که راهنمای خرید کرم ضد آفتاب خود را در اختیار داشته باشید.

راهنمای خرید کرم ضد آفتاب

با افزایش دانش خود در مورد ضد آفتاب و در نظر گرفتن چند نکته کاربردی می توانید محصولی با کیفیت برای خود تهیه کنید. در انتخاب کرم ضد آفتاب باید به طیف وسیع برچسب، SPF (فاکتور حفاظتی)، مقاومت آن در برابر آب و غیره توجه کنید و در اینجا هر کدام را به صورت جداگانه برای شما توضیح می دهیم.

برچسب گسترده

یکی از مهم ترین نکات در انتخاب ضد آفتاب مناسب، توجه به «برچسب گسترده» روی بسته بندی محصول است. این برچسب به این معنی است که کرم ضد آفتاب مورد نظر این قابلیت را دارد که هر دو نوع اشعه ماوراء بنفش خورشید (UVA و UVB) را که مضر هستند و از پوست محافظت کامل می کنند را فیلتر کند. این دو نوع اشعه ماوراء بنفش عامل ایجاد چین و چروک های زودرس و سرطان پوست هستند و به همین دلیل نام آن مضر است. یک کرم ضد آفتاب خوب به طور کلی همچنین از پوست در برابر اشعه مادون قرمز (IR) محافظت می کند.

فاکتور محافظت در برابر آفتاب (SPF)

مقدار SPF میزان محافظت ارائه شده توسط اشعه UVB را نشان می دهد. در بازار اعداد مختلفی را روی ضد آفتاب ها در مقابل SPF مشاهده می کنید. مانند ۱۰، ۱۵، ۳۰، ۵۰، ۸۰ و ۱۰۰. ممکن است در نگاه اول گیج کننده باشد زیرا نمی دانید کدام را انتخاب کنید. انتخاب SPF تا حد زیادی به رنگ پوست و آب و هوای منطقه ای که در آن زندگی می کنید مربوط می شود، اما به طور کلی می توان گفت که استفاده از SPF کمتر از ۳۰ به هیچ عنوان توصیه نمی شود. بهتر است از ضدآفتاب هایی که SPF بسیار بالایی دارند خودداری کنید، زیرا ترکیبات شیمیایی آنها افزایش می یابد.

رنگ پوست و ضد آفتاب SPF

نوع رنگ پوست نیز عامل مهمی در انتخاب ضد آفتاب است. جدول زیر نیز می تواند راهنمای کلی برای انتخاب کرم ضد آفتاب با SPF با توجه به رنگ پوست شما باشد. اگرچه مدت زمان قرار گرفتن در معرض آفتاب نیز در این جدول ذکر شده است، اما با توجه به دستورالعمل روی بسته بندی تمامی ضدآفتاب ها، بهتر است هر دو ساعت یکبار ضد آفتاب را تمدید کنید.

به گفته چندین متخصص پوست، SPF30 بهتر از سایر SPF ها (مخصوصا برای مردم ایران) است. کرم ضد آفتاب با SPF 30 می تواند ۹۷ درصد از اشعه UV خورشید را فیلتر کند. SPF 100 همچنین می تواند ۹۹ درصد از اشعه های UV را فیلتر کند.

بنابراین می بینید که هیچ کرم ضد آفتابی ۱۰۰ درصد از پوست محافظت نمی کند و همچنین تفاوت زیادی بین SPF30 و SPF100 از نظر قدرت محافظت وجود ندارد.

مقاوم در برابر عرق و آب

در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب نیز باید به شما یادآوری کنیم که کرم های ضدآفتاب باکیفیت معمولا دارای برچسب «مقاوم در برابر آب» بر روی بسته بندی خود هستند. مقاومت در برابر آب به معنای مقاومت در برابر آب نیست. اصلا ضدآفتاب نداره این نوع ضدآفتاب ها فقط مقاومت بیشتری دارند و با تعریق و شستشو بلافاصله پاک نمی شوند.

SPF میزان محافظت از ضد آفتاب UVB را نشان می دهد، در حالی که PA میزان محافظت از ضد آفتاب UVB را نشان می دهد. معمولاً PA را با علامت مثبت در کنار آن می بینید مانند PA +، PA++ یا PA +++. هر چه تعداد موارد مثبت در برابر PA بیشتر باشد، ضد آفتاب محافظت بیشتری برای پوست ایجاد می کند. ضد آفتاب با ۳ تگ + کیفیت خوبی دارد. UVA اشعه ای است که می تواند باعث ایجاد چین و چروک و سرطان پوست شود.

ترکیبات ضد آفتاب

ضد آفتابی را انتخاب کنید که حاوی اکسی بنزون ​​و رتینیل پالمیتات نباشد. وجود این ترکیبات در ضد آفتاب می تواند باعث واکنش های آلرژیک و اختلالات هورمونی شود. ضد آفتابی بخرید که حاوی اکسید روی یا دی اکسید تیتانیوم باشد.

نوع پوست

در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب باید به این نکته نیز توجه داشته باشید که در هنگام خرید باید به نوع پوست شما نیز توجه شود. در داروخانه ها می توانید برای هر نوع پوستی از جمله پوست های چرب، خشک، معمولی، مختلط و حساس، ضد آفتاب را انتخاب کنید.

ضد آفتاب های تخصصی

معمولا برندهای معروف در محصولات خود ضد آفتاب های تخصصی نیز تولید می کنند. ضد آفتاب تخصصی یک محصول چند منظوره است که می تواند از پوست شما در برابر اشعه های مضر خورشید محافظت کند و همچنین می تواند ضد چروک، ضد جوش یا ضد لک باشد. برخی افراد ترجیح می دهند برای حل مشکل آکنه خود از یک محصول جداگانه استفاده کنند، اما برعکس، برخی دوست دارند از محصولات چند منظوره کمک بگیرند. پیشنهاد ما به شما این است که مثلا اگر جوش زیاد دارید، حتما از محصولات دیگری غیر از ضدآفتاب که جنبه درمانی دارد استفاده کنید، اما اگر فقط جوش دارید و گهگاه مشکلات آکنه دارید، می توانید از ضد جوش استفاده کنید. ضد آفتاب . . ..

آخرین کلمه

در راهنمای خرید کرم ضد آفتاب ما سعی کرده ایم تمام توصیه های یک ضد آفتاب خوب و باکیفیت را به شما ارائه دهیم تا از این پس بتوانید با اطلاعات بیشتر ضدآفتاب خریداری کنید و انتخاب هوشمندانه تری داشته باشید. امیدواریم این مطالب برای شما مفید بوده باشد.