نوری قزلجا: نتیجه حذف ارز ترجیحی تورم بیش از ۴۰ درصدی و رشد قیمتی بیش از ۲۰۰ درصدی در برخی اقلام بود – پایگاه خبری مدرس


گزارش کردن پایگاه خبری مدرا چند روز دیگر سالگرد روزی است که مراسم تحلیف رسمی ریاست جمهوری آقای ابراهیم رئیسی توسط رهبری تنفذ و در شورای اسلامی برگزار شد تا ایشان به عنوان رئیس سیزدهم انتخاب شوند. دولت در ایالت وی که با مشارکت کمتر از ۵۰ درصد انتخاب شد، فعالیت خود را برای تحقق وعده های بلندپروازانه خود آغاز کرد. با کندی اما همانطور که بسیاری از مردم حتی قبل از انتخابات انتظار داشتند، دولت نه تنها نتوانست برخی مشکلات را حل کند، بلکه با نوع حضور خود در در مذاکرات هسته ای، شرایط باعث شد مشکلات به وضوح بیشتر نمایان شود.

غلامرضا نوری قزلجه نماینده مردم بوستان آباد در شورای اسلامی با بیان اینکه آقای رئیسی و همراهان به وعده هایی که داده بودند عمل نکردند، علل بحران های کنونی و همچنین راه های رسیدن به آن را بررسی کردند. بیرون از آن. دوره سخت:

* به نظر شما مردم باید به قیمت های روزافزون عادت کنند؟

ایران کشوری با پتانسیل های فراوان است. کافی است مسئولان تلاش مضاعف و همه جوانب را در تصمیم گیری ها در نظر بگیرند تا بتوانیم از داشته های خود در جهت رفع مشکلات اقتصادی استفاده لازم را ببریم. این واقعیت که مردم بیشتر و بیشتر نگران معیشت خود هستند چیزی نیست که بتوانیم به راحتی از آن چشم پوشی کنیم.

*مشکل چیست؟ با این حال، جان مردم در خطر واقعی است.

ایران همواره تحت فشار شدید آمریکا و متحدانش است و آنها از هیچ تلاشی برای مقابله با ایران دریغ نمی کنند. همین که تحریم ها همچنان پابرجاست و کشورمان فرصت حضور در تجارت جهانی را به حداقل می رساند، همین بس که خزانه کشور به خودی خود تبدیل به یک بحران می شود. البته در این صورت هم می توانیم با مدیریت صحیح و البته حمایت مردم کمی شرایط را بهتر کنیم. واقعاً غیرقابل تحمل است که دریافت دارو برای مردم دشوار شده است و بیماران برای درمان خود با مشکل مواجه می شوند. به نظر من همه نهادها اعم از دولت، مجلس و… باید دست به دست هم بدهند و مردم را از این روزهای سخت بیرون بیاورند.

* ریشه بحران ها را جز تحریم در چه مواردی می بینیم؟

وقتی بحران جسورانه می شود به این معنی است که بسیاری از اقدامات و تصمیمات اجرایی اشتباه است. اینکه دولت تصمیم گرفت ارز ترجیحی را حذف کند، تحریم هستیم، برخی از وزرای دولت نتوانسته اند کارنامه قابل قبولی کسب کنند، اینکه دلال ها همچنان فضا را برای دلالان ایجاد می کنند و… همه این موارد مستقیم دارد. تأثیر بر ظهور بسیاری از مشکلات فعلی. با این تفسیر، اصلاح ساختار و حل مشکلات ذکر شده کار دشواری نخواهد بود. کافی است یک تلاش هماهنگ واقع بینانه انجام دهیم تا بتوانیم گره اقتصادی را باز کنیم. هنوز نمی دانیم در شرایطی که با تورم بالای ۴۰ درصد مواجه هستیم، سکه زدایی نه تنها می تواند مشکل را حل کند، بلکه باعث ایجاد موانع بیشتر و در نتیجه گران شدن کالاهای مصرفی می شود. این تصمیم باعث شد در برخی اقلام شاهد افزایش بیش از ۲۰۰ درصدی قیمت باشیم. هنوز دیر نشده و باید تصمیم عاجل برای مدیریت ارز در داخل اتخاذ شود.

* در ابتدای گفتگو به پنالتی ها اشاره شد. به نظر شما نمی توانیم رویه بهتری در مذاکرات داشته باشیم؟

همه می دانند که علت اصلی آخرین مشکلات ممنوعیت است. به همین دلیل است که وقتی تیم سیاست خارجی دولت با طرف‌های هسته‌ای دور یک میز می‌نشینند، باید به یاد داشته باشند که چیزی مهم‌تر از دغدغه‌های معیشتی مردم نیست. البته متاسفانه گروهی همچنان مخالف برجام هستند و هر نوع مذاکره را محکوم می کنند. حرف من به این گروه این است که اگر بدانید چه ضرری به کشور و مردم می‌زنید، حتما سنگ‌اندازی نمی‌کنید. به طور کلی باید در نظر داشت که منافع ملی با هیچ چیز قابل معامله نیست. یعنی حل مشکلات مالی مردم مهمتر از رقابت سیاسی و منافع جاری است و باید در اولویت باشد. امیدوارم حداقل در موضوع هسته ای همه گروه ها با هم متحد شوند تا انشالله این مشکل بزرگ برای همیشه حل شود.

* تشدید نارضایتی مردم مصادف با سیزدهمین سالگرد دولت بود. اساساً دولت چقدر به این ناهنجاری ها کمک می کند؟

نیازی به خرید نیست، با مراجعه حضوری و ثبت نام در قرعه کشی شرکت می کنید

آنچه مسلم است این است که آقای رئیسی و همکارانش به وعده های خود عمل نکرده اند. حتی به نظر من خودشان هم می دانند که عملکردشان در حدی نیست که بتوانند دفاع کنند. یعنی اگر کار مفیدی انجام می شد الان مردم اینقدر زجر نمی کشیدند. باز هم می گویم سخت بودن بیماری برای تهیه دارو چیزی نیست که قابل هضم باشد.

* دلیل تشدید بحث برکناری به همین دلیل است؟

استیضاح یک ابزار قانونی در دست نمایندگان برای اصلاح امور است. با این حال، پاسخگویی هزینه هایی دارد. به همین دلیل بهتر است رئیس جمهور با تصمیم خود تصمیم به بازگرداندن کابینه بگیرد تا از این پس شاهد یک اداره کارآمد باشیم.

* تقصیر دولت است یا شرایط؟

ما نمی توانیم صرفاً دولت یا وضعیت موجود را به خاطر ایجاد مشکلات مقصر بدانیم. کشور ما در دنیا حرف های زیادی برای گفتن دارد به همین دلیل استعمار تصمیم می گیرد با تهدید و محدودیت از رسیدن به اهدافمان جلوگیری کند. البته دولت نقاط ضعفی هم دارد که قابل کتمان نیست. به همین دلیل است که هم در حوزه دیپلماسی و هم در حوزه مدیریت داخلی اطمینان می‌دهم که باید تلاش بیشتری کنیم تا این دوران سخت را به سلامت پشت سر بگذاریم.

* اینکه مجلس و دولت ریشه در اصولگرایی دارند می تواند بر تعامل این دو نهاد مهم تاثیر بگذارد؟

اگر این بحث در امور تأثیر بگذارد، می تواند آسیب های زیادی وارد کند. اصولگرا و اصلاح طلب به هیچ وجه نباید در قضاوت ما در مورد نحوه اداره کشور نقش داشته باشد. شورای یازدهم مانند ده شورای قبلی تمام تلاش خود را برای قانونگذاری، نظارت دقیق و کارشناسی می کند تا بتواند به توسعه کمک کند. با این حال فکر می کنم دولت باید تغییرات لازم را مطرح کند تا هزینه کمتری برای بهبود وضعیت بدهیم.