نمایندگان موافقت کردند که درباره ایمدرو و ایدرو تحقیق کنند


غذای عمومی مجلس شورای اسلامی

تهران (پانا) – نمایندگان مردم مجلس به درخواست تحقیق و تفحص از شرکت های فولادی ایمیدرو و ایدرو رای مثبت دادند.

نمایندگان در جلسه علنی امروز (سه شنبه ۱۳ مرداد) شورای اسلامی در جریان بررسی گزارش کمیسیون صنایع مجلس مبنی بر رد درخواست تحقیق و تفحص از شرکت های ایمیدرو و ایدرو در حوزه فولاد با ۱۵۳ رأی موافق. ، ۵۲ رای مخالف، ۱۱ رای ممتنع از مجموع ۲۲۹ رای تایید شد نماینده حاضر در جلسه.

بر اساس این گزارش، مصطفی طاهری، رئیس کمیسیون صنایع و معادن مجلس نمایندگان در تشریح گزارش این مرجع تقلید گفت: این تحقیق و تفحص ۳ درخواست مشترک تحقیق و تفحص از نمایندگان است که در آن طرفین تحقیق را ارائه کردند. تبرها و کمیته تحقیق و تفحص نظر خود را در مورد فرم این گزارش ارائه شده اعلام کرد.

وی گزارش کمیته ویژه خود را به شرح زیر خواند:

بر این اساس به نامه های شماره ۶۰۷۱۹۵ مورخ ۲۹/۱۰/۱۳۹۹ و ۵۷۷۶۱۰ مورخ ۲۲/۱۴۰۰ و ۱۶۴۵۱۹۵ مورخ ۱۶/۹/۱۴۰۰ در خصوص درخواست های جناب آقای علی بابایی کارنامی نماینده محترم ساری و محترم میادور بازمی گردیم. ، به منظور بررسی و بررسی «عملکرد» سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع متالورژی ایران (ایمیدرو)، سازمان گسترش و نوسازی صنایع ایران (ایدرو)، صنایع فولاد و خودروسازی ایمیدرو و ایدرو، آقای محمدرضا. صباغیان، نماینده محرز، بقیق، ابرکوه، خاتم و بهاباد سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع متالورژی ایران (ایمیدرو) و کلیه شرکت های تابعه آن» و آقای احسان ارکانی نماینده محترم نیشابور در خصوص تحقیق و تفحص از فیروز و زبرخان یاد می کنند. و بررسی عملکرد توسعه و نوسازی معادن و صنایع متالورژی ایران (ایمیدرو):

علاوه بر شباهت عناوین تحقیق و پژوهش، تلفیق آنها با محورهای زیر گزارش شده است.

محورهای تحقیق و بررسی:

۱- رسیدگی به عملکرد ایمیدرو و شرکت خرید و تولید مواد معدنی

۲- مطالعه طرح های توسعه ایمیدرو و اینکه آیا توجیه فنی، اقتصادی و کارشناسی دارند یا خیر و تاثیر طرح های اجرا شده تاکنون بر بهره وری و سودآوری این شرکت ها.

۳- بررسی نحوه، دلایل و شرایط واگذاری کلیه صنایع و معادن مرتبط با ایمیدرو به بخش خصوصی و غیردولتی.

۴- بررسی میزان انطباق صلاحیت های مدیران، مدیران عامل و سایر مدیران ستادی و شرکت های ایمیدرو با استانداردها و شرایط عمومی و ویژه انتصابات و ارزیابی کارایی آنها در راستای اهداف سازمانی.

۵- بررسی بهره وری نیروی انسانی و نحوه جذب و استخدام در ستاد و کلیه شرکت های تابعه ایمیدرو

۶- تحقیق در مورد تاثیر و سهم ایمیدرو و زیرمجموعه های آن در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی و جهش تولید.

۷- توجه به مناطق محروم، ایجاد فرصت های شغلی، تعهد به حقوق جوامع محلی، حفظ محیط زیست، میراث فرهنگی، منابع تجدید ناپذیر و حقوق نسل های آینده از ارزش های اتخاذ شده توسط ایمیدرو. این ارزش ها تا چه حد رعایت می شوند؟

۸- علت شکاف قیمتی قیمت بازار با قیمت کارخانه در صنعت مس و آلومینیوم

۹- نحوه انتصاب به ویژه استفاده از مدیران بازنشسته محکومان اقتصادی.

۱۰- رسیدگی به عملکرد ایمیدرو در صدور پروانه معادن و ایجاد صنایع صدور مجوز معدن.

۱۱- بررسی عملکرد ایمیدرو در رابطه با اجرای اصل ۴۴ قانون اساسی.

۱۲- رسیدگی به عملکرد شرکت خرید و تولید مواد معدنی به منظور حفظ و صیانت از ناهنجاری های آشکار شرکت آهن و فولاد مرکزی.

۱۳- رسیدگی به عملکرد یک شرکت خرید و تولید مواد معدنی در زمینه واگذاری بخشی از فعالیت های خود به بخش خصوصی.

۱۴- بررسی عملکرد ایمیدرو و بویژه شرکت فرآوری و تولید مواد معدنی به منظور اجرای صحیح حقوق کاوشگران معادن طبق مواد ۸ و ۹ قانون.