نماینده مجلس: شرکت اینستاگرام پس از انحلال پیام داد شرایط شما چیست – پایگاه خبری مضارع


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; یکشنبه هفته گذشته پس از پایان دومین دوره مجلس نمایندگان، جلسه غیررسمی برخی از نمایندگان برگزار شد که در آن بحث احیای طرح حمایت از حقوق کاربران در فضای مجازی بود. این طرح پس از حاشیه سازی های فراوان سرانجام ماه ها پیش از دستور کار خارج شد اما به نظر می رسد دوباره به دستور کار مجلس بازگشته است. علی اصغر انابستانی، عضو سابق کمیسیون امنیت در این باره به رویداد۲۴ توضیح می دهد: کمیته ای که با توجه به طرح ساماندهی فضای مجازی تشکیل شده بود، بر اساس تحلیل و تفسیر رئیس مجلس، عملا کارش به پایان رسید. چون رئیس کمیسیون معتقد بود کمتر از سه ماه دیگر طبق آیین نامه با خروجی طرح موافقت می کنیم، در مدت سه ماه با خروجی موافقت نکردیم و وقتی این کار انجام شد، دوره سه ماهه گذشته بود به همین دلیل تصمیم کمیسیون را غیرموجه دانستند و از آن زمان مدت زیادی می گذرد و کمیسیون دیگر حضور خارجی ندارد.

مضرات رفتینگ از طریق فضای مجازی در جریان های اخیر در کشور تشریح شده است

وی به رویداد۲۴ گفت: اگر قرار است مجلس در خصوص طرح ساماندهی فضای مجازی کار جدیدی انجام دهد، باید این طرح به صحن مجلس ارائه شود و با اراده نمایندگان مانند دیگر طرح های در کلام. ، باید ماده به ماده بررسی شود یا به اصل ۸۵ تغییر یابد. بررسی آن در کمیته جدیدی که تشکیل می شود پیگیری می شود.

یکی از اعضای کمیته اجتماعی شورا می گوید: شورا خود را از موضوع ساماندهی فضای مجازی خالی نمی دانست و همواره به فکر آن بود. به هر حال دعواهای حقوقی پیش آمده در کمیته قبلی برای مدتی کار را تعطیل کرد، اما نمایندگان و هیئت مدیره همواره ساماندهی فضای مجازی را ضروری دانسته اند. ما نمی‌توانیم فضای مجازی را کاملاً بی‌قید و شرط رها کنیم، زیرا در هیچ کجای دنیا اینطور نیست و هیچ عقل سلیمی اجازه آن را نمی‌دهد. وقتی امروزه فضای مجازی به بخش عمده ای از زندگی واقعی مردم تبدیل شده است، ما با آن کاری نداریم. ما هیچ قاعده و ساختاری نداریم و در آن فضا هرکسی هر کاری می خواهد بکند. اگر آسیب جدی خرابکاری در فضای مجازی را در جریانات اخیر کشور دیدیم. بر همین اساس جلساتی برای این دغدغه تشکیل شد که از جمله آن جلسه یکشنبه هفته گذشته بود.

عابستانی می گوید: در جلسه هفته گذشته اعضای کمیته قبلی و برخی دیگر از نمایندگان حضور داشتند. اعضای کمیته سابق تنظیم فضای مجازی بیشترین دغدغه و نگرانی را در این زمینه دارند. در آن جلسه موضوعات زیادی از جمله ساماندهی فضای مجازی مطرح شد. اکنون برخی از بازیگران در حال کار بر روی این طرح هستند و پس از آن باید مانند سایر طرح ها روند قانونی خود را طی کند.

قالیباف قول داد تا خرداد ماه اختلاف بر سر طرح حفاظت سایبری را حل کند

وی در پاسخ به اینکه چرا طرح مذکور در آن روزها در سه ماه قانونی در کمیته ویژه تصویب نشد؟ وی بیان کرد: دلایل مختلفی وجود دارد از جمله اینکه ما گزارش های مرکز پژوهش های شورا را در کمیسیون گنجاندیم و این گزارش ها دیر به دست ما رسید و همکاران ما در کمیسیون ویژه می خواستند با اقناع کامل کار را ادامه دهند و نه در کمیسیون عجله . از طرفی افکار عمومی هم روی کار ما تاثیر گذاشت اما اقناع هرکسی که نظر داشت در به تعویق انداختن عمل بسیار موثر بود. البته این مسائل مربوط به مدیریت کمیسیون ویژه بود که من مدیریت کلی کمیسیون ویژه را خیلی خوب نمی دانستم.

عنابستانی در پاسخ به سوال دیگری که آیا کمیته ریاست جمهوری می تواند نسبت به تصمیم شما که دیر تهیه شده انعطاف داشته باشد تا کار کمیسیون تمام نشود؟ وی گفت: اساساً با نظر ایشان مخالفم زیرا دلیل تاخیر در تصویب کلیات تصمیم، خود رئیس مجلس بوده است. وقتی با هم دعوا کردیم، آقای قالیباف گفت من تا آخر خرداد دعوا را حل می کنم و موضوع را به جایی می بریم که این اتفاق نیفتاده است.

این چهره اصولگرای مجلس در پاسخ به اینکه با اعتراضاتی که در کشور صورت گرفته و ۶۰ روز می گذرد، آیا طرح نظام مند فضای مجازی می تواند منجر به حاشیه سازی شود و مردم را نسبت به آن حساس کند؟ وی گفت: سکوهایی که با طرح حفاظت مشکل دارند را فیلتر نکنید. اگرچه نمی‌خواستیم در کمیته ویژه فیلتر شویم، اما می‌خواستیم ساختاری ایجاد کنیم که کسی نتواند اینستاگرام را به هر دلیلی ببندد و از طرفی اینستاگرام به هر دلیلی نتواند کسی را حذف کند. ما می‌خواستیم اطمینان حاصل کنیم که پلتفرم‌های داخلی و خارجی نمی‌توانند به اطلاعات افراد دسترسی داشته باشند و شغل آنها را در معرض خطر قرار دهند. اینکه یک تریبون بسته نمی شود چون یک فوتبالیست مطلبی به نفع جمهوری اسلامی منتشر کرده است یا مثلا یک تریبون خارجی صفحه آقای قالیباف را بسته است. یعنی ما می خواستیم از حقوق کاربران دفاع کنیم تا پلتفرم ها نتوانند صفحات مورد علاقه خود را ببندند.

اینستاگرام به ایران پیام داد که شرایط شما چیست

او می گوید: وقتی اینستاگرام ۵۰ درصد پهنای باند کشور را مصرف می کند باید فریم ورک ما را بپذیرد و مطمئن باشید آن موقع با ما تطبیق پیدا می کند. الان که اینستاگرام در ایران منحل شده به ما پیام دادند که شرایط شما چیست؟ دوستان در وزارت ارتباطات و شورای عالی امنیت ملی در حال بررسی هستند. ما حتی می خواهیم از تریبون ها در مقابل کسانی که می خواهند خلاف قانون عمل کنند دفاع کنیم. مثلا یک قاضی در گوشه ای از کشور تلگرام را به یکباره فیلتر می کند و بعد همه می گویند ما کی بودیم و کی نبودیم. سپس آن قاضی به خاطر ماجرا مجرم و دستگیر می شود، اما تلگرام همچنان در حال انحلال است. این بدان معنی است که ما می توانیم همه طرف های ماجرا را با قانون پاسخگو بدانیم.

خاموش شدن پلتفرم های اینستاگرام و واتس اپ اختلالات را تا حد زیادی کاهش داده است

نماینده سبزوار می گوید: فردی که چند هزار فالوور دارد باید خط کار خود را بشناسد، ساختاری که می خواهد در آن حرف بزند و مسئولیت حرف هایش را بپذیرد. این یعنی سازماندهی فضای مجازی. شما باید سه منطقه را با هم کشف کنید. دفاع از کاربران در برابر پلتفرم‌ها، ساختاردهی و نظام‌بندی اقدامات کاربران در فضای مجازی و موضوع دیگر، حفاظت از پلتفرم‌ها در برابر دیگران. این اتفاق در کشور نیفتاد زیرا قانون وجود ندارد و هرکسی طبق سلیقه خود کار می کند. البته این روزها فیلترینگ برخی پلتفرم ها ضروری بود، زیرا گزارش ها نشان می دهد که تعطیلی این پلتفرم ها مانند اینستاگرام و واتس اپ تا حد زیادی از شورش ها کاسته است.

عنابستانی می گوید در نهایت امیدوارم قانونی در این زمینه تصویب شود تا شاهد تضاد سلیقه ای نباشیم. انشاالله در مجلس یازدهم این قانون مهم به مرحله تصویب نهایی برسد.