نماینده مجلس: سازمان هواشناسی در سیل اخیر بسیار ضعیف به نظر می رسید – پایگاه خبری مدیریت شده


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; جلال محمودزاده با اشاره به وقوع سیلاب در برخی مناطق کشور در هفته های اخیر و خسارات ناشی از آن گفت: خسارات ناشی از حوادث غیرمترقبه مانند سیل یکبار اتفاق نمی افتد و گذشته ای دارد. به این معنا که علت برخی از مشکلات و خسارات مربوط به سال های قبل از وقوع سیل، انجام برخی اقدامات یا کوتاهی هاست. مثلاً پروژه های آبخیزداری اجرا نشده و بیابان زایی رخ داده است. کمبود بارندگی، تغییر اقلیم و فرسایش منابع طبیعی نیز باعث سیل می شود. بنابراین نه تنها یک عامل برای وقوع سیل بلکه عوامل متعددی در این حوزه وجود دارد.

دفتر ملاقات و مقامات بسیار ضعیف به نظر می رسید

وی گفت: مشکل سیل اخیر این بود که در دو روز قبل از وقوع سیل، سازمان هواشناسی و مسئولان بسیار ضعیف به نظر می رسیدند و اطلاعات آنها بسیار ضعیف بود. بیشتر کسانی که در این سیل جان خود را از دست دادند یا مشکل داشتند، در حوضه آبریز دره ها بودند، یعنی در صف قیر بودند و کانال داشتند و برای حرکت در این مناطق حضور داشتند.

این عضو کمیسیون کشاورزی، آب، منابع طبیعی و محیط زیست مجلس نمایندگان افزود: این مناطق بارندگی نداشتند و مردمی که در آنجا بودند متوجه بارش شدید باران در سرچشمه و وقوع سیل نشدند. همین که دیدند سیل آمده است. این پرونده خسارات هنگفت و قربانیان و مفقودین زیادی را به بار آورده است.

محمودزاده با تاکید بر اینکه اگر مردم خطر سیل را احساس کنند قطعا تعداد قربانیان بسیار کمتر می شود، خاطرنشان کرد: علت تلفات سیل اخیر این است که مسئولانی مانند وزارت کشور، سازمان هواشناسی، سازمان هواشناسی، صدا و سیما و استانداران و فرمانداران و بخشداران در صورت اطلاع جدی از سیل.

فعالیت های سازمان هواشناسی در زمینه های «پیش بینی» و «اطلاع رسانی»

وی با بیان اینکه ناکامی سازمان هواشناسی در حوزه «پیش‌بینی» و «اطلاع‌رسانی» بوده که نشان می‌دهد پیش‌بینی‌های این سازمان دقیق نبوده و باید بررسی شود. در زمینه اطلاع رسانی، عملکرد هواشناسی ضعیف است، اگر به این نتیجه رسیدند که سیل مورد انتظار خطرناک است، حتماً باید شخصاً از طریق بلندگو یا سایر وسایل ارتباطی به ساکنان مناطق مربوطه اطلاع دهند. حضوری برای اینکه مردم در مسیر رودخانه ظاهر نشوند، باید متوجه این موضوع می شدند، اما به آن پایبند نبودند.

این نماینده مجلس گفت: بیشترین صدمات و خسارات ناشی از سیل اخیر در حریم رودخانه ها که ساخت و ساز انجام می شد و یا در مناطقی بود که گردشگران حضور داشتند و مردم تعجب کردند. ماجرای امام زاده داوود (علیه السلام) مایه تعجب بود و اگر از قبل اطلاع رسانی می شد، کسانی که برای حج به آن منطقه می رفتند، از مسیرهای امن خارج می شدند. در مجموع فکر می کنم در موضوع سیل کوتاهی ها و کوتاهی هایی صورت گرفت و باید عاملان آن شناسایی و با آنها برخورد شود.

کارگروه حوادث غیرمترقبه در استان ها و استان ها باید مستقل باشد

محمودزاده گفت: کارگروه حوادث غیرمترقبه که معمولا در استان ها تشکیل می شود امکانات لازم را ندارد. یعنی بدون داشتن تجهیزات و امکاناتی مانند بولدوزر، موتور گریدر و وسایل نقلیه مربوطه تصمیم می گیرند. تصمیمات این ستاد نیز توسط دستگاه های اجرایی انجام می شود که هزاران مشکل مشابه دارند. مثلا تصمیم گرفتند از دستگاه های اداره راهداری استفاده کنند در حالی که ۷۰ تا ۸۰ درصد این تجهیزات فرسوده است.

وی تاکید کرد: کارگروه حوادث غیرمترقبه که در استانداری ها و فرمانداری ها تشکیل می شود باید مستقل و منحصراً دارای دستگاه ها و تجهیزات لازم باشد تا خدای ناکرده در صورت وقوع سیل یا زلزله سریعاً اقدام کنند نه در آنجا. . نیاز دیگر. برای کمک گرفتن از دستگاه های دیگر و از دست دادن زمان برای ارائه کمک.