نماینده مجلس: رئیس جمهور سوئیس حامل پیام آمریکا برای دیدار دوجانبه با ایران بود – پایگاه خبری مضارع


گزارش کردن پایگاه خبری مدآرا; وحید جلیل زاده رئیس کمیسیون امنیت ملی که هیئت ایرانی را در سفر رئیس جمهور به نیویورک همراهی می کرد، امشب در برنامه خط اول شبکه یک با اشاره به دیدارهای رئیس جمهور کشورمان در نیویورک با روسای جمهور گفت. از کشورهای مختلف: مکرون، رئیس جمهور فرانسه در این نشست، علاقه زیادی به مذاکرات هسته ای با رئیس جمهور داشت و پیام هایی نیز به همراه داشت مبنی بر اینکه اگر ایران روش هایی را اتخاذ کند، می توانیم طرف آمریکایی را برای احیای برجام راضی کنیم.

وی تاکید کرد: رئیس جمهور در دیدار با ماکرون تاکید کرد که کافی است یک بار از برجام آسیب ببینیم و نمی خواهید دیگر متحمل آسیب شویم.

جلال زاده توضیح داد: رئیس جمهور سوئیس نیز حامل پیام آمریکا برای دیدار دوجانبه با ایران بود و رئیسی در پاسخ گفت: آیا از دیدارهای دوجانبه قبلی سودی بردیم؟ آمریکایی ها مذاکره را به خاطر مذاکره می خواهند، یعنی. در حالی که مردم، حقوق واقعی و قانونی جمهوری اسلامی اغلب در معرض تحریم هستند.

این نماینده مجلس گفت: آقای رئیسی در جلسات خود قاطعانه گفته است که از حراست خود کوتاه نمی آییم.

وی توضیح داد: آقای رئیسی با نخست وزیر ارمنستان نیز دیدار کرد که وی به صراحت گفت ما هیچ تغییری در مرزها را قبول نداریم و آقای امیر عبداللهیان این پیام را به طرف آذربایجانی رساندند.

وی درباره اولویت جمهوری اسلامی ایران که در دیدارهای وزیر امور خارجه در نیویورک مطرح شد، گفت: اولین محور گفت وگوهای وزیر امور خارجه در این سفر، موضوعات دوجانبه و همکاری های اقتصادی بود.

جلال زاده با اشاره به درخواست برخی کشورهای اروپایی از ایران برای حل مسئله اوکراین، گفت: زمانی که غربی ها موضوع جنگ اوکراین را مطرح کردند، رئیس جمهور به سران کشورهای دیگر اطمینان داد که جنگ در همه جا بد است، در یمن، در یمن. سوریه، افغانستان و….

وی گفت: رئیس جمهور در این سفر دیدارهای مهمی با اقشار مختلف داشت. در برخی از جلسات بحث درگذشت خانم امینی مطرح شد و این فرصتی غیرمنتظره برای آقای رئیسی بود تا موضوع را روشن کند و مشخص کند که برای پیگیری این موضوع چه اقداماتی انجام شده است که برخی از فعالان رسانه ای آمریکایی از تماس آقای رئیس جمهور تعجب کردند. خانواده خانم امینی و این کار را کردند و فکر نمی کردند رئیس جمهور تا این حد پیگیر پرونده باشد.

همانطور که این نماینده مجلس درباره اتفاقات اخیر گفت: درگذشت خانم امینی اتفاق تلخی بود و از همان لحظه اول بسیاری از مسئولان پیگیر موضوع شدند و این رئیس جمهور ازبکستان بود که دستور پیگیری آنها را داد. رئیس مجلس نمایندگان، کمیته داخلی کشور را برای بررسی موضوع تعیین کرد و عملیات پیگیری را در بخش‌های مختلف آغاز کرد که بسیار مهم است.

وی تصریح کرد: پس از درگذشت خانم امینی برای اولین بار تجمعی در سقز برگزار شد و خواسته اصلی مردم رسیدگی دقیق به پرونده خانم امینی بود که مطالبه بحقی است. اما بعد اتفاقاتی افتاد که نشان داد برخی جریان ها به دنبال چیزی غیر از پرونده خانم امینی هستند.

جلال زاده گفت: هر روز تجمعات مختلفی در مقابل مجلس برگزار می شود و اقشار مختلف مردم بدون اینکه اتفاقی بیفتد مطالبات خود را مطرح می کنند، اما در ماجرای تجمعات پس از فوت خانم امینی، یک سری عناصر متخاصم وارد شدند و دست به شورش زدند. . . اینها انسان نبودند.

وی توضیح داد: قطعا دولت، مجلس و قوه قضائیه در هر شرایطی به دقت در حال بررسی پرونده خانم امینی هستند و تاکنون پیگیر موضوع هستند.

این نماینده مجلس گفت: مطالبه مردم این است که ماجرا را پیگیری کنند، اما هرکس جنایت کند و افسری را که در صدد برقراری امنیت است شاهد قرار دهد از مردم نیست.

وی با اشاره به برخورد مضاعف غرب و برخی کشورها در بحث حقوق بشر تاکید کرد: دولت سعودی خبرنگار این کشور را در ترکیه تکه تکه کرد و بدن او را با اسید سوزاند اما امروز صحبت از حقوق بشر می شود. از این جنبه می بینیم که گروهک منافقین که ۱۷ هزار نفر را ترور کردند و جنایات زیادی مرتکب شدند، امروز در آمریکا شعارهای حقوق بشری سر می دهند!

این نماینده مجلس با قدردانی از راهپیمایی مردم در روز جمعه گفت: باید از نیروی انتظامی برای برقراری امنیت و همچنین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی که امروز در اقلیم کردستان عراق به تروریست ها کمک هزینه کردند تشکر کرد.

وی در پایان گفت: از قوه قضائیه و مسئولان می خواهیم همانطور که پرونده خانم امینی را پیگیری کردند، پرونده اغتشاشگران را نیز با جدیت پیگیری کنند.