نماینده مجلس: حق نداریم به مردم بی احترامی کنیم/آزادی باید برابر باشد – پایگاه خبری مدرا


گزارش کردن سایت خبری مدیریت شده; رجب رحمانی و درباره اهمیت حفظ کرامت انسان در قرآن گفت: انسان از نظر دینی جایگاه بسیار بالایی دارد. «لقد کرمنا بنی ادم» یعنی « محققا ما فرزندان آدم را بسیار گرامی داشتیم» و خدا در ادامه این آیه می‌فرماید« وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَحَمَلْنَاهُمْ فِی الْبَرِّ وَالْبَحْرِ وَرَزَقْنَاهُمْ مِنَ الطَّیِّبَاتِ وَفَضَّلْنَاهُمْ عَلَىٰ کَثِیرٍ مِمَّنْ خَلَقْنَا تَفْضِیلًا» یعنی اهمیت انسان انقدر بالا است که «ما آنها را (در مرکب) در دریا و بحر سوار کردیم و از هر غذای لذیذ و پاکیزه ای به آنها اطعام کردیم و آنها را بر بسیاری از مخلوقات خود برتری و فضیلت کامل دادیم». همانطور که حضرت علی علیه السلام در عهد و پیمان خود با مالک ایشتر فرمود: «ای مالک، مردم را گرامی بدار، مردم دو دسته اند، گروه برادران دینی تو، و گروه دیگر مانند تو هستند و تو باید. با هر دوی آنها مطابق حیثیت و شأنشان رفتار کنید” کنی.

وی با بیان اینکه حق نداریم به مردم بی احترامی کنیم، گفت: آیات و روایات بسیار دیگری داریم که جایگاه انسان و لزوم حفظ کرامت او را نشان می دهد. و در این کار با آنان مشورت کن، پس اگر تصمیم گرفتی بر خدا توکل کن». در مورد (جنگ) اما آنچه را که تصمیم دارید با اعتماد به خدا انجام دهید.

آقای رحمانی در پاسخ به این سوال که آیا عدالت بدون آزادی میسر است یا آزادی بدون عدالت، گفت: این دو مکمل یکدیگر هستند و گاهی به اندازه خود آزادی کلمه ای محدود نیست. آزادی قابل احترام است، اما باید به اندازه ای باشد که به آزادی و امنیت دیگران آسیب نرساند. حتی با زندگی در آپارتمان ها، ما باید از حریم خصوصی خود، آزادی خود و آزادی همسایگان خود محافظت کنیم. بنابراین، حقوق عمومی در مسائل جامعه باید رعایت شود، حتی افرادی که برای خیر تلاش می کنند باید مسیر درست را در دستور کار قرار دهند. بهترین شیوع این قضیه را سالمندانی چون شهید مطهری، شهید سلیمانی و مقام معظم رهبری می دانند. بنابراین نباید فراموش کرد که اگر برخی از جوانان در جامعه اشتباه کنند، باز هم مال ما هستند.

و در نهایت در پاسخ به اینکه کرامت انسانی در جامعه ما چقدر رعایت می شود، گفت: آن طور که باید، به توصیه بزرگترها و بر اساس آنچه هست، نمی توانیم قداست و کرامت انسان را حفظ کنیم. در قرآن باید در این مسیر گام های بهتری برداریم. جوانان قلب ما و امیدهای آینده ملت هستند پس باید از آنها هم انتقاد کرد