نماینده اهواز: آیا مسئولان باید گزارش دهند که بودجه مبارزه با ریزگردها در کجا هزینه می شود؟ پایگاه خبری مدیریت شده


مجتبی یوسفی درباره منشاء پدیده ریزگردها و راهکارهای مقابله با آن گفت: دو موضوع موثر در گسترش پدیده ریزگردها؛ یکی بحث سیاست های نادرست و سوء مدیریت در داخل کشور است. در استان های جنوبی شاهد اجرای طرح های غیرضروری و غیرکارشناسی برای انتقال آب از سرچشمه های آن و عدم توجه به نهر پایین دستی هستیم که منجر به خشک شدن تالاب هایی مانند تالاب هورالعظیم و تالاب شادگان می شود. آنها در استان های جنوبی قرار داشتند، ناپدید شدند.

وی بیان کرد: موضوع دوم انتقال صنایع آبی به کویر کشور است که مشکلات زیست محیطی و آلودگی برای این مناطق ایجاد کرده و تامین منابع آبی این صنایع را با مشکل مواجه کرده است. ریشه این مسائل در سوء مدیریت داخلی است که زمینه را برای گسترش پدیده ریزگردها فراهم کرده است.

مسئولین باید در قبال وام های کنترل گرد و غبار مسئول باشند

نماینده مردم اهواز در شورای اسلامی گفت: از سوی دیگر در سه سال گذشته منابعی به حوزه محیط زیست و مبارزه با ریزگردها اختصاص یافته است و باید به مردم اطلاع داده شود که این مکان بوده است. ۲۷۰۰ میلیارد خرج شده؟ حداقل نیمی از این منابع در اختیار استان خوزستان قرار گرفت. امروز باید گزارش دهند که چه بر سر این منابع آمده است؟ منابعی که امسال برای این حوزه انتظار داشتیم هنوز تخصیص نیافته است و اصرار داریم که دولت هر چه سریعتر این منابع را برای کنترل کانون های ریزگردهای محلی اختصاص دهد.

الیوسفی در ادامه تاکید کرد: موضوع بعدی به دیپلماسی منطقه ای بازمی گردد. اسراف و طرح های غیرکارشناسی که در حوزه سدسازی در کشورهای منطقه دنبال می شود از دیگر ریشه های تشدید پدیده ریزگردها است. برخی کشورها این کار را انجام داده اند و دیگر کشورهای منطقه را در معرض خطر قرار داده اند.

این عضو کمیسیون عمران مجلس ادامه داد: سیاست های غلط کشور در مدیریت منابع آب و توسعه منابع در کشور، شرق کشور را خالی از سکنه کرده است. وقتی مرزنشینانی را که همیشه برای دفاع از کشور فداکاری کرده اند از دست بدهیم، باید هزاران میلیارد تومان برای تامین امنیت مرزهای کشور هزینه کنیم.

پدیده ریزگردها دیگر مشکل یک شهرستان نیست

وی افزود: در ابتدا فقط یک استان خوزستان درگیر پدیده ریزگردها بود اما امروز نیمی از کشور و حتی پایتخت درگیر پدیده ریزگردها هستند. این امر نشان دهنده لزوم فعال سازی دیپلماسی منطقه ای برای کنترل این پدیده است.

یوسفی بیان کرد: از زحمات رئیس سازمان محیط زیست در طول یک سال گذشته تشکر می کنم، با پیگیری های انجام شده اولین کنفرانس و با حضور نمایندگان کشورهای منطقه برگزار شد تا اتفاق نظر حاصل شود. برای کنترل آن پدیده انتظار داریم در درازمدت از سیاست های غلط در مدیریت منابع آب جلوگیری شود و دیپلماسی منطقه ای این موضوع را با جدیت دنبال کند.

منبع: ایسنا