نشست رایزنان فرهنگی ایران پس از یک دهه وقفه برگزار شد


وابسته

تهران (پانا) – معاون توسعه روابط بین الملل فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: تهران پس از یک دهه تعلیق، از اول تا ششم مردادماه میزبان دهمین نشست رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور است. رایزنان فرهنگی ایران از ۶۰ کشور جهان در این جشنواره حضور خواهند داشت.

به گزارش سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، حسین رزبی روز شنبه در نشست خبری دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور، هدف از برگزاری این رویداد را روایت برنامه تحول جمهوری اسلامی عنوان کرد. ایران سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی گفت: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، ستاد و رهبر اصلی دیپلماسی فرهنگی ایران است و در کنار سایر سازمان ها موظف است تصویر درستی از انقلاب اسلامی ایران در خارج از کشور ارائه کند. دیپلماسی فرهنگی مبتنی بر دانش، تقریب و صادرات فرهنگی سه محور و شعار اصلی اجلاس امسال تهران است.

دبیر دهمین اجلاس رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور افزود: سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی طبق متون قانونی باید فعالیت سایر دستگاه های ایرانی حاضر در صحنه بین المللی را نیز هماهنگ کند. در دوره مدیریت جدید سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی، با توجه به نیاز حوزه و شیوه های نوین مدیریتی، نگاهی تحول آفرین در برنامه ها به وجود آمد و منجر به طراحی سند تحولی شد. شرایط زمانی و تحولات بین المللی، تدوین این سند تحول آفرین را برای سازمان ضروری ساخته است.

وی گفت: جریان حاکم بر نظام بین الملل که به آن جریان هژمونی می گویند رو به افول است. امروزه همه از افول فرهنگ آمریکایی صحبت می کنند و بسیاری از آزادگان در سراسر جهان فرهنگ آمریکایی را به چالش می کشند.

روزبه یادآور شد: در عصری زندگی می کنیم که رواج واژه های «دیگران» افزایش یافته و به همین دلیل جذابیت انقلاب اسلامی ایران و اندیشه های آن برای کشورهای جهان نیز افزایش یافته است. اندیشه‌های انقلاب اسلامی ایران می‌تواند به‌طور مؤثر در جهان جاری شود. برای رسیدن به این هدف نیاز به تغییر در حوزه کسب و کار و شبکه های همکاری داشتیم و رویکردهای قبلی به ما اجازه ایفای نقش نمی داد.

دبیر دهمین همایش رایزنان فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در خارج از کشور در عین حال گفت: واقعیت ها و شواهد میدانی غیرقابل انکار در منطقه حاکی از غلبه گفتمان فرهنگی مقاومت است. البته می توان به دو سخنرانی در منطقه اشاره کرد. گفتمانی که می خواهد فرهنگ خود را به مردم منطقه تحمیل کند و گفتمان دیگر گفتمان مقاومت است و ملت ها از آن پیروی می کنند و بر اساس آن می خواهند اندیشه بازگشت به خود را پیاده کنند.

وی ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران حامی گفتمان مقاومت است و یکی از اصول اساسی و مدافعان آن است. اصولاً مقاومت از حوزه فرهنگ شروع می شود.

معاون توسعه روابط بین الملل فرهنگی اذعان داشت: اکنون کشورهای با سابقه درخشان تمدنی در منطقه با جریانی روبرو هستند که قصد تحمیل «اراده» خود را دارد. واقعیت منطقه دو چیز است. علاوه بر این دوگانگی، با اضافه شدن یک ابر مولفه به نام «فضای مجازی» به فعالیت‌های فرهنگی بین‌المللی نیز مواجه هستیم. این سه موضوع ما را به سمت برنامه های تحول مان سوق داد.

منطق تفکر ایرانی منشعب از اندیشه اسلامی است

وی گفت: جمهوری اسلامی ایران هیچ گاه از صحنه فرهنگی جهان غایب نبوده است. منطق تفکر ایرانی منشعب از تفکر اسلامی است و به همین دلیل همواره سخنان و اندیشه های جذاب و تاثیرگذار فرهنگی برای جهانیان داشته است.

روزبه ادامه داد: تمدن و اندیشه ایرانی همواره چهره ها و شخصیت های بزرگی را به بشریت ارائه کرده است و این توانمندی های ما را برای رساندن صدای فرهنگ معاصر خود به جهانیان غنی می کند.